مدیریت کسب و کار گرایش مالی، یکی از رشته‌های تاپ در گروه علوم انسانی است. همانطور که از نام این رشته مشخص است، یک رشته مدیریتی است که با هدف برنامه ریزی در مورد امور مالی، دارای دروس تخصصی در این حوزه نیز هست. در حال حاضر، گرایش مالی رشته MBA را می‌توان به عنوان محبوب‌ترین گرایش این رشته مدیریتی شناخت که در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد این رشته و جزئیات آن با شما صحبت کنیم.

آشنایی با رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی

رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی، یکی از گرایش‌های رشته MBA است. در این رشته تحصیلی، دانشجویان در مورد مدیریت، تامین سرمایه، نحوه کنترل منابع پولی و … اطلاعات کسب می‌کنند. افرادی که به رشته مدیریت و امور مالی علاقه مند هستند، می‌توانند در این رشته فرصت خوبی برای یادگیری پیدا کنند. پس از فارغ التحصیلی در این رشته، دانشجویان توانایی تجزیه و تحلیل گزارش‌های شرکت و سازمان، ارائه ایده‌ها برای افزایش سودآوری و و همچنین مدیریت ریسک‌های مالی را خواهند داشت.

این رشته می‌تواند به افراد کمک کند تا توانایی و مهارت کافی در زمینه کمک به شرکت‌ها و سازمان‌ها را داشته باشند. همچنین فارغ التحصیلان می‌توانند کسب و کار خوبی را با دریافت این مدرک تحصیلی راه اندازی کنند و به درآمد بالایی نیز برسند.

زیر گرایش‌های رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی

رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی، خود دارای دو زیر گرایش است که امکان ادامه تحصیل در هر یک از آن‌ها وجود دارد.

  • مدیریت مالی شرکتی (Corporate finance): این گرایش از رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی، مربوط به داخل سازمان است. در واقع افراد پس از ورود به یک سازمان، باید موضوعات مالی داخل سازمان را بررسی کنند و ایده‌هایی را برای افزایش سودآوری به سازمان ارائه نمایند. از این رو عملکرد افراد در داخل ساختمان پس از فارغ التحصیل شدن در این زیر گرایش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
  • بازار سرمایه (Capital market): زیر گرایش دوم رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی، زیر گرایش بازار سرمایه است. افرادی که در این زمینه فعال اند، باید رویکردها و ایده‌های خودشان را در خارج از سازمان ارائه کنند. به طور مثال، بررسی بانک‌ها، بورس و مسائل مرتبط با آن‌ها برای بهبود کارایی شرکت، انجام می‌شود. از این رو برخلاف زیرگرایش اول، کار در این حوزه بیشتر در خارج از سازمان است.

این رشته مناسب چه افرادی است؟

برای تحصیل در هر یک از گرایش‌های مدیریت کسب و کار، لازم است که بدانید چه مهارت‌ها و توانایی‌های لازم دارد. مهم‌ترین نکته ای که باید قبل از انتخاب گرایش مالی رشته MBA به آن توجه داشته باشید، نوع دروس و همچنین وظایف شما پس از فارغ التحصیلی است. چه در دانشگاه برای تحصیل و چه پس از فارغ التحصیلی و در بازار کار، با اعداد و ارقام زیادی سر و کار خواهید داشت. همچنین باید بتوانید این اعداد و ارقام را به درستی تجزیه و تحلیل کنید. روابط میان آن‌ها را درک نمایید و همچنین بر اساس این داده‌ها، ایده‌های مناسبی را در جهان افزایش سودآوری سازمان ارائه نمایید.

بنابراین، علاقه مند بودن به ریاضیات در رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در غیر این صورت این رشته می‌تواند برای دانشجویان، یک رشته تحصیلی خسته کننده و کسل کننده باشد. سایر مهارت‌های زیر نیز باید در دانشجویان علاقه مند به این رشته وجود داشته باشند تا باعث موفقیت آن‌ها شوند.

  • توانایی تجزیه و تحلیل در بازار سرمایه
  • داشتن دانش اقتصادی
  • امکان بهره گیری از دانش ریاضی
  • داشتن روحیه ریسک پذیری
  • خلاق بودن
  • داشتن توانایی مدیریت امور مالی
  • امکان تصمیم گیری در شرایط سخت
  • تسلط کافی بر روی زبان انگلیسی

بازار کار رشته مدیریت کسب و کار با گرایش مالی

بازار کار رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی، می‌تواند در حوزه‌های زیر باشد. بسته به نوع علاقه و همچنین شرایط خودتان، می‌توانید در یکی از این حوزه‌ها مشغول به کار شوید.

میزان درآمد فارغ التحصیلان رشته MBA گرایش مالی

یکی از اهداف اصلی دانشجویان برای انتخاب رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی، کسب درآمد است. به هر حال تحصیل و کسب درآمد از طریق یک رشته تحصیلی، درخواست بسیاری از دانشجویان بوده و باید به آن نیز توجه داشت. بازار کار در رشته MBA گرایش مالی در کشور ایران، جای کار بسیار زیادی دارد. کشور ایران جزء کشورهایی است که در این زمینه نسبت به کشورهای پیشرفته جهان عقب است. به همین خاطر جای پیشرفت بسیار زیادی برای مدیریت کسب و کار در حوزه امور مالی وجود دارد.

فارغ التحصیلان رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی می‌توانند در سازمان‌ها و استارت آپ‌هایی که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده اند، شروع به فعالیت کنند. بسته به ایده‌های نابی که برای موفقیت این سازمان‌ها ارائه می‌کنند، می‌توانند به موفقیت نیز برسند. در واقع بخش زیادی از درآمد فارغ التحصیلان این رشته وابسته به نوع فعالیت و تلاش آن‌ها دارد. در صورتی که افراد بتوانند باعث موفقیت سازمان‌های مختلف شوند و رزومه قوی در این زمینه داشته باشند، به یک نیروی کار پردرآمد در شرکت‌ها تبدیل خواهند شد.

سوالات متداول

تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی چقدر طول می‌کشد؟

رشته مدیریت کسب و کار گرایش مالی در مقطع کارشناسی ارشد به مدت 4 نیمسال تحصیلی یعنی 2 سال طول می‌کشد. اما ممکن است بسته به نوع پایان نامه اخذ شده و سختی کار، مدت زمان تحصیل بیشتر نیز شود.

آیا امکان مهاجرت با تحصیل در گرایش مالی رشته MBA وجود دارد؟

بله. رشته MBA گرایش مالی، یک رشته ای است که در کل جهان شناخته شده می‌باشد. از این رو می‌توانید پس از دریافت مدرک، برای مهاجرت نیز برنامه ریزی کنید.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با رشته مدیریتی کسب و کار گرایش مالی آشنا کردیم. این گرایش تحصیلی یکی از رشته‌های محبوب در میان دانشجویان علاقه مند به رشته MBA است. به طوری که توانسته به عنوان محبوب‌ترین گرایش رشته مدیریت کسب و کار شناخته شود. اگر قصد ورود و ادامه تحصیل به این رشته را دارید، روی تصمیم خودتان مصمم باشید. مطمئن باشید که با ایده‌های خودتان می‌توانید در آینده یک شغل پردرآمد داشته باشید. در صورتی که هر گونه تجربه شخصی در زمینه تحصیل در این رشته دارید، می‌توانید آن را در دانشگاه کسب و کار بیان کنید تا سایر دانشجویان نیز از آن‌ها بهره مند شوند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *