امروزه که دنیا پر از پیچ و خم و تغییرات سریع است، رشد و توسعه فردی بسیار مهم می‌شود. رشد فردی به معنای فرایند تحول، تغییر و پیشرفتِ یک انسان است. انسان‌ها، به دلایل گوناگون، به دنبال رشد فردی هستند. برای مثال: یک فرد ممکن است بخواهد توسعه فردی داشته باشد تا نقشِ خود را به‌ عنوان یک مادر بهتر انجام دهد. رشد فردی را می‌توان با استفاده از تکنیک‌ها، روش‌ها، برنامه‌ها و ابزارهای متنوع پیگیری کرد تا به هدف خود یعنی بهبود جوانب مختلف زندگی برسیم. راز رشد و توسعه فردی، انجام دادن گام‌های درست است، گام‌هایی که به ما کمک می‌کند به آنچه که می‌خواهیم دست یابیم. در این مقاله از مجموعه مقالات دانشگاه کسب و کار می‌خواهیم به موضوع مهم توسعه فردی بپردازیم. اگر شما نیز علاقه‌مند به دانستن بیشتر درباره این حوزه هستید، حتماً تا انتهای این مقاله تیم ما را همراهی کنید.

توسعه فردی را چگونه تعریف می‌کنیم؟

هدف از زندگی، پیشرفت و تحول است و ما انسان‌ها همیشه به دنبال بهتر کردن وضعیت خود هستیم. می‌خواهیم ثروتمندتر، سالم‌تر، خوشبخت‌تر و موفق‌تر باشیم اما گاهی نمی‌دانیم چطور به این هدف‌ها برسیم. توسعه فردی، علمی است که به ما کمک می‌کند تا آرزوهای خود را دنبال کنیم و زندگی‌ای که می‌خواهیم را بسازیم. در این مقاله، قصد داریم با شما بهترین و مفیدترین نکات را در زمینه توسعه فردی یا رشد فردی به اشتراک بگذاریم، نکاتی که باعث می‌شوند کیفیت زندگی شما افزایش یابد.

بررسی مفهوم توسعه فردی در گذشته

ادیان بزرگی مثل ادیان ابراهیمی و مذاهب هندی، به همراه برخی از فلاسفه‌ی جدیدتر، روش‌های مختلفی را برای بهبود زندگی انسان‌ها پیشنهاد کرده‌اند. این روش‌ها شامل عبادات، نوشتار، موسیقی و سرودهای معنوی، یا حتی فعالیت‌های بدنی هستند. میشل فوکو در کتاب خود به نام مراقبت از خود، از یک تکنیک باستانی به نام اپیملیا epimelia گفته است که توسط یونانیان و رومیان قدیم برای داشتن زندگی بهتر استفاده می‌شده است.

این تکنیک شامل نکاتی در مورد غذای سالم، ورزش، پرهیز از رابطه جنسی، تفکر، عبادت و اقرار بوده است. بسیاری از این نکات همچنان در سنت مسیحیت وجود دارند. در شرق آسیا نیز تکنیک‌های جذاب و مفیدی برای رشد و تعالی فرد وجود دارند. چین باستان تکنیک‌های مختلفی مثل چوآن yin yang, tai chi chuan, qi gong  را برای کنترل نفس و انرژی، مراقبه و هنرهای رزمی به کار برده است. این تکنیک‌ها با طب سوزنی و ماساژ چین سنتی همراه بوده‌اند تا زندگی افراد را بهبود بخشند.

آشنایی با 5 بعد از توسعه فردی

توسعه فردی یک هدف مشترک برای بسیاری از افراد است ولی چگونه می‌توان این هدف را دنبال کرد؟ در این مقاله، ما پنج بعد از توسعه فردی را معرفی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم. این پنج بعد عبارت‌اند از: بعد ذهنی، که به تقویت قوه تفکر و خلاقیت مربوط می‌شود. بعد اجتماعی، که به بهبود روابط و مهارت‌های ارتباطی مربوط می‌شود. ss بعد معنوی، که به کشف هدف و ارزش‌های زندگی مربوط می‌شود. بعد عاطفی، که به کنترل و مدیریت احساسات و خلق و خو مربوط می‌شود. و بعد جسمی، که به سلامت و زیبایی بدن مربوط می‌شود. در هر یک از این بعدها، ما شما را در یک سفر هیجان انگیز همراهی خواهیم کرد و نکات و تمرینات مفید را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

 1. معرفی بعد جسمانی

این بعد اولین بعد از پنج بعد سینمایی است که مورد بررسی قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که بعد جسمانی فقط به ورزش محدود نمی‌شود. برای درک بهتر این بعد، باید رژیم غذایی و الگوی خواب را نیز مد نظر قرار دهید. آگاهی از انواع عادت می‌تواند به شما کمک کند تا عادت‌های منفی گذشته را تغییر داده و عادت‌های مثبت را جایگزین و استحکام بخشید.

متیو واکر در کتاب خود از خطرات ناشی از خواب نامنظم و کم‌خوابی بسیار گفته است. یکی از این خطرات کوتاه شدن عمر انسان‌ها در صورت کم خوابی است! متیو واکر با استناد به تحقیق‌های علمی، به سؤالات مختلف در زمینه خواب پاسخ داده و درباره موضوعاتی مثل اختلالات خواب، رؤیا، خواب‌بینی و… توضیحاتی را ارائه کرده است.

 1. آشنایی با بعد عاطفی

هیچ کس انکار نمی‌کند که بعد عاطفی یکی از جنبه‌های حیاتی توسعه فردی و شخصی است. احساساتتان را درون خود نگه داشتن یا سرکوب کردن آن‌ها فقط به شما ضرر می‌زند و وضعیت زندگی‌تان را بدتر از قبل می‌کند. اگر هنوز نمی‌توانید احساساتتان را با کلام بروز دهید، قلم را به دست بگیرید و با نوشتار خود را راحت کنید. همچنین داشتن یک دوست صادق و صبور، برکت بزرگی است. اگر چنین دوستی دارید، در این باره شاد باشید. علاوه بر این موارد، مشورت با مشاور و روان‌شناس می‌تواند به پیشرفت شما در این بعد کمک شایانی کند. یک پیشنهاد ساده این است که هر شب، خاطرات روزتان را در یک دفترچه بنویسید.

 1. معرفی بعد روحانی

هر شخصی می‌تواند در زمینه روحانیت به شکل مختلفی رشد کند. پیشنهاد ما به شما این است که بفهمید چه چیزی باعث می‌شود که شما آرام و نزدیک به خود واقعی‌تان باشید. خواندن نماز، انجام دعا، مطالعه کتاب‌های مقدس مثل قرآن، انجیل یا تورات، انجام مراقبه، قدم زدن در طبیعت از جمله فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند به شما در این مسیر کمک کنند. دیپاک چوپرا در یک کتاب، قواعد و اصول روحانی زندگی را برای دستیابی به موفقیت در تمام جوانب زندگی بیان کرده است. او معتقد است که گاهی به جای تلاش و جنگیدن، ابتدا باید وضع فعلی را پذیرفت و سپس با استفاده از افکار مثبت، با انرژی بی نهایت هستی همگام شد. یک راهکار ساده و سریع این است که هر روز خود را با یک عبادت پنج دقیقه‌ای آغاز کنید.

 1. بعد اجتماعی در توسعه فردی

این بعد برای بهبود مهارت‌های ارتباطی شما بسیار مهم است. در واقع این بعد اغلب توسط افراد مختلف نادیده گرفته شده است. اما تقویت مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی یک پایه کلیدی برای رشد و توسعه فردی است. بسیاری از افراد نمی‌خواهند یا نمی‌توانند در این بعد پیشرفت کنند چون نمی‌دانند چگونه با هر فردی صحبت کنند. لیل لوندز در کتاب چگونه با هر کسی صحبت کنیم، تکنیک‌های ساده‌ای را برای برقراری ارتباط مؤثر با دیگران، ارائه کرده است. یک پیشنهاد سریع این است که اگر قصد دارید به کافه یا رستورانی بروید، دعوت کنید دوست یا همکارتان شما را همراهی کند و در طول راه درباره موضوعات مختلف گفتگو کنید. همچنین می‌توانید زمانی که به حرف‌های دوست یا همکارتان گوش می‌دهید، گوش‌دادن فعال را تمرین کنید.

 1. معرفی بعد روانی

این حوزه از توسعه فردی و شخصی به این نکته اشاره دارد که همه چیز بستگی به پیشرفت روانی شما دارد. شرکت در دوره‌های آموزشی، مطالعه کتاب، گوش دادن به پادکست یا دیدن یک ویدئوی آموزشی از یوتیوب یا آپارات نمونه‌هایی از فعالیت‌هایی است که می‌تواند به ارتقای پیشرفت روانی‌تان کمک کند. با تخصیص زمانی در طول روز یا در طول هفته برای این فعالیت‌ها، می‌توانید رشد و کارآمدی را در زندگی‌تان تجربه کنید. یکی از بهترین فعالیت‌هایی که می‌تواند ذهنتان را برای رشد و توسعه فردی آماده کند، مدیتیشن است. رابین شارما معتقد است مدیتیشن با کاهش سطح کلسترول بد خونتان، قلعه‌ای برایتان می‌سازد که اضطراب و استرس نمی‌توانند به آن نفوذ کنند.

او علاوه بر این مورد، منافع دیگری را درباره مدیتیشن در کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها برشمرده است. تیم دانشگاه کسب و کار مطالعه این کتاب را به شما پیشنهاد می‌دهد. یک راهکار ساده و سریع این است که در حین رفت و برگشت از محل کار یا مدرسه، می‌توانید به پادکست گوش دهید. نصب برنامه‌های پادکست مثل کست باکس می‌تواند شما را به دریای پادکست‌های فارسی و انگلیسی وصل کند.

چگونه به سمت توسعه فردی حرکت کنیم؟

شروع به پیشرفت، تحول شخصی و توسعه فردی با انجام کارهای کم حجم در هر روز ممکن است. در زیر چند مثال از آسان‌ترین این کارها را برایتان شرح می‌دهیم، تا بدانید که برای آغاز نیازی به انجام کار فوق‌العاده سختی ندارید. تکرار مداوم کارهای ساده و جزئی، به تدریج اثر شگفت انگیزی در زندگی شما ایجاد می‌کند!

 1. خود را با دیگران مقایسه نکنید

انجام ندادن این فعالیت خیلی خوب می‌تواند به بالا بردن اعتماد به نفس شما کمک کند. ما هر کدام در زندگی تجارب و شرایط متفاوتی داشته‌ایم و با مشکلات و فرصت‌های گوناگونی مواجه شده‌ایم. بنابراین نباید خود را نسبت به دیگران اندازه گیری کنیم. تنها کافی است خود را با گذشته‌ خود سنجیده و همواره پیشرفت کنیم.

 1. خواب کافی و باکیفیت، یک راهکار ساده در توسعه فردی

اگر شب‌ها به اندازه‌ کافی و باکیفیت نخوابید، هورمون دوپامین در بدنتان کم شده و عملکرد شما در طول روز کاهش می‌یابد.

 1. مدیتیشن برای افزایش توانایی تمرکز

در واقع مدیتیشن یکی از بهترین راه‌های تقویت رشد و توسعه فردی و شخصی است. این فعالیت، مزایای بسیاری برای سلامت جسم و روان دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد رو به رو اشاره کرد: کاهش استرس، افزایش آگاهی از خود، گسترش بازه تمرکز، بهبود کیفیت خواب، پردازش سریع‌تر داده‌ها و…

 1. به سمت ساحل آرامش و توسعه فردی با فراموش کردن گذشته

بالون، وقتی از وزنه‌های اضافه خلاص می‌شود، می‌تواند به آسمان بپرد. شما هم اگر می‌خواهید پیشرفت کنید، باید گذشته را پشت سر گذاشته و به آینده نگاه کنید. فراموش کردن گذشته به این معنی نیست که از خطاهای خود عبرت نگیرید، بلکه باید از تجربیات آن برای ساختن آینده بهره ببرید.

 1. دست به کار شوید

برای رسیدن به رشد و توسعه فردی، عمل کردن اهمیت زیادی دارد فقط خواندن و برنامه ریزی کافی نیست، باید آن‌ها را به عمل بگذاریم. هر چه سریع‌تر عمل کنیم، بیشتر به هدف خود نزدیک می‌شویم. عمل کردن، راهبرد مؤثری برای رشد و توسعه فردی است.

 1. جایگزین کردن عادات بد با عادات خوب در راه توسعه فردی

استفاده از یک عادت خوب به جای عادتی مخرب و نامناسب در زندگی بهترین روش و ساده‌ترین راه برای خلاص شدن از عادت بد، است. شما نیاز دارید که روی ساخت یک عادت خوب تمرکز کنید و به مرور زمان، عادت بد قبلی را فراموش کنید.

 1. کم کردن زمان صرف شده در فضای مجازی

شما می‌توانید بخشی از زمان خود را که در فضای مجازی مصرف می‌کنید را کاهش دهید و آن را صرف فعالیت‌های مفیدتر و سودمندتر کنید.

 1. تقویت ذهن برای توسعه فردی با یادگیری بازی‌های استراتژیک

بازی‌های استراتژیک، به شما کمک می‌کنند که قابلیت تحلیل و حل مسئله خود را بالا ببرید و همچنین به عنوان گونه‌ای از ورزش ذهنی عمل می‌کنند.

 1. دستیابی به شادی با رها کردن کمال‌طلبی

کسانی که کمال‌طلب هستند، فکر می‌کنند که همه چیز در زندگی باید بی‌عیب و نقص و کامل باشد. به همین دلیل، اهداف خود را به گونه‌ای تعیین می‌کنند که منطقی نبوده و غیر قابل رسیدن هستند. فقط وقتی خود را ارزشمند می‌پندارند که بتوانند به اهداف خود برسند. اما چون اهداف خود را با منطق انتخاب نکرده‌اند، در راه دستیابی به آن‌ها با مشکلات زیاد و یا سخت روبرو می‌شوند. آن‌ها اغلب استرس زیادی متحمل می‌شوند و ناامید می‌گردند. بنابراین، ترک کمال طلبی و یا کمال گرایی برای پیشرفت و توسعه فردی ضروری است.

 1. دستیابی به توسعه فردی با تعیین اهداف شجاعانه

تعیین اهداف شجاعانه که معمولاً بالاتر از توانایی‌های فعلی شما هستند، باعث می‌شود همواره به آینده نگاه کنید و امیدوار باشید و برای رسیدن به آن‌ها بیشتر از حد معمول تلاش نمایید.

 1. افزایش اعتماد به نفس

با قبول کردن نقص‌ها ما باید درک کنیم که همه‌ی ما انسان هستیم و انسان کامل نیست. هر کسی نقص و عیب‌هایی دارد که ممکن است مخفی باشند اما وجود دارند. اگر نقص‌های خود را بپذیریم و خود را به خاطر آن‌ها دوست نداشته باشیم، مانع رشد و پیشرفت شخصیتی ما خواهند شد.

 1. پذیرش انتقاد، یک ویژگی سازنده و مؤثر در راه توسعه فردی

وقتی کسی به ما انتقاد می‌کند، باید بدون عصبانیت و حساسیت به حرف‌های او گوش کنیم و راجع به آن‌ها تفکر کنیم. ممکن است در عملکرد و شخصیت ما مشکلات و نارسایی‌هایی باشد که خودمان نمی‌دانیم. به جای دفاع یا تخریب، بهتر است از این فرصت‌ها برای بهبود خود استفاده کنیم.

 1. افزایش نظم با انجام فعالیت‌های روزانه

برای رشد و توسعه فردی، لازم است که فعالیت‌های روزانه خود را یادداشت کنید و به ترتیب آن‌ها عمل کنید. این عادت باعث می‌شود که شما به امورات روزانه خود نظم بدهید و زمان خود را بهینه سازید. این کار نه تنها عادت بد کارها را به فردای بینداز! را از بین می‌برد، بلکه شما را در دست گرفتن زندگی خود قوی‌تر می‌کند.

 1. گسترش افق‌ها با خروج از منطقه راحتی برای رسیدن به توسعه فردی

شما زمانی می‌توانید رشد کنید که از منطقه راحتی خود بیرون بیایید. عادات ناسالم را کنار بگذارید و عادات سالم را به جای آن‌ها بگیرید. در واقع شما باید مسیر جدید و متفاوتی را پیش بگیرید، دلیرانه عمل کنید، ریسک پذیر باشید و با تلاش پیوسته به سمت رشد حقیقی و توسعه فردی خود حرکت کنید.

 1. پیشرفت شگفت انگیز با کار تیمی

با همکاری دوستان خود، یک چالش را مشخص کرده و همه برای حل آن تلاش کنید. با این کار شما نسبت به حالت تک نفره، پیشرفت سریع‌تر و بهتری خواهید داشت و به هدف خود خواهید رسید.

 1. دست یافتن به موفقیت و توسعه فردی با شناخت نقاط ضعف

تا زمانی که مشکلی را پذیرفته و شناسایی نکنید، نمی‌توانید برای آن راه حل مناسب پیدا کنید. واضح است که یکی از مهم‌ترین گام‌ها در مسیر رشد و توسعه فردی، تشخیص نقاط ضعف و برنامه ریزی برای اصلاح و بهبود آن‌ها است. باید قبول کنیم که هیچ انسانی بدون نقص نیست.

 1. رسیدن به توسعه فردی با پیوسته ورزش کردن

ورزش یکی از عوامل مهم سلامت عقل و بدن است که از دوران کودکی به ما تأکید شده است. در واقع ورزش دارای اثرات فوق‌العاده‌ای بر روی زندگی ماست. برخی از این اثرات عبارت‌اند از: خواب بهتر در شب، انرژی بالاتر در طول روز، کاهش احساسات منفی مانند افسردگی، اضطراب و استرس، فیتنس و سلامت جسمانی، تقویت حافظه، تمرکز بیشتر با تولید هورمون اندروفین و…

 1. برای خودتان نامه بنویسید

ما به خودمان در آینده یک نامه می‌نویسیم تا خودمان را به رشد و توسعه فردی خود پایبند کنیم و در بازه زمانی مشخص، با بیشترین تلاش و هدف دار بودن، پیش برویم. وقتی زمان نامه رسید، نامه را باز کرده و از پیشرفت‌های خود در راستای آرزوها و خواسته‌های خود شاد خواهیم شد.

 1. رویارویی با ترس‌ برای رسیدن به توسعه فردی

ترس‌های مختلفی در زندگی ما وجود دارند که از عوامل گوناگونی ناشی می‌شوند. ترس از سخنرانی در مقابل دیگران، ترس از رد شدن، ترس از خطر، ترس از بلندی و غیره. این ترس‌ها مثل یک دام، پیشرفت ما را در زندگی متأثر می‌کنند و جلوی حرکت ما را می‌گیرند. اگر مایل به رشد و توسعه‌ فردی هستید، لازم است ترس‌های خود را تشخیص دهید تا بهتر با آن‌ها مقابله کنید. بدانید که انسانی که در زندگی شجاع باشد و ترس‌های بیجا خود را برطرف کند، بهتر می‌تواند به سمت موفقیت پیش بروید و جذابیت زیادی در بین مردم داشته باشید. اگر علاقه‌مند به درخشیدن در روابط اجتماعی و شخصی خود هستید و همواره منحصر به فرد و شجاع باشید!

 1. سحرخیزی میانبری برای رسیدن به توسعه فردی

زود خوابیدن و زود بیدار شدن، علاوه بر منافع بسیاری که برای سلامت شما دارد، باعث بهبود کیفیت زندگی شما می‌شود. چون انرژی شما را افزایش داده و به شما زمان کافی برای انجام کارهای روزانه را می‌دهد. همان طور که می‌دانید سحرخیزی منجر به کامروایی و سعادت می‌شود.

 1. یک زبان جدید یاد بگیرید و حافظه خود را تقویت کنید

زبان آموزی فواید زیادی دارد که یکی از آنها افزایش قدرت حافظه است. وقتی شما یک زبان جدید را یاد می‌گیرید، نه تنها مهارت‌های زبانی خود را بهبود می‌بخشید، بلکه با فرهنگ و سنت‌های مردمان دیگر نیز آشنا می‌شوید و امکان ارتباط با آنها را پیدا می‌کنید.

 1. خلاقیت خود را با تفریحات جدید و متفاوت بالا ببرید

به جای این که همیشه به سراغ سرگرمی‌های عادی و رایج بروید، سعی کنید کارهای تازه و جذاب را امتحان کنید و در اوقات فراغت خود، به فعالیت‌های خلاقانه و نوآورانه بپردازید. این کار باعث می‌شود که ذهن شما با چالش‌های جدید روبرو شود و از خستگی و کسالت دور شود. در نتیجه، شما می‌توانید رشد و توسعه فردی خود را تسریع کنید و توانایی‌های جدید کسب کنید.

 1. برای رسیدن به توسعه فردی دایره ارتباطات خود را گسترش دهید

زندگی پر از فرصت‌های یادگیری است که می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند. یکی از مزایای شرکت در دوره‌های آموزشی این است که شما را قادر می‌سازد با افراد مختلف و جالب آشنا شوید و شبکه اجتماعی خود را بسط دهید. این دوره‌ها به شما نشان می‌دهند که چگونه در روابط اجتماعی خود مؤثر باشید و تعاملات خود را بهبود بخشید.

 1. کتاب، گام بزرگی در رشد فردی

خواندن کتاب‌های مناسب یکی از بهینه‌ترین راه‌های پیشرفت در مسیر موفقیت است. در واقع کتاب خواندن عامل اصلی موفقیت به شمار می‌آید، زیرا بدون دانش و بهره گیری از تجارب دیگران نمی‌توانید به اهداف خود برسید!

رسیدن به توسعه فردی شما را به چه توانایی‌هایی مجهز می‌کند؟

توانایی‌های توسعه فردی عبارت‌اند از صفات و قابلیت‌هایی که می‌توانید با آموزش و تمرین کسب یا بهبود بخشید. بسته به اهداف متفاوت، افراد نیاز به قابلیت‌های مختلفی دارند. اما برخی از صفات در اکثر زمینه‌ها برای پیشرفت شخصی مفید هستند را در ادامه برای شما توضیح داده‌ایم.

 1. یکپارچگی

افرادی که صادقانه عمل می‌کنند و به اصول شخصی خود وفادار هستند، معمولاً مورد احترام و اعتماد دیگران قرار می‌گیرند. یکپارچگی یعنی فرد بتواند در شرایط مختلف بر اساس ارزش‌های خود رفتار کند. داشتن یکپارچگی باعث می‌شود فرد بتواند به توسعه فردی و شخصی خود کمک کند.

 1. اخلاق حرفه‌ای یکی از توانایی‌های توسعه فردی

در واقع اخلاق حرفه‌ای نه تنها شامل پایبندی به کار است بلکه شامل قابل‌اعتماد بودن، مسئولیت‌پذیری، توانمندی و پایداری نیز هست. افرادی که اخلاق حرفه‌ای دارند معمولاً در محل کار عملکرد خوبی دارند.

 1. آشنایی با توانایی رهبری

توانایی رهبری، مهارت هدایت کردن افراد است. رهبران خوب می‌توانند به دیگران انگیزه بدهند و به آن‌ها کمک کنند که در راستای دستیابی به یک هدف مشترک حرکت کنند.

 1. حل مسئله یکی از توانایی‌های توسعه فردی

در واقع حل مسئله، فرایندی است که در آن افراد با چالش‌ها و مشکلاتی که در برابرشان قرار می‌گیرند، برخورد می‌کنند. افرادی که در حل مسائل ماهر هستند، وقتی با مانعی روبرو می‌شوند، از آن مسئله و مشکل فرار نمی‌کنند و به دنبال راه حل‌های مختلفی هستند تا بتوانند بهترین گزینه را پیدا کنند.

 1. معرفی عزت نفس

عزت‌نفس، احساس قدرت و ارزش شخصی است. اگر به خودتان اطمینان داشته باشید، بیشتر شانس دارید که هدف‌های بزرگ و جذابی را تعیین کنید، موضوع‌های جدید را تجربه کنید و فرصت‌هایی تازه را در زندگی خود ایجاد کنید.

 1. انعطاف‌پذیری یکی از توانایی‌های توسعه فردی

در واقع انعطاف‌پذیری قابلیت سازگار شدن با تغییرات و شرایط متفاوت است. افرادی که از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند معمولاً می‌توانند با افراد و موقعیت‌های گوناگون رابطه خوبی داشته باشند. همچنین آن‌ها می‌توانند در برابر تغییرات غیرمنتظره خود را آرام نگه دارند. انعطاف پذیری یکی از توانایی‌هایی است که به خوبی می‌تواند شما را در حال رسیدن به توسعه فردی یاری دهد.

 1. آشنایی با توانایی‌های ارتباطی

توانایی‌های ارتباطی، شامل تسلط بر صحبت کردن، نوشتن و گوش دادن است. با این مهارت‌ها می‌توانید افکار و احساسات دیگران را درک کنید و خود را به طور صحیح ابراز کنید. افرادی که توانایی ارتباطی بالایی دارند، می‌توانند با وضوح و اعتمادبه‌نفس، بسته به شرایط، نظر خود را عنوان کنند. از این توانایی برای رسیدن به توسعه فردی خود کمک بگیرید.

 1. انضباط به عنوان یکی از توانایی‌های توسعه فردی

توانایی‌های مربوط به انضباط شامل نگهداری و ساماندهی فضای خانه، محل کار و قابلیت برنامه‌ریزی و تعیین اولویت است. داشتن انضباط بالا به افراد کمک می‌کند زمان خود را بهینه استفاده کنند و بهره‌وری بیشتری داشته باشند. با انضباط به راحتی می‌توان به توسعه فردی دست پیدا کرد.

توسعه فردی چه روحیه‌ای را در شما به وجود می‌آورد؟

افراد پیروز و موفق متوجه هستند که راز موفقیت، قابلیت کنار آمدن با شرایط مختلف است. این قابلیت از طریق رشد شخصی و توسعه فردی و با داشتن هوش عاطفی به دست می‌آید. وقتی شما برای رشد شخصی خودتان تلاش می‌کنید، تحولات مثبت بسیاری در زندگی‌تان رخ می‌دهد. در ادامه برخی از مهم‌ترین منافع رشد شخصی و توسعه فردی را بررسی می‌کنیم. تا انتهای این مقاله تیم دانشگاه کسب و کار را همراهی کنید.

 1. رسیدن به استحکام

زندگی پر از چالش‌ها و سختی‌هایی است که باید با آن‌ها مقابله کنید. وقتی با مشکلات روبه رو می‌شوید، نیاز دارید که قدرت و توانایی حل مسائل خود را افزایش دهید. توسعه شخصی نمی‌تواند از پیش آمدن بحران‌ها جلوگیری کند، اما می‌تواند شما را برای مقابله با آن‌ها آماده کند. همچنین توسعه فردی به شما این امکان را می‌دهد که برای پاسخگویی به سختی‌های زندگی، اعتمادبه‌نفس، استحکام و مهارت‌های مناسب را کسب کنید. وقتی شما اطمینان دارید که می‌توانید به هدف خود برسید، در برابر مشکلات دلسرد نخواهید شد و فقط به فکر یافتن راه‌حل خواهید بود. با این نگرش، تأثیر منفی بحران‌ها به حداقل خواهد رسید.

 1. افزایش انگیزه به وسیله توسعه فردی

وقتی هدف خود را مشخص کنید، برای انجام کارهای مختلف دلایل بیشتری پیدا می‌کنید. حتی اگر کارها جالب نباشند، دانستن فواید آن‌ها شما را تشویق می‌کند تا آن‌ها را به پایان برسانید. وقتی بفهمید توسعه فردی یک فرایند مستمر است و خودتان را برای پیشرفت در آن آماده کنید، دیدن هدف‌های روشن شما را هدایت می‌کند. بزرگ و دور بودن اهداف می‌تواند از عوامل کاهش انگیزه باشد. گاهی کارهای زیادی برای رسیدن به هدف لازم است، که شروع کردن به انجام آن‌ها سخت می‌شود. در این حالت بهتر است فقط به قدم بعدی که باید طی کنید فکر کنید.

 1. داشتن تمرکز بالاتر

توسعه فردی می‌تواند به شما کمک کند تا بیشتر متمرکز شوید. زمانی که هدف خود را مشخص کرده‌اید، ممکن است هنوز هم چیزهایی وجود داشته باشند که توجه شما را از آن دور می‌کنند. با تقویت توسعه فردی، می‌توانید بهتر تشخیص دهید که چه چیزهایی برای رسیدن به نتیجه مطلوب اهمیت دارند و با بالاترین سطح انرژی آن‌ها را انجام دهید. یکی از عواملی که باعث کاهش تمرکز می‌شود، حواس‌پرتی است.

حواس‌پرتی زمانی رخ می‌دهد که شما نتوانید فرق بین سودآوری واقعی کاری که باید انجام دهید و کاری که حواس شما را پرت کرده است را درک کنید. بسیاری از ما به این مشکل برخورد می‌کنیم که نمی‌توانیم خودمان را برای انجام یک کار مشخص درگیر کنیم، مگر اینکه یک ضرب‌الاجل خارجی داشته باشیم. تعهد به توسعه فردی باعث می‌شود شما تمرکز بالاتری داشته باشید. توسعه فردی شما را قادر می‌سازد که بتوانید بدون نیاز به یک ضرب‌الاجل خارجی، هدف خود را در نظر داشته باشید.

 1. هدف‌گذاری در زندگی با رسیدن به توسعه فردی

وقتی خودآگاهی‌تان را افزایش دهید، بهتر می‌توانید بفهمید که در زندگی چه چیزهایی را می‌خواهید به دست آورید. بنابراین تصمیم‌گیری برایتان راحت‌تر می‌شود. فعالیت‌هایی که قبلاً زمان زیادی را از شما گرفته بودند دیگر جزو اولویت‌های روزانه‌تان نخواهند بود. حالا می‌دانید که این فعالیت‌ها شما را به سمت هدفتان نمی‌برند بنابراین وقتتان را ارزشمند تلقی می‌کنید. بسیاری از افراد در این مرحله یک خطای بزرگ انجام می‌دهند. آن‌ها فکر می‌کنند هدف چیزی است که باید به زندگی‌شان اضافه کنند.

این افراد تصور می‌کنند وقتی همه کارهای دیگر را انجام دادند، می‌توانند روی هدفشان کار کنند، اما در واقع اگر فرد چگونگی صرف نظر کردن از کارهای بلااستفاده برای رسیدن به هدف را بلد نباشد، نخواهد توانست به هدفش نزدیک شود. توسعه فردی به افراد کمک می‌کند به شکل صحیح هدف‌گذاری کنند و ارزش هر فعالیت را قبل از پرداختن به آن بسنجند. در واقع می‌توان گفت که توسعه فردی یا رشد شخصیتی به شما نمی‌گوید که برای رسیدن به موفقیت باید چه کارهایی را انجام دهید. بلکه می‌توان گفت رشد شخصیتی به شما یادآوری می‌کند که در راه رسیدن به اهداف خود باید به سمت چه فعالیت‌هایی نروید!

 1. رسیدن به خودشناسی

خودشناسی راه توسعه فردی است. شما می‌توانید بفهمید که در واقع چه کسی هستید، چه چیزهایی برایتان مهم است، چه باورهایی دارید و چه هدفی را در زندگی پیش می‌گیرید. شادکامی واقعی از پیروی از خواسته‌های دیگران به وجود نمی‌آید. اگر می‌خواهید در زندگی‌تان شادمان باشید، باید زندگی‌تان را بر اساس آگاهی از خود سازماندهی کنید. سپس می‌توانید به سمت اهداف شخصی خود حرکت کنید. زمانی که هدف‌هایمان برایمان ارزش دارند، نه تنها به دست آوردن آن‌ها برایمان خوشحال کننده است، بلکه روند رسیدن به آن‌ها نیز برایمان لذت‌بخش است. خودشناسی نتیجه‌ای از توسعه فردی است.

هر روز ما با اطلاعات جدید درباره روش‌های مختلف زندگی مواجه می‌شویم، اما بدون خودشناسی نمی‌توانیم از این اطلاعات به درستی استفاده کنیم. بنابراین سعی کنید که به احساسات خود در قبال وقایع توجه کنید. به عنوان مثال، اگر مسئله‌ای در محل کار شما را ناراحت می‌کند، شاید لازم باشد درباره راه‌حل‌های دیگر برای حل آن مجدداً بیندیشید.

نگاهی به توسعه فردی در سن نوجوانی

نوجوانی دوره حساس و مهمی در زندگی است که باید به تدریج نتایج کارهایی را که انجام داده‌اید ببینید. در واقع نوجوانان تحت تأثیر رفتار والدین خود هستند و ممکن است به دلیل رسیدن به سن بلوغ، عملاً نافرمانی کنند. باید به نوجوانان احترام بگذارید و احساس مسئولیت و تلاش برای خدمت به مردم را در آن‌ها ایجاد کنید. البته بستگی به شرایط دارد که گاهی لازم است نقش سرباز را به آن‌ها بسپارید تا در آینده، با چالش‌های زندگی مقابله کنند. باید فضایی را برای آن‌ها فراهم کنید که بتوانند خودشان و استعدادهایشان را بشناسند و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. سعی نکنید با آن‌ها در تضاد باشید. معمولاً نوجوانان امروز شکایت می‌کنند که خانواده‌هایشان آن‌ها را درک نمی‌کنند. باید با دقت رفتار کرده و برای پیشرفت آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

کلام آخر

خیلی خوشحالیم که تا انتهای این مقاله همراه تیم دانشگاه کسب و کار بودید. قرن بیستم قرن کشف ناشناخته‌های انسان بود. روانشناسی با پیدایش فروید، آدلر و یونگ، ابعاد جدیدی از وجود انسان را نمایان کرد. این دانش در دوران‌های بعد تغییر یافت و روان‌شناسان مثبت‌گرا به سمت تجربه‌های ذهنی مثبت و خلق حال خوب در افراد پیرامون خود حرکت کردند. لذت، شادکامی، سلامت، رضایت، اقبال، خوش‌بینی و… در لحظات زندگی، از جمله محورهای تحقق خود بود که در نصفه دوم قرن بیستم مورد علاقه عامه مردم قرار گفت.

پیدایش چالش‌ها و مشکلات جدید در جامعه امروز منجر به پیدایش نظام جدید برای رشد و توسعه فردی شد. رشد فردی امروزه هم از دانش‌های قدیمی همانند یوگا، مدیتیشن و یا تمرینات تنفسی و هم از دانش روز و  جدید جهان در زمینه روانشناسی و حتی مدیریت استفاده می‌کند. توسعه فردی به دنبال راه‌هایی است که انسان‌ها بتوانند با وجود چالش‌ها و سردرگمی‌های زندگی مدرن، زندگی بهتری را برای خود ایجاد کنند. به نظر شما با چه عادت‌های دیگری می‌توان به موضوع مهم توسعه فردی دست پیدا کرد؟

Leave a comment