مدیریت کسب و کار یا همان MBA یکی از رشته‌های محبوب دانشگاهی بوده که در چند سال اخیر به شما علاقه مندان به تحصیل در این رشته افزوده شده است. این یعنی اینکه رقابت در رشته  مدیریت کسب و کار نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا کرده و باید برای قبولی در یکی از دانشگاه‌های خوب در این رشته، تلاش بیشتری بکنید.

یکی از دغدغه‌های داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد این رشته این است که نمی‌دانند رتبه قبولی MBA چقدر است؟ با کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع، می‌توانید تلاش بیشتری برای قبولی در این رشته مدیریتی کنید. به همین خاطر در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با رتبه قبولی در رشته MBA آشنا کنیم.

رتبه قبولی MBA چقدر است؟

هر رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های متفاوتی است. رشته MBA یا مدیریت کسب و کار نیز دارای گرایش‌های متنوعی است که از جمله آن‌ها می‌توان به گرایش بازاریابی، مالی، استراتژی، منابع انسانی و … اشاره کرد. بسته به نوع گرایش، رتبه قبولی MBA نیز می‌تواند متفاوت باشد. به همین خاطر افرادی که علاقه مند به تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار هستند و می‌خواهند برای قبولی برنامه ریزی کنند، می‌بایست در ابتدا گرایش مد نظر خودشان را مشخص نمایند و بر آن اساس، در مورد رتبه قبولی MBA تحقیق کنند.

رتبه قبولی مدیریت کسب و کار در دوره روزانه

رتبه قبولی رشته MBA در دوره روزانه بستگی به نوع گرایش انتخابی دارد. رتبه قبولی MBA در برخی از گرایش‌ها به دلیل محبوبیت و یا داشتن ظرفیت محدود، باید بسیار بالا باشد. به طوری که معمولا برای قبولی در دانشگاه‌های مطرح کشور مانند دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران و … باید رتبه 2 رقمی داشته باشید تا بتوانید در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهید.

اما در گرایش‌های دیگر MBA که محبوبیت زیادی ندارند، ممکن است بتوانید با رتبه سه رقمی نیز در دانشگاه‌های دولتی به صورت روزانه قبول شوید. البته همه این رتبه‌ها و قبولی‌ها بستگی به ظرفیت دانشگاه‌ها در هر سال و همچنین تلاش رقبای شما دارد.

رتبه قبولی مدیریت کسب و کار در دوره شبانه

تحصیل در رشته MBA در دانشگاه‌های دولتی می‌تواند دغدغه بسیاری از دانشجویان باشد. با این حال رتبه قبولی مدیریت کسب و کار در دوره روزانه باید بالا باشد تا بتوانید در دوره روزانه دانشگاه‌های دولتی مطرح قبول شوید. با این حال امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته در دوره شبانه نیز وجود دارد. در این صورت شما باید با پرداخت شهریه، در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کنید. ولی از امکانات این دانشگاه‌ها نیز بهره مند خواهید شد.

رتبه قبولی MBA در دوره‌های شبانه معمولا سه رقمی است. بسته به نوع دانشگاه، این رتبه نیز می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال، رتبه قبولی مدیریت کسب و کار در دوره شبانه دانشگاه تهران باید بالاتر از رتبه قبولی این رشته در دوره شبانه دانشگاه سمنان باشد.

رتبه قبولی MBA در دانشگاه‌های غیر دولتی

با توجه به محبوبیت رشته مدیریت کسب و کار در میان جوانان، اکثر دانشگاه‌های آزاد، غیر انتفاعی، پیام نور و …، این رشته را به دانشجویان ارائه می‌کنند تا بتوانند با هر رتبه‌ای فرصت تحصیل در این رشته داشته باشند. رتبه قبولی MBA در دانشگاه‌های غیر دولتی بسیار متفاوت است. تقریبا می‌توان گفت که هر فردی با هر رتبه‌ای می‌تواند در دانشگاه‌های غیر دولتی در این رشته ادامه تحصیل دهد.

البته باید توجه داشته باشید که خود دانشگاه‌های غیر دولتی نیز دارای رتبه بندی هستند. ممکن است قبولی در یک دانشگاه آزاد به دلیل داشتن سطح علمی بالا، سخت‌تر از قبولی در یک دانشگاه دولتی در شهرستان‌های مختلف باشد. با این حال افرادی که دارای رتبه‌های 4 رقمی هستند، می‌توانند برای تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار وارد دانشگاه‌های غیر دولتی شوند. چون احتمالا امکان تحصیل در دوره‌های روزانه و شبانه دانشگاه‌های دولتی برای آن‌ها وجود ندارد. مگر اینکه در پردیس خودگردان و یا به صورت مجازی در این رشته تحصیل کنید.

آیا می‌توان به رتبه‌های قبولی MBA در سال‌های گذشته استناد کرد؟

در این مقاله سعی کردیم رتبه قبولی MBA را در دوره‌های روزانه و شبانه دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی به شما توضیح دهیم. ممکن است در سایت‌های دیگر نیز بتوانید رتبه‌های قبولی سال‌های گذشته رشته MBA را نیز مشاهده کنید؛ اما آیا می‌توان به این رتبه‌ها استناد کرد؟ به طور کلی، رتبه قبولی MBA سایر دانشجویان در سال‌های گذشته، می‌تواند در سال‌های آینده متفاوت باشد. چرا که کنکور کارشناسی ارشد به صورت رقابتی است.

ممکن است در یک سال داوطلبان رقابت بسیار زیادی با یکدیگر داشته باشند و رتبه قبولی MBA برای دانشگاه‌های دولتی بسیار بالا رفته باشد. یا اینکه در یک سال دیگر به دلیل افزایش ظرفیت و رقابت کمتر داوطلبان، قبولی در این رشته ساده‌تر بوده باشد.

بنابراین، اگر یک فرد با رتبه 325 در سال گذشته در دانشگاه علم و صنعت تهران قبول شده است، به منزله این نیست که شما هم می‌توانید با همین رتبه در سال بعد در این دانشگاه قبول شوید. بنابراین، تلاش خودتان را برای داشتن رتبه بهتر بیشتر کنید تا با خیالی راحت بتوانید در بهترین دانشگاه ادامه تحصیل دهید.

سوالات متداول

قبولی در کدام گرایش MBA سخت‌تر است؟

هر گرایشی که طرفداران بیشتری داشته باشد، می‌تواند قبولی سخت‌تری نیز داشته باشد. گرایش بازاریابی و استراتژی، دو گرایش محبوب MBA هستند که معمولا قبولی در آن‌ها سخت‌تر است.

آیا می‌توان با رتبه سه رقمی در دانشگاه‌های دولتی در رشته MBA تحصیل کرد؟

بله. بسته به رقابت موجود در سال مد نظر شما، امکان قبولی در دانشگاه‌های دولتی در گرایش‌های کم طرفدار MBA وجود دارد. با این حال نمی‌توان این موضوع را تضمین کرد.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با رتبه قبولی MBA آشنا کردیم. رشته مدیریت کسب و کار یا MBA، جزء رشته‌های تاپ در گروه علوم انسانی است که در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. می‌توانید در هر یک از گرایش‌های مختلف رشته مدیریت کسب و کار انتخاب رشته کنید و شانس خودتان را برای قبولی در دانشگاه‌های مطرح کشور افزایش دهید. اگر شما هم تجربه قبولی در رشته MBA را دارید، می‌توانید رتبه قبولی خودتان را در این رشته در بخش نظرات با دیگر داوطلبان در میان بگذارید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *