تتر محبوب ترین استیبل کوین در جهان است که ارزش هر واحد آن دقیقا برابر با یک دلار آمریکا است. با این حال، قیمت معاملاتی این ارز دیجیتال در بازارهای جهانی ممکن است کمی بالاتر یا کمتر از یک دلار باشد. همچنین در ایران که دلار کاغذی نوسانات زیادی دارد به نظر می رسد تتر تقریبا همیشه قیمت بالاتری داشته است و این موضوع برای بسیاری از کاربران سوال برانگیز شده است. دلیل اصلی این مشکل در بازارهای جهانی و حتی ایران به تغییر تقاضای مصرف کننده مربوط می شود. البته موارد دیگری مانند سیاست های دولت و کارمزد مبادلات نیز در این امر تاثیر دارد.

تفاوت قیمت تتر و دلار در بازارهای جهانی

همانطور که در مقاله “چرا قیمت تتر از دلار بالاتر است؟” ذکر شد که به ازای هر واحد USDT که وارد چرخه بازار می شود، تتر لیمیتد یک دلار سرمایه دارد. این باعث می شود ارزش ذاتی هر تتر دقیقا برابر با یک دلار باشد و کاربران می توانند این استیبل کوین را به دلار تبدیل کنند. البته لازم به ذکر است که تبدیل USDT به دلار برای ساکنان همه کشورها (به ویژه برای ساکنان کشورهای تحریم شده مانند ایران) امکان پذیر نیست. حداقل سرمایه مورد نیاز برای این عملیات نیز معادل است 100 هزار واحد تتر که برای آن کارمزد 0.1% یا حداقل 1000 دلار دریافت می شود. علاوه بر این، متقاضیان تبدیل به USDT باید 150 دلار برای تأیید حساب خود در وب سایت رسمی Tether Limited بپردازند.

بنابراین در حالی که ارزش ذاتی تتر دقیقاً یک دلار است، افزایش تقاضای خرید می تواند قیمت آن را به مقدار کمی (تا 0.0005 دلار) افزایش دهد. حتی در صورت کاهش شدید تقاضا نیز برعکس خواهد بود. این تفاوت کوچک یک دلاری هرگز برای لطمه زدن به شهرت تتر به عنوان بهترین استیبل کوین کافی نبود.

در عین حال بد نیست بدانید که برخی از معامله گران افزایش تقاضا برای تتر را نشانه افزایش تقاضا برای تبدیل سایر ارزهای دیجیتال به استیبل کوین و در نتیجه افزایش علاقه معامله گران به حفظ ارزش می دانند. دارایی؛ در حالی که کاهش تقاضا برای تتر نشانه افزایش علاقه به تبدیل تتر به سایر ارزهای دیجیتال است. البته این سوال به خودی خود نباید به عنوان یک سیگنال بازار گاو نر یا نزولی تلقی شود.

بررسی دلایل گرانی تتر از دلار در ایران

اگرچه تغییر تقاضای USDT در بازارهای جهانی بر قیمت آن به تومان نیز تاثیر می گذارد، اما در ایران به نظر می رسد که قیمت تتر در هر شرایطی بالاتر از قیمت دلار باشد (البته گاهی اوقات دیده می شود که کمی بالاتر از قیمت دلار معامله می شود. دلار کاغذی) اما این شرایط بسیار نادر است). مهمترین دلایل این پدیده را می توان به شرح زیر معرفی کرد:

  1. مقدار تقاضا
  2. نوسانات دلار کاغذی
  3. سیاست دولت

در ایران به طور کلی تقاضا برای دلار و تتر (که نسخه دیجیتالی دلار محسوب می شود) اغلب به طور ناگهانی افزایش می یابد. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که اکثر افراد با تبدیل تومان به دلار به دنبال حفظ ارزش دارایی خود هستند. در همین راستا، همزمان با نوسانات دلار کاغذی، افراد زیادی تصمیم به خرید تتر می گیرند. به همین دلیل تقاضا برای تتر افزایش یافته و قیمت USDT کمی بالاتر از دلار کاغذی است، به خصوص اگر معامله گران ایرانی تصمیم داشته باشند که برخی از دارایی های خود را همزمان به تتر تبدیل کنند.

از سوی دیگر، در شرایطی که دولت محدودیت هایی را برای خرید دلار کاغذی اعمال می کند یا دلار در بازار کمیاب می شود، باز هم بسیاری از مردم از تتر به عنوان جایگزین استفاده می کنند که باعث افزایش تقاضا و در نهایت حرکت قیمت تتر می شود. دور از دلار کاغذی .

بحث دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که تتر نسبت به دلارهای کاغذی در دسترس‌تر است و خرید و فروش آن آسان‌تر و سریع‌تر است. همچنین، کارمزد تراکنش‌های تتر معمولاً کمتر از دلار است.

تأثیر کارمزد مبادله بر تتر روز به روز گرانتر می شود

به طور کلی، همه صرافی‌های ارز دیجیتال تتر را گران‌تر می‌فروشند و آن را ارزان‌تر می‌خرند که تفاوت بین قیمت خرید تتر و قیمت خرید دلار را افزایش می‌دهد. همانطور که گفته شد، اگر یک مبادله کارمزد بیشتری نسبت به دیگران دریافت کند، به راحتی قابل مشاهده خواهد بود.

موضوع دیگر مربوط به سهام صرافی های داخلی است. در شرایط خاص و بحرانی بازار، اگر افراد زیادی تتر را خریداری کنند، به دلیل ذخایر نسبتا محدود هر صرافی، ممکن است قیمت تتر تومان بدون توجه به قیمت دلار کاغذی افزایش قابل توجهی داشته باشد. البته باید اضافه کرد که با وجود اینکه قیمت تتر تقریبا همیشه کمی بالاتر از دلار است، این تفاوت نمی تواند خیلی زیاد باشد.

چرا ایرانی ها تتر را ترجیح می دهند؟

از آنجایی که امکان خرید و فروش تتر از طریق طیف گسترده ای از پلتفرم های داخلی و خارجی وجود دارد، دلیل محبوبیت این استیبل کوین در بین کاربران ایرانی کاملاً مشخص است. از طرفی USDT پس از بیت کوین و اتریوم محبوب ترین ارز دیجیتال در جهان است و بسیاری از سایت ها آن را به عنوان روش پرداخت پذیرفته اند. در برخی از پلتفرم های خاص امکان خرید خدمات از طریق تتر وجود دارد و این امر باعث می شود که نیازی به خرید ویزا یا مسترکارت نباشد.

یکی دیگر از مزایای تتر توانایی آن برای استفاده در بزرگترین شبکه های ارز دیجیتال مانند اتریوم، سولانا و BNB چین است. این انعطاف‌پذیری به دارندگان Tether اجازه می‌دهد تا با اکوسیستم‌های ارزهای دیجیتال و برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف تعامل داشته باشند. بنابراین می توان گفت تتر علاوه بر ارائه راهی آسان برای حفظ ارزش دارایی، امکانات و بسترهای مختلفی را در اختیار کاربران ایرانی قرار می دهد.