پیشرفت تکنولوژی و صنعت در عصر مدرن امروزی فواید زیادی برای بشر به همراه داشته است. علاوه بر این که فناوری عامل اصلی شکوفایی زندگی مردم است، توانسته تأثیر خود را بر جنبه های زیبایی و جلوه های بصری زندگی انسان نیز بگذارد. این تغییرات شگفت انگیز در همه عناصر زندگی مشهود است. درب اتوماتیک شیشه ای دقیقا حاصل پیشرفت تکنولوژی و صنعت است که جدا از طراحی زیبا و چشم نواز، بسیار کاربردی بوده و عملکرد بی نقصی را ارائه می دهد. آنچه در نگاه به انواع درب های شیشه ای اتوماتیک مورد توجه قرار می گیرد، ساختار انواع این درب ها و تکنولوژی به کار رفته در آن ها می باشد. طراحی و ساختار خاص این درب ها کاربردهای خاصی را به آنها بخشیده است که در ادامه به آنها می پردازیم.

اهمیت دانستن و نیاز به استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای

در ابتدا بهتر است در مورد اهمیت استفاده از درب اتوماتیک شیشه ای به اختصار صحبت کنیم. درب اتوماتیک شیشه ای همانطور که از نامش پیداست درب ورودی ساختمان است که بدون دخالت دست می تواند به صورت خودکار کار کند. اهمیت استفاده از این نوع درب ها در سهولت استفاده از آنهاست. درب اتوماتیک شیشه ای جدا از زیبایی و ظرافت، امنیت بالایی را نیز ارائه می دهد. قابلیت تجهیز این درب ها به سیستم های اعلام حریق و اعلام حریق در کنار ساخت ایمن و طراحی استاندارد بر مزایای استفاده از آنها می افزاید.

اگر با صنعت این درب ها آشنایی داشته باشید، به مزایا و کاربردهای بزرگ آن ها پی خواهید برد. احتمالا این درها را بیشتر در ورودی فروشگاه های بزرگ، بیمارستان ها، هتل ها، مراکز خرید و بسیاری دیگر دیده اید. استفاده از این درب های اتوماتیک بیشتر برای اماکن عمومی تعریف شده است. از حداقل مزیت های این درب ها می توان به استفاده از آن ها، جلوگیری از تردد در ورودی ساختمان ها، ایجاد امنیت، رعایت مسائل بهداشتی، ارائه جلوه های بصری و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

انواع درب اتوماتیک شیشه ای

با توجه به اینکه درب اتوماتیک شیشه ای انواع مختلفی دارد، بهتر است با مدل های مختلف آنها آشنا شوید. طبیعتا کارایی و عملکرد خاصی برای هر مدل درب اتوماتیک شیشه ای تعیین می شود. برای استفاده بهینه از این درب ها باید با انواع این درب ها آشنا شوید:

این نوع درب اتوماتیک شیشه ای با نام های مختلفی مانند درب گردان و درب گردان نیز شناخته می شود. در استفاده از این نوع درب بیشتر جنبه های زیبایی و لوکس بودن آن لحاظ می شود. در واقع این نوع درب جلوه ای مجلل به پروژه های مختلف ساختمانی می دهد. طراحی این درب به این صورت است که از یک محفظه کابین مانند تشکیل شده است و چرخش محفظه شیشه ای باعث می شود افراد برای عبور از در از داخل کابین عبور کنند. قابلیت تنظیم باز و بسته شدن درب گردان و سرعت آن از ساده ترین ویژگی های این درب می باشد. درب گردان با حرکت چرخشی خود برای محیط های شلوغ و شدید موثرتر است. درب اتوماتیک گردان انواع مختلفی دارد و کاربرد آن بر اساس تعداد تیغه های درب تعیین می شود.

هرچه تعداد پره های درب گردان کمتر باشد، فضای بین پره ها بیشتر می شود و حرکت راحت تر می شود. با توجه به اینکه درب اتوماتیک شیشه ای گردان گران و لوکس است، بیشتر برای جلب توجه در فرآیندهای بازاریابی و افزایش تعداد مشتریان در مکان هایی مانند هتل ها، تالارهای پذیرایی و سایر مکان های مشابه استفاده می شود. به لطف طراحی خودکار و هوشمند این درب ها هنگام باز و بسته شدن، می توان آنها را یک ماده مهم صرفه جویی در انرژی دانست. طراحی درب های گردان برای درب های تک، دوتایی یا دوبل بهینه شده است.

درب شیشه ای کرو نوعی درب اتوماتیک شبیه درب گردان است که به صورت نیم دایره و خمیده بوده و بیشتر برای پروژه هایی که ظاهری کمانی و نیم دایره دارند مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع درب و همچنین سایر درب های اتوماتیک با توجه به طراحی و ابعاد فردی تولید می شود. با توجه به اینکه طراحی درب شیشه ای کرو نسبت به سایر درب های اتوماتیک کمی دشوارتر است، قیمت آن نیز بسیار گرانتر است. اما سبک طراحی درب اتوماتیک شیشه ای بسیار زیبا و منحصر به فرد است و منحنی جالب آن جذابیت خاصی به ورودی ساختمان های مختلف می دهد.

جدا از جنبه های زیبایی شناختی، آنچه در طراحی این درب ها مد نظر است ساختار منحصر به فرد آنها برای اطمینان از عملکرد بهینه است. قرار دادن درب های اتوماتیک نیم دایره بر روی قاب دایره ای شکل فضایی استوانه ای شکل ایجاد می کند که جریان هوای داخل ساختمان را کاهش می دهد و از اتلاف انرژی و ورود گرد و غبار جلوگیری می کند و در عین حال امکان عبور آسان را فراهم می کند.

درب اتوماتیک تاشو که به درب اتوبوس نیز معروف است یکی از رایج ترین انواع درب اتوماتیک شیشه ای است که هر کدام به دو قسمت تقسیم شده و توسط لولای مخصوص به هم متصل می شوند. عملکرد این نوع درب درست مانند درب اتوبوس است.این نوع درب برای مکان هایی با فضای محدود انتخاب ایده آلی است. با توجه به اینکه امکان تا زدن تمامی لولاهای درب روی دیوار و کاهش شعاع درب تاشو وجود دارد، می توان به کارایی تعیین شده برای آن پی برد. سیستم امنیتی پیشرفته درب اتوماتیک شیشه ای تاشو و سرعت آن در برخورد با موانع و جلوگیری از خطرات جانی و مالی از مزیت های قابل توجه آن است. به همین دلیل استفاده از این نوع درب ها در مکان های شلوغ بیشتر است.

نتیجه

در این مقاله در مورد انواع درب اتوماتیک شیشه ای و طراحی فوق العاده آنها صحبت کرده ایم تا عملکرد بهینه و ظاهر جذاب درب های اتوماتیک را تضمین کنیم. در نهایت چندین مدل جذاب و پرکاربرد از این نوع درب را ارائه کرده ایم. اگرچه درب های اتوماتیک شیشه ای قیمت بالایی دارند، اما به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت در پروژه های مختلف به حساب می آیند زیرا استفاده از این درب ها مزایای بی شماری دارد. برای استفاده بهینه از درب های اتوماتیک لازم است با انواع این درب ها و ویژگی های تعیین شده برای آنها آشنا شوید.

Leave a comment