خلاقیت یک جنبه حیاتی برای رشد انسان است و خلاق بودن‌ چیزی فراتر از تولید چیزی هوشمندانه و جدید محسوب می‌شود. آیا تا به حال شده‌ در یک موزه بایستید، به یک تابلوی نقاشی گرانبها خیره شوید و با خود فکر کنید، “کاش من هم می‌توانستم این کار را انجام دهم”؟ یا شاید آخرین باری که یک شاهکار ادبی را خواندید تعجب کرده‌اید که برای نویسنده چه چیزی لازم است تا چنین داستان جذاب و تاثیرگذاری را خلق کند.

بدون شک برای همه‌ی ما بارها داستان‌هایی از حسادت‌های خلاقانه نسبت به چیزهایی که دیده‌ایم یا شنیده‌ایم پیش آمده‌ است. زیرا همیشه ایده یا خلاقیت جدیدی وجود دارد که علاقه‌ی ما را برانگیخته و آرزو کردیم خودمان سازنده‌ی آن باشیم. برای درک دلیل این موضوع باید ابتدا بفهمیم خلاقیت چیست و چرا اهمیت دارد؟ ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به این موضوع می‌پردازیم.

خلاقیت چیست؟

خلاقیت یا تفکر خلاق، توانایی تولید نتایج ارزشمندی ا‌ست که هم بدیع، هم‌ غیرمنتظره و هم‌‌‌ مناسب است و موجب نوآوری در یک حیطه خاص می‌شود. خلا‌قیت بخشی از زندگی ماست. افراد خلاق می‌توانند همانند ما به اطرافشان نگاه کنند اما چیزهای متفاوتی ببینند و از این طریق به خلق و تصویر چیزهای متفاوت بپردازند.

  • به نظر شما چه چیزی باعث خلاقیت‌ افراد می‌شود؟

تحقیقات نشان می‌دهد به خاطر سپردن‌ اطلاعات و تداعی آن‌ها، ترکیب و تبدیل عناصر و کاهش وابستگی به نظم و قانون، عوامل اولیه در ایجاد خلاقیت هستند. ما هر روز برای خلق ایده‌ها به خلاقیت و نیاز به آن برمی‌خوریم. به عنوان مثال هنگام استفاده از یک جمله جدید، ارائه پیشنهادات مناسب برای غلبه بر شرایط دشوار، نوشتن مطلب برای تکالیف مدرسه، خلق غذاهای جدید و…. نیاز به ایده‌های جدید و نو داریم.

نیاز به خلاقیت روزمره در مورد مشکلاتی رخ می‌دهد که دیگر دانش و تجربه گذشته ما نمی‌تواند برای رفع آن کاربردی باشد. به همین علت باید به نوعی، از تفکر “خارج از جعبه” استفاده کنیم تا بتوانیم از‌ دریچه‌ی تازه‌ای به مسائل نگاه کنیم و موجب نوآوری شویم.

  • مولفه‌های مهم خلاقیت

خلاقیت به طور گسترده توسط روانشناسان مورد مطالعه قرار گرفته‌ است. برخی از روانشناسان اجتماعی بر ویژگی‌های شخصیتی و شرایط محیطی خاصی تمرکز کرده‌اند که خلاقیت را تشویق کرده‌ یا از بروز آن جلوگیری می‌کند. برخی‌ از دیگر محققان نیز بر انگیزه درونی خلاق بودن‌‌ تمرکز کرده‌اند.

یک رویکرد مدرن به نام “رویکرد تلاقی” در این حوزه وجود دارد که نشان می‌دهد یک فرد برای دستیابی به خلاقیت باید چندین مؤلفه را پوشش دهد. در واقع خلاقیت‌‌‌ مستلزم تلاقی شش ویژگی متمایز است:

1.‌ توانایی‌های فکری

این ویژگی به معنای توانایی دیدن‌ مشکلات به روش‌های جدید و اعمال، حل و متقاعد کردن دیگران توسط فرد است که نقش زیادی در افزایش خلاقیت او دارد. این مهارت را می‌توان با تمرین و تکرار تقویت کرد.

2. پایگاه دانش

شخص برای حرکت بیشتر در مسیر خلاقیت‌ باید پایه و اساس محکمی در مورد موضوع مورد نظر خود داشته‌ باشد. خلاقیت تحت تأثیر دانش، سازماندهی و دسترسی بازیابی به اطلاعات ذخیره شده‌ در حافظه بلند مدت است. افرادی که از این ویژگی برخوردارند، می‌توانند هر زمان که نیاز باشد ایده‌های گسترده‌ای از خود نشان دهند.

3. سبک تفکر

سبک تفکر به معنای توانایی فرد در انتقال اطلاعات به صورت محلی و جهانی و قابلیت استفاده‌ی او از قیاس یا تشابه با سایر مسائلی است که در گذشته حل شده‌اند. در این حیطه، سرعت ذهنی برای کشف حقایق و روابط جدید بین اشیاء و در نتیجه ارائه راه‌حل برای مسائل و رویدادها موفقیت آمیز است و اهمیت زیادی دارد.

4. ویژگی‌های شخصیتی

به عقیده روانشناسان ویژگی‌هایی مانند خود نظارتی، ریسک پذیری، وظیفه‌ شناسی، انرژی بالا، داشتن‌ شهود، استقلال، خودپذیری و… منجر به خلاقیت می شود. هرکدام از این ویژگی‌ها را می‌توان از طریق اقداماتی بهبود بخشید یا مهارت‌های آن را تقویت کرد.

5. محیط مناسب

جو و محیط‌ مناسب‌ به معنای دسترسی فرد به زمان و موقعیت حمایتی برای تفکر به روش‌های جدید است. افراد خلاق در صورت داشتن استقلال، فضای آزاد و مفید و طوفان فکری می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند.

6. انگیزه

زمانی که مواردی چون انگیزه و پایداری، سخت‌کوشی و تمرکز بر کار در وجود شخص حاکم باشد احتمال بروز تفکر خلاق در سطح بالا برای او بیشتر است. تقریباً هر متفکر خلاقی در طی کار با موانعی روبرو شده‌ است؛ اما تمایل و توجه بی‌نظیر این افراد برای رویارویی با مشکلات در نهایت آنها را به موفقیت می‌رساند.

یک متفکر خلاق ممکن است متمرکز بر‌ کار یا متمر‌کز بر هدف باشد. یک محرک متمرکز‌‌ بر کا‌ر‌ به فرد انرژی می‌دهد تا کار کند و توجه فرد را به آن حفظ می‌کند. در این وضعیت انگیزه فرد‌ درونی است، در حالی که انگیزه‌ی تمرکز بر هدف بیرونی است و بر پاداش در کا‌‌‌ر‌‌‌ تمر‌‌‌‌کز‌‌‌ دارد. خلاقیت ترکیبی متعادل از عوامل انگیزشی در‌‌ونی و بیر‌‌ونی به نظر می‌رسد.

  • خلاقیت ذاتی است یا آموختنی؟

محققان شناختی طی تحقیقات خود دریافته‌اند که قواعد انتزاعی منطق و استدلال را می‌توان آموزش داد. این تحقیقات نشان می‌دهد متفکران خلاق به دنیا نمی‌آیند. این یک واقعیت کاملاً شناخته‌ شده‌ است که افراد خلاق می‌توانند مانند دیگران به یک وسیله یا موضوع نگاه کنند اما چیز متفاوتی ببینند. تفکر خلاق اغلب تحت تاثیر ترکیب مناسب انگیزه‌های درونی و بیرونی شکوفا می‌شود.

به عنوان مثال توماس ادیسون را در نظر بگیرید که رشته‌هایی را برای لامپ اختراع کرد. او بیش از 2000 آزمایش انجام داد و در نهایت در یک آزمایش‌ دریافت که یکی از آن‌ها به سرعت نمی‌سوزد. در واقع تمایل به ریسک و اشتباه، کیفیت متفکران خلاق را تشکیل می‌دهد.

تاثیرات عوامل شخصیتی و موقعیتی!

عوامل‌ شخصی‌ و همچنین موقعیتی نیز در ایجاد خلاقیت نقش مهمی دارند. برخی از این عوا‌مل شخصی شامل سخت‌کوشی، توجه به جزئیات، تمرکز، تمایل به‌ مقابله با موانع، فداکاری و غیره است. این ویژگی‌ها می تواند در موقعیت‌هایی که ابهام، پیچیدگی یا عدم تقارن وجود دارد به خوبی کار کند.

عوامل موقعیتی نیز شامل فضای آرام و ساکت، طنز و شوخ‌طبعی، نظم محیط و آرامش آن است. زیرا وقتی مردم احساس خوبی دارند، خوشحال هستند یا حتی وقتی غذای خوبی می‌خورند افکار مثبت و خلاقی به ذهنشان خطور می‌کند.

علاوه بر این، وجود استقلال، جلسات طوفان فکری و توانایی انتقال دانش نیز با خلاقیت افراد مرتبط است. تحقیقات نشان می‌دهد که خلاقیت را میتوان به صورت علمی بررسی کرد. مردم می‌توانند در یک زمینه (هنر، نویسندگی، رقص و غیره) خلاق باشند اما در حوزه دیگر نه. بسیاری از پیشرفت‌های فناوری جدید این واقعیت را ثابت می‌کند.

با این حال نمی توان نقش عوامل بیولوژیکی را نیز نادیده گرفت؛ زیرا در مواقع بسیاری‌ خلاقیت ذاتی است و یک فرد از همان دوران کودکی این استعداد و مهارت خارق‌العاده‌ی خود را به دیگران نمایش می‌دهد.

  • چرا باید خلاق باشیم؟

اغراق‌آمیز نیست اگر بگوییم خلاقیت ممکن است یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی باشد که یک فرد می تواند داشته‌ باشد. روانشناسان تاکنون درباره ماهیت فیزیکی خلاقیت در زمینه‌هایی مانند هنر، تجارت و نوآوری بحث کرده‌اند، با این حال تأثیر آن بر ما بسیار عمیق‌تر از این مسائل است.

در واقع خلاقیت می‌تواند به ما کمک کند طولانی‌تر زندگی کنیم. علاوه بر این، اتخاذ رویکرد خلاقانه می‌تواند در تمام جنبه‌های زندگی‌ – از حرفه‌ای گرفته‌ تا شخصی – و از راه‌های متعددی بر ما‌ تأثیر بگذارد. سه مورد از مهم‌ترین تاثیرات آن عبارتند از:

1.‌ ذهن شما را درگیر نگه می‌دارد

بسیاری از مشکلات سلامتی، ناشی از از‌ دست دادن‌ تعامل ما با دنیای بزرگتر است؛ مانند افسردگی و آلزایمر. جست‌وجوی راه‌های خلاقیت، ما را به ادامه یادگیری و تعامل سوق می‌دهد و این تعامل چه شامل یافتن‌ بخشی از داده‌های آنلاین باشد یا ایجاد روابط اجتماعی با سایر افراد کنجکاو و همفکر، مفید و کاربردی است.

درست مانند ورزش که بدن شما را بهبود می‌بخشد و به آن سلامتی می‌دهد، خلاقیت و فرآیندهای مرتبط با آن نیز تضمین می‌کند که شما‌ بتوانید طی سالیان طولانی سلامت ذهنی خود را حفظ کنید. بنابراین اگر می‌خواهید توانایی‌های مغز خود را تقویت کنید‌، خلاق بودن‌ را فراموش نکنید!

2. به کاهش استرس کمک می‌کند

به عقیده روانشناسان، درگیر شدن‌ در تلاش‌های خلاقانه تأثیری مشابه مدیتیشن بر روی مغز شما ایجاد می‌کند. مهم نیست که این فعالیت شامل مواردی باشد که تخیل شما را تحریک می‌کند (مانند خواندن‌، نوشتن‌، بافتنی، آشپزی یا گوش دادن‌ به موسیقی) یا اتخاذ یک راهکار جدید برای موفقیت در کسب و کار.

براساس مقاله‌ای که در مجله سلامت عمومی آمریکا منتشر شد، حتی عمل ساده‌ی حضور خلاق نیز می‌تواند به شما کمک کند از فشار و استرس خارج شوید. بنابراین تحسین یک اثر هنری در موزه نباید هرگز مایه حسادت شما باشد، بلکه لازم است به نوعی منبع الهام و انگیزه خلاق شما قرار بگیرد.

3. مهارت‌های ضروری را بهبود می‌بخشد

خلاقیت صرفاً ایجاد چیز جدید نیست بلکه عاملی است که به رشد مهارت‌های حیاتی که برای موفقیت نیاز داریم نیز کمک می‌کند. مثلا درگیر شدن‌ در تمرین‌های خلاقانه به تقویت مهارت‌های حل مسئله ما از طریق یافتن‌ روشی جدید برای تکمیل یک کار قدیمی یا تولید چیزی کاملاً جدید کمک می‌کند. این موفقیت به‌نوبه خود سطح اعتماد به نفس ما را افزایش می‌دهد؛ زیرا ما به یک کشف تازه دست یافته‌ایم و اکنون ذکاوت آن را داریم که دوباره آن را امتحان کنیم.

همچنین مسیری را برای ما فراهم می‌کند که با اتکا بر آن با ذهن بازتر و صبورتر با‌‌ دیگران برخورد کنیم. این مهارت تضمین می‌کند که ما تمایل به پذیرش ایده‌های بیشتری داریم و به سناریوها با عمق بیشتری‌‌‌‌ نگاه می‌کنیم، در نتیجه باعث می‌شود متفکران بهتری باشیم و آمادگی بیشتر‌‌‌‌ی‌‌‌ برای مقابله با چالش‌های مهم داشته‌ با‌شیم‌‌.

مراحل تفکر خلاق

متفکران خلاق راهبردهای متفاوتی را اعمال می کنند تا بتوانند به خلاقیت دست یابند. چند روانشناس از طریق طرح پرسشنامه و مصاحبه افراد خلاق نشان دادند که ایجاد تفکر خلاق با مراحل خاصی امکان‌پذیر است. بر همین اساس اگرچه تفاوت‌های فردی زیادی در روش‌های برخورد این افراد با مسئله وجود دارد، حل خلاقانه مسئله توسط آن‌ها‌ معمولاً به 4 روش انجام می‌شود: آماده‌سازی، نهفتگی، روشن‌سازی و تأیید

مرحله اول، فرمول‌بندی مسئله‌ای است که در آن تمام حقایق و مطالب جمع‌آوری شده‌ یادآوری می‌شود‌‌ و از مسائل غیرضروری برای ایجاد راه‌حل جدید اجتناب می‌شود. آماده‌سازی برای تقویت درک خوب از عناصر هدف مورد نظر انجام می‌‌‌‌‌شود. به عنوان مثال نویسنده برای نوشتن‌ یک کتاب، تمام مطالب لازم و مرتبط با آن را جمع‌آوری می‌کند. در اینجا نویسند‌‌ه ممکن است چیزی را بنویسد، آنچه را که نوشته‌ است تغییر دهد و دوباره شروع کند و حتی دوبار‌ه آن را از بین ببرد.

یا در طراحی و ساخت یک طرح معماری جدید به عنوان ساختمان، یک‌ متفکر خلاق نیاز به جمع‌آوری حقایق، یافتن‌ مزایا و معایب ساختمان‌های مشابه و افزودن‌ ایده‌های جدید از طریق بحث، تحلیل و بررسی را دارد.

  • دوره نهفتگی یا کمون

مرحله دوم در تفکر خلاق انکوباسیون است که دوره استراحت را شرح می‌دهد. در این مرحله متفکر خلاق متوجه می‌شود که مشکل را نمی‌توان به راحتی با خلاقیت حل کرد. او به هفته‌ها و ماه‌ها صبر و تلاش متمرکز نیاز دارد. متفکر‌‌‌‌ با شکست در حل مقدمات، به طور عمدی یا غیرارادی مشکل را برای مدتی کنار می‌گذارد.

این دوره نهفتگی نامیده می‌شود که معمولا در آن هیچ فعالیت آشکاری وجود ندارد. اگرچه به نظر می‌رسد که پیشرفت خاصی در این‌ مرحله‌ وجود ندارد، با این حال تجربیات گذشته، ارتباطات و دانش در پشت صحنه‌ی آو کار می‌کنند.

ایده انکوباسیون به این معنی است که متفکر به کنار گذاشتن‌ مشکل معتقد است اما در واقع ناخودآگاه به فکر کردن‌ درباره آن ادامه می‌دهد. برخی از محققان پیشنهاد کرده‌اند که اصطلاح جوجه کشی ناخودآگاه خلاقانه‌تر از اصطلاح‌ تفکر آگاهانه است. فردی به نام والاس از اصطلاح جوجه‌کشی برای مقایسه محلول خلاقانه با تخمی که قبل از شروع نیاز به جوجه‌‌‌کشی دارد استفاده کرد؛ این یعنی محلو‌ل خلا‌قانه برای جوجه‌کشی‌‌ به زمان نیاز دارد.

در مرحله سوم تفکر خلاق، بینش انتقادی به طور ناگهانی یا در زمان‌ها و مکان‌های غیرمنتظره به دست می‌آید. یعنی در آن یک تجربه “آها” وجود دارد. گزارش‌های خلاقیت بر این فلش‌های ناگهانی تاکید دارد‌. به نظر می‌رسد که فرد در این دوره مطالب خود را سازماندهی می‌کند؛ زیرا ایده‌ها به آرامی و به سرعت ارائه می‌شوند. به طور مثال زمانی که ارشمیدس در تلاش بود تشخیص دهد که آیا تاج پادشاه از طلای جامد ساخته‌ شده‌ یا با نقره تقلبی، ناگهان از موضوعی الهام گرفت.

یک روز که او در وان حمام خود بود متوجه آب جابجا شده‌ توسط بدنش شد. این مسئله او را به بینش ناگهانی سوق داد. به این ترتیب از حمام خود بیرون پرید و برهنه در خیابان‌ها دوید و فریاد زد: “اورکا” (یعنی من آن را پیدا کردم) بعدها از این اصل برای بادبانی کشتی‌ها استفاده شد.

محققان استدلال می‌کنند که مدت زمان دوری از مشکلات مفید است؛ زیرا خستگی، ناامیدی و مجموعه‌های ذهنی غیرمولد را از بین می برد. این مسئله به متفکر اجازه می‌دهد تا برخی از مطالب غیر ضروری را که خوب به نظر می‌رسید فراموش کند یا علاقه خود را به آن‌ها از دست بدهد. در نتیجه به انتخاب مجموعه‌ای کمک می‌کند که با گذشت زمان خلاقانه‌تر و سودمندتر باشد.

تست درستی و تایید‌ راه‌حل، آخرین مرحله در تفکر خلاق است. ارزیابی و آزمون ایده‌ها ضروری است؛ زیرا باید مشخص شود که آیا یک ایده‌ی جدید برای به کارگیری مناسب، صحیح و قابل اجرا است یا خیر. این مرحله راه‌حلی را که باید رضایت‌بخش باشد ارزیابی می‌کند.

در این مرحله گاهی ثابت می‌شود که بینش اشتباه است. این مسئله موجب می‌‌شود که متفکر دوباره به ابتدای فرآیند تفکر خلاق برگردد و آن را بررسی کند تا ایرادات موجود را شناسایی کنند. به این ترتیب نوعی تحلیل مجدد صورت می‌گیرد و از بروز احتمالات و خطاها جلوگیری می‌شود.

راهکارهایی برای افزایش خلاقیت

تا این بخش از مقاله‌ی دانشگاه کسب و کار با مفهوم خلاقیت و اهمیت آن آشنا شدید. اگر شما هم دوست دارید تفکر خلاقانه خود را در زندگی افزایش دهید، خواندن‌ این بخش‌ را از دست ندهید. ما در این قسمت چند راهکار ساده و کاربردی ذکر کرده‌ایم تا به شما کمک کند خلاقیت خود را پرورش دهید و خلاقانه‌تر زندگی کنید‌.

1.‌ متفاوت باشید!

به خودتان اجازه دهید متفاوت باشید، حتی اگر بلافاصله پذیرفته نشود؛ یعنی سعی کنید با آنچه “عادی” در نظر گرفته‌ می‌شود تفاوت داشته‌ باشید‌. از پرسیدن‌ سوال و به اشتراک گذاشتن‌ افکار خود نترسید. شما ممکن است هرگز متوجه نشوید که آیا ایده‌های شما توسط دیگران خلاقانه دیده‌ می‌شود یا خیر. با این حال باید بدانید تفکر خلاقانه به معنای بیرون بودن‌ از چارچوب‌های کلی است.

بنابراین سعی کنید هر تصوری مبنی بر اینکه ایده‌های شما درجه‌بندی می‌شوند یا “درست” یا “نادرست” در نظر گرفته‌ می‌شوند را کنار بگذارید. نظر خود را بیان کنید‌، به خصوص اگر فکر می‌کنید چیزی است که دوست دارید با دیگران به اشتراک‌ بگذار‌ید.

2. هر روز زمانی را به خلاقیت اختصاص دهید

خلاقیت صرفاً ذاتی نیست. این چیزی است که شما هر روز یاد می‌گیرید و آموزش می‌دهید. هیچ رمان‌نویس، نقاش، فیلم‌ساز یا موسیقی‌دانی هرگز با نشستن‌ و اجازه دادن‌ به ایده‌ها به کار حرفه‌ای دست‌ نیافته است. آنها سال‌ها روی ایده‌ها‌ کار کردند، حرفه‌ی آن‌ها را یاد گرفتند و هر روز ایده‌های خلاقانه‌ای ارائه نمودند.

ایده‌های خلاقانه فقط در طول کار خلاقانه‌ به وجود می‌آیند؛ پس دست به کار شوید! در ابتدا، هر روز 20 دقیقه را به کار روی ایده‌ی خود اختصاص دهید. با تقویت مهارت‌های خود‌، می‌توانید تعهد زمانی بیشتری برای آن ایجاد کنید. حتی اگر نمی‌خواهید در یک زمینه خلاقانه کار کنید‌‌، تمرین هر روز یک هنر خلاقانه (مثل نقاشی، موسیقی و …) می‌تواند به افزایش خلاقیت شما در زندگی روزمره کمک کند.

3. کنجکاو باشید

کنجکاو‌ باشید‌ و هر چیزی را که نمی‌دانید جستجو کنید. کتاب بخوانید یا مهارت‌هایی را بیاموزید که همیشه برای شما جالب بوده‌ است. با افرادی که داستان‌هایشان را می‌خواهید بدانید گفتگو کنید. هرچه اطلاعات بیشتری در ذهن خود ذخیره کنید‌‌، ارتباطات خلاقانه‌تری در زندگی خود‌‌ ایجاد می‌‌کنید.

4. به اندازه‌ی کافی استراحت کنید

استراحت، غذا و آب کافی داشته‌ باشید. اگر خسته باشید، تلاش برای بیرون کشیدن‌ چیزی خلاقانه از ذهنتان فایده‌ای ندارد و ممکن است ایده‌های رادیکال و خلاق کمتری به ذهن شما خطور کند. هر روز یک چرت یا یک استراحت کوتاه مانند خوردن‌ چای یا قدم‌زدن در طبیعت برای شارژ کردن‌ خود‌ داشته باشید. وقتی ذهنتان سرحال و بی‌دغدغه است می‌توانید بهتر فکر کنید و راحت‌تر به ایده‌‌های خلاقانه‌‌ دست پیدا کنید‌‌.

سلول‌های مغز شما به مقدار مناسب گلوکز نیاز دارند تا خوب کار کنند. به طور معمول، مقدار ایده آل آن حدود 25 گرم است. کمبود آن در بدن می‌تواند منجر به تفکرات نادرست و اشتباه شود، در حالی که مقدار زیاد آن ممکن است به سلول‌های مغز شما آسیب برساند. بنابراین سعی کنید قبل از کار یک موز که تقریباً دارای گلوکز خوبی است بخورید یا کربوهیدرات‌هایی با فیبر بالا (مثل کلم بروکلی یا نان گندم کامل) بخورید‌ تا گلوکز مورد نیازتان را به طور پیوسته‌تری تامین کند.

اگر بدنتان دچار مشکل کم آبی باشد نیز، ارتباطات کمتری در مغز شما به وجود می‌آید و حتی گاهی اوقات به شما احساس “مرگ مغزی” می‌دهد.

5. در یادگیری علوم تنوع‌طلب باشید

سعی کنید طیف متنوعی از اطلاعات و علوم مختلف را یاد بگیرید؛ از جمله آن‌هایی که به رشته شما مرتبط نیستند. وقتی عمیقاً با چیزهای زیادی درگیر هستید، خود را قادر می‌سازید که واقعاً خلاق شوید. زیرا خلاقیت در مورد پر کردن‌ شکاف‌های غیرمنتظره است؛ برای مثال تأثیرگذاری علم و معماری از اصول هنری.

به طور مثال گروه موسیقی بیتلز تا حدی به دلیل توانایی اعضای آن در آوردن‌ تأثیرات سازهای شرقی مانند سه‌تار به راک اند رول غربی مشهور هستند. دیوید فاستر والاس، رمان‌نویس مشهور، شاهکار خود شوخی بی‌نهایت را پس از سال‌ها مطالعه در تنیس، اعتیاد به مواد مخدر، ریاضیات و علم نور و اپتیک نوشت. به این ترتیب می‌بینید که افراد بسیاری با تلفیق اطلاعات و علوم مختلف توانستند به خلاقیت و شهرت دست یابند.

6. سفر کنید

سفر راهی عالی برای جذب تأثیرات جدید است. به یک مکان جدید بروید و ذهن خود را برای الهام گرفتن‌ و کشف کردن‌ آزاد کنید. اگر نمی‌توانید راه دور بروید، پیاده روی کنید و آنچه را که می‌بینید و می‌شنوید یادداشت کنید.

بسیاری از نویسندگان توصیه می‌کنند اگر می‌خواهید به ایده‌های خلاقانه برای نویسندگی دست یابید به میان مردم بروید و سعی‌ کنید‌ از رفتارها، چهره‌ها و سخنان آن‌ها ایده بگیرید. روش دیگری که به شما پیشنهاد می‌کنیم این است که از یک کتاب الهام بگیرید. زیرا کتاب خواندن نیز مانند سفر کردن است‌؛ اما بدون نیاز به هیچ‌گونه جابه‌جایی و هزینه‌ای!

7. عجله‌ای برای رسیدن‌ به خلاقیت نداشته‌ باشید‌

آرام باشید. شما در هر دقیقه از روز ایده‌های خلاقانه‌ای نخواهید داشت – اما این اشکالی ندارد. وقتی سعی می‌کنید ذهنتان را مجبور به ایجاد خلاقیت کنید، می‌توانید به طور موثری جلوی رشد آن را بگیرید. بنابراین به خاطر ایده‌‌های بد خود را سرزنش نکنید؛ زیرا آنها بخشی طبیعی از فرآیند خلاقیت هستند. فقط سعی کنید هر روز خلاق باشید، ایده‌های خوب در نهایت به دست خواهند آمد.

8. تحلیل و آزمایش کنید

آزادانه آزمایش کنید‌. خلاق بودن‌ به معنای جهش تخیل، امتحان کردن‌ چیزهای جدید و دیدن جزئیات در اتفاقات است. بنابراین تلاش کنید‌‌‌ یک ایده یا تکنیک جدید خلاق را امتحان کنید، گردش کار عادی خود را تغییر دهید و کار خود را به روش‌های جدید و هیجان‌انگیز برش دهید و بچسبانید.

باید بدانید که بسیاری از این آزمایش‌ها در نهایت با شکست مواجه خواهند شد، اما خلاقیت در مورد یافتن‌ یک چیز جدید و ناشنیده است که روزی موفق می‌شود.

9. ایده‌های قدیمی را با هم ترکیب کنید

“یک ایده‌ی خلاق چیزی بیشتر و کمتر از ترکیبی جدید از عناصر قدیمی نیست.” از هر ایده و نظریه‌ای که می‌توانید اندکی بردارید. آن را جهش دهید، شبیه‌سازی کنید و با عناصر دیگر ترکیب کنید‌‌ تا زمانی که به چیزی خلاقانه دست یابید که بتوانید آن را متعلق به خودتان بنامید. لازم نیست آن را دزدی بدانید. هنر اینگونه آغاز می شود؛ به طور مثال گروه موسیقی رولینگ استونز، بلوز دلتا را با راک اند رول انگلیسی ترکیب کرد تا سبکی جدید و هانکی – تونک به دست آورد.

ویلیام فاکنر، نویسنده برنده جایزه نوبل نیز از سبک روان و سرسخت جیمز جویس استفاده کرد و آن را با تاریخ معنوی و نژادی خانه خود در جنوب آمریکا ترکیب کرد. کوبیسم، سبک هنری پیکاسو نیز از آزمایش‌های امپرسیونیسم و ​​نقاب‌های سبک مجسمه‌سازی آفریقایی و آسیایی شکل گرفت.

10. عوامل استرس‌زا و محدود کننده‌ را کاهش دهید

زمانی که احساس محدودیت یا استرس می‌کنید، محیط خود را تغییر دهید. استرس می‌تواند مانع بزرگی برای تقویت توانایی شما در شکل‌گیری خلاقیت باشد. اگر احساس محدودیت، استرس یا فشار می‌کنید به مکان دیگری بروید که ممکن است آرامش‌بخش‌تر باشد؛ مانند باغ یا بالکن خانه.

سعی کنید به موسیقی گوش دهید تا سلول های مغز خود را برای ایجاد ارتباط تحریک کنید. گوش‌ دادن‌ به مقداری موسیقی، رفتن‌ به بیرون، یا تغییر دکوراسیون منزل و محل کار می‌تواند این یکنواختی را از بین ببرد و شما را دوباره مشغول به کار کند.

11. ذهنی باز داشته‌ باشید

یکی از مهمترین کارهایی که باید برای تقویت خلاقیت خود انجام دهید این است که ذهنی باز داشته‌ باشید. شما هرگز نمی‌دانید ایده بزرگ بعدی شما از کجا خواهد آمد؛ بنابراین باید پذیرای ایده‌ها، دیدگاه‌ها و تجربیات جدید باشید.

به طور گسترده بخوانید و در مورد موضوعات جدید بیاموزید. در رویدادها شرکت کنید، با افرادی از صنایع مختلف ارتباط برقرار کنید‌‌ و چیزهای جدید را امتحان کنید‌‌‌‌‌. باز نگه‌ داشتن‌ ذهن به شما کمک می‌کند تا چیزها را از منظری متفاوت ببینید و ایده‌های جدیدی را به وجود آورید.

12. طوفان فکری را تمرین کنید‌

طوفان فکری تکنیکی ساده و در عین حال قدرتمند برای تولید ایده است. این مهارت شامل تولید تعداد زیادی ایده‌ در مدت زمان کوتاه است. ابتدای کار را با تعریف مشکل یا چالشی که می‌خواهید حل کنید شروع کنید. سپس تا حد امکان ایده ها را بنویسید؛ صرف نظر از اینکه چقدر عملی یا غیرعملی‌ به نظر می‌رسند. پس از تهیه فهرستی از ایده‌ها آنها را بررسی و اصلاح کنید تا بهترین آنها را شناسایی نمایید.

13. همکاری خود را با دیگران بیشتر کنید

همکاری می‌تواند راهی عالی برای خلق ایده‌های جدید و به دست آوردن‌ دیدگاه‌های نوآورانه باشد. کار کردن‌ با افراد در پیشینه‌ها و صنایع مختلف می‌تواند به شما کمک کند تا چیزها را از دید جدیدی ببینید. علاوه بر این، همکاری با دیگران می‌تواند به شما در شناسایی نقاط کور و ضعف ایده‌هایتان کمک کند.

14. برای رسیدن به خلاقیت ریسک کنید

برای تقویت خلاقیت باید مایل به آزمایش و ریسک باشید. بنابراین سعی کنید‌‌ چیزهای جدید را امتحان کنید؛ حتی اگر غیرمتعارف یا خارج از منطقه راحتی شما به نظر برسند. شکست بخشی از فرآیند یادگیری است، پس از شکست نترسید. هر چه بیشتر آزمایش کنید، احتمال بیشتری برای یافتن راه‌حل‌ها و ایده‌های جدید خواهید داشت.

15. از فناوری به نفع خود استفاده کنید

فناوری می‌تواند ابزار قدرتمندی برای نوآوری و خلاقیت باشد. از نرم‌افزارها، برنامه‌ها و ابزارهای دیگر برای کمک به طوفان فکری، سازماندهی ایده‌های خود و همکاری با دیگران استفاده کنید. ابزارهای زیادی وجود دارد که می‌‌تواند به شما کمک کند گردش کار خود را ساده کرده‌ و ایده های جدیدی ایجاد کنید‌‌.

16. در رسانه‌های اجتماعی خود را با دیگران مقایسه نکنید

رسانه‌های اجتماعی برای الهام گرفتن‌ و به اشتراک گذاشتن‌ کارتان عالی هستند، اما جست‌وجوی بی‌پایان در نمایه‌های دیگران اغلب می‌تواند باعث ایجاد افکار منفی درباره خلاقیت‌های شما شود. مقایسه بزرگ‌ترین دشمن خلاقیت است، بنابراین سعی کنید بیش از حد به کاری که دیگران انجام می‌دهند متمرکز نشوید و روی ایده ها و پیشرفت خود تمرکز کنید.

تفکر خلاق انواع مختلفی دارد و هر کسی در مراحل مختلف سفر خود برای تسلط بر هنر شخصی خویش قرار دارد. مبتدی بودن‌ اشکالی ندارد، پس چرا افراد دیگری را که تازه شروع به کار کرده‌اند دنبال نکنید؟ شما می‌توانید به تقویت اعتماد به نفس یکدیگر کمک کنید و نکاتی را در مورد چگونگی بهبود آن‌ها ارائه دهید.

اگر بعد از گذراندن‌ زمان زیادی در رسانه‌های اجتماعی نسبت به خلاقیت و استعداد خود احساس بدی دارید، به یاد داشته‌ باشید‌ که استراحت کنید‌. بعداً احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.

17. موفقیت‌های کوچک را جشن بگیرید

مهم است که خود را به عنوان یک فرد خلاق قبول داشته‌ باشید. بنابراین سعی کنید پیشرفت‌هایی را که به دست آورده‌اید یادداشت کنید. احتمالاً وقتی بعدها به این یادداشت‌ها نگاه می‌کنید، از اینکه چقدر پیشرفت کرده‌اید شگفت‌زده خواهید شد.

تلاش‌ها و دستاوردهای روزانه شما ارزش ستایش دارند، بنابراین راه‌های کوچکی برای تجلیل از آنها پیدا کنید. شما می‌توانید این کار را به سادگی با دادن‌ یک شکلات پس از یک روز کاری به خودتان انجام دهید، یا برای خودتان مجموعه جدیدی از وسایلی را بخرید که به آن علاقه دارید. یادتان باشد: شما‌‌ لیاقتش را دارید!

18. به یادگیری و رشد ادامه دهید

در نهایت هرگز از یادگیری‌ و رشد‌ دست نکشید. دنیا دائما در حال تغییر است و همیشه چیز جدیدی برای یادگیری وجود دارد. در کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی شرکت کنید و کتاب‌هایی در مورد موضوعات مورد علاقه خود بخوانید. با یادگیری و رشد مداوم، می‌توانید از آخرین روندها و ایده‌ها مطلع باشید و به توسعه خلاقیت و مهارت‌های نوآوری خود ادامه دهید

نتیجه‌گیری

خلاقیت و نوآوری مهارت‌های ضروری هستند که می‌توانند به شما کمک کنند در دنیای امروز برجسته شوید. با حفظ ذهنی باز، تمرین طوفان فکری، همکاری با دیگران، آزمایش و ریسک کردن‌، اختصاص زمان برای تفکر خلاق، استفاده از فناوری به نفع خود‌‌ و یادگیری و رشد مداوم، می توانید خلاقیت و مهارت‌های نوآوری خود را توسعه دهید و پتانسیل کامل خود را آزاد کنید.

ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به تعریف خلاقیت و مولفه‌های مهم آن پرداختیم. علاوه بر این 18 راهکار کاربردی برای افزایش خلاقیت در زندگی روزمره معرفی کردیم. نظر شما درباره اهمیت خلاقیت چیست؟ چه روش‌های دیگری برای افزایش آن می‌شناسید؟ نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

Leave a comment