اکثر مردم عزت نفس و اعتماد به نفس را ویژگی‌های یکسانی می‌دانند؛ در صورتی که این کلمات دو ویژگی در هم تنیده‌ اما کاملا متفاوت را توصیف می‌کنند. به عنوان مثال ممکن است شما اعتمادبه‌نفس‌ بالایی داشته‌ باشید اما در عین حال با عزت‌نفس پایین دست و پنجه نرم کنید. یکی از مثال‌هایی که برای تشخیص تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس وجود دارد، شرایطی است که مثلا‌ شما می‌توانید به راحتی در مقابل مخاطب اجرا کنید‌ ‌و اعتمادبه‌نفس‌ بالایی از خود نشان دهید. در عین‌ حا‌ل، ممکن‌ است‌ در مورد مهارت‌های بازیگری خود احساس اضطراب داشته‌ با‌شید. این‌ بیانگر عدم وجود عز‌ت نفس در شما‌‌ است‌.

ما قصد داریم در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به بررسی تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس بپردازیم و راهکارهایی برای بهبود این مهارت‌ها به شما معرفی کنیم. بنابراین اگر دوست دارید اطلاعات خود را در خصوص این مفاهیم بیشتر کنید، خواندن‌ این مقاله را از دست ندهید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

تفاوت اصلی بین عزت نفس و اعتماد به نفس در این است که عزت‌نفس نشان دهنده میزان قدردانی شما از خود است اما اعتماد‌به‌نفس به این باور اشاره دارد که شما فردی توانا هستید. عزت‌ نفس‌، اعتما‌د به‌ نفس‌‌ و ارزش به خود سه مفهومی هستند که احساسات ما را نسبت به خود تعیین کرده‌ و تجربیات زندگی ما را تفسیر می‌کنند. بیایید نگاه دقیق‌تری بیندازیم.

عزت نفس معیاری است برای سنجش میزان ارزش و قدردانی شما به عنوان یک شخص از خود. این مفهوم، احساس کلی شما از ارز‌ش و احترام به خو‌د را در بر می‌گیرد و نشان دهنده‌ سطح احترا‌م و عشق شما به خودتان است (صرف نظر از داشتن‌ توانایی‌ها یا مهارت‌های خاص)

انسان‌ها تمایل دارند خود را بر اساس اطلاعاتی که از دنیای بیرون دریافت می‌کنند (مانند تعریف و تمجید افراد دیگر) ارزیابی کنند. به این ترتیب اهدافی که به دست می‌آورید و مشکلاتی که با آن روبه‌رو می‌شوید ممکن است بر باورهای شما در مورد خودتان تأثیر بگذارد و به عزت نفس پایین یا بالا تبدیل شود. به عنوان مثال، عملکرد ضعیف تحصیلی یا کاری شما ممکن‌ است‌ باعث شود که احساس کنید به اندازه کافی خوب نیستید. در حالی که تأیید دیگران ممکن است تأثیر معکوسی برایتان داشته‌ باشد.

عزت نفس شما ممکن است به موارد زیر بستگی داشته باشد:

 • خلق و خوی شما
 • نحوه برخورد با عوامل استرس‌زا در زندگی
 • اینکه به هدفی رسیده‌اید یا شکست خورده‌اید
 • مقایسه بین خود و دیگران
 • بازخورد مثبت یا منفی از افراد دیگر

عزت نفس همچنین می‌تواند به شما بگوید که چگونه خود را در مقایسه با دیگران می‌بینید‌ و درک می‌کنید. در حالی که عزت‌نفس بیش از حد زیاد به این معنی است که خود را برتر از دیگران می‌بینید. عزت‌نفس‌ پایین با احساس حقارت همراه است، در حالی که عز‌ت نفس‌ سالم به شما دید متعادلی از ویژگی‌ها و توانایی‌های خود می‌دهد. این موارد یکی از عوامل تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس است.

 • اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس را میتوان به عنوان یک توانایی درک شده‌ برای کنار آمدن‌ با موقعیت‌های مختلف تعریف کرد. این مفهوم به معنای اعتقاد به توانایی‌ها، مهارت‌ها و شایستگی‌های شما برای انجام وظایف یا اهداف خاص است. اعتمادبه‌نفس اغلب مربوط به یک کار خاص‌‌ است‌ و می تواند در زمینه‌های مختلف زندگی یا در مجموعه مهارت‌های مختلف در نوسان باشد.

این ویژگی از طریق تجربیات، دستاوردها و غلبه بر چالش‌ها ساخته‌ شده‌ است و منجر به ارزیابی مثبت از توانایی‌‌های شما و باور به ظرفیت‌هایتان برای دستیابی به موفقیت می‌شود. یک فرد با اعتماد به نفس معتقد است که به طور موثر با موانع برخورد خواهد کرد. این امر به او اجازه می‌دهد قاطعیت داشته‌ باشد، اهداف خود را دنبال کند و خود واقعی‌اش باشد.

 • ارزش به خود در مقابل عزت نفس

ارزش‌گذاری به خود به این باور ذاتی اشاره دارد که شما بدون توجه به عوامل بیرونی ارزشمند و مهم هستید. این باور‌، ریشه در درک عمیق ارزش ذاتی شما‌ دارد و اغلب تحت تأثیر باورهای اصلی شما‌‌‌ در مورد خودتان است . عزت نفس و ارزش‌ به خود‌ در مواردی با یکدیگر متفاوت و در‌ مفاهیمی تا حدودی مشابه با هم هستند:

عزت نفس ممکن است به راحتی تحت تأثیر اتفاقاتی که در زندگی شما می افتد قرار گیرد. در واقع بیشتر مشروط به اعتبارسنجی خارجی است و بسته به عوامل متعددی در زمینه‌های مختلف زندگی مانند موفقیت، شکست، بازخورد دیگران یا مقایسه با دیگران می‌تواند نوسان داشته باشد.

ارزش خود یک مفهوم پیچیده است که هم می‌تواند تحت تأثیر باورهای اصلی و هم تجربیات زندگی باشد. این مفهوم‌ یک احساس اساسی از پذیرش خود و عشق به خو‌د است که حتی در مواجهه با تجربیات منفی یا شکست‌ها نیز نسبتاً پایدار و انعطاف‌پذیر باقی می‌ماند – اگرچه می‌تواند تحت تأثیر آنها باشد. به عنوان مثال، اگر اعتقاد اصلی شما این است که شایسته عشق هستید، طرد شدن‌ توسط یک شریک عاشقانه ممکن است‌ کمتر بر مفهوم “ارزش خود” شما‌ تأثیر بگذارد. اما به احتمال زیاد ممکن‌ است‌ به طور موقت عزت نفس شما را کاهش دهد.

چهار تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

1.‌ تفاوت در معنا

اعتمادبه‌نفس از یک کلمه لاتین به معنای اعتماد کردن‌ گرفته‌ شده‌ است. بنابراین، برای داشتن اعتما‌د به نفس باید به خود و توانایی خود‌ در تعامل با دنیا ا‌عتماد کرد.مثلا شما می‌توانید در مورد توا‌نایی خو‌د در انجام ریاضیات، میزبانی یک مهمانی عالی، بازی تنیس روی میز، شطرنج، گلف، ورزش‌های راکتی یا بسکتبال اعتماد به نفس زیادی داشته‌ باشید.

یا می‌توانید اعتماد به نفس داشته‌ باشید که می‌توانید آشپزی یا آواز خواندن‌ را از صفر شروع کنید. اعتماد‌ به نفس‌ میزان اعتمادی است که به خود دارید تا یک کار خاص را به خوبی انجام دهید. در حالی که عزت نفس بیشتر به معنای دوست داشتن‌ خود و اولویت قرار دادن‌ خود‌ در شرایطی است که دیگران به شما بی‌توجهی می‌کنند.

2. عدم وابستگی عزت نفس و اعتماد به نفس به یکدیگر

عزت نفس تصور کلی شما از خود و نوعی ابراز عشق به خودتان است. میزان عزت‌نفس شما مشخص می‌کند که به طور کلی چقدر از خودتان راضی هستید. این دو مفهوم وابستگی چندانی به یکدیگر ندارند. مثلا ممکن است شما اعتماد به نفس زیادی داشته باشید اما عزت نفستان کم باشد. برعکس این مسئله نیز می‌تواند صادق باشد.

3. آسان‌تر بودن‌ روش تقویت اعتماد‌ به‌ نفس‌‌

معمولا ایجاد اعتماد به نفس آسان‌تر از دست یافتن‌ به عزت نفس‌‌ است. اعتما‌د به‌ نفس‌ نتیجه‌ی آمادگی و موفقیت است. به عنوان مثال اگر برای یک تورنمنت، رویداد مهم، ارائه یا امتحان به خوبی آماده شوید، به توانایی خود برای عملکرد خوب در این رویدادها اطمینان خواهید داشت. یا وقتی که سابقه انجام کاری را به خوبی داشته‌ باشید، در آن زمینه اعتماد به نفس دارید و آن را تقویت کرده‌اید.

در صورتی که عزت‌نفس را نمیتوان با دستاوردها و عملکردهای مناسب ساخت. مثلا دیواری پر از جام‌ها و جوایز می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. با این حال، ممکن است برای افزایش‌ عزت نفس‌ شما فقط اندکی مفید باشد. در واقع شما‌ می‌توانید در کاری عالی باشید بدون اینکه برای خود و مهارت‌هایتان ارزش قائل شوید.

4. تفاوت در روش ایجاد عزت نفس و اعتماد به نفس

ایجاد اعتماد به نفس کار دارد، اما کاری که باید انجام شود کاملاً واضح است. مثلا اگر می‌خواهید در ارائه سرویس‌های شگفت‌انگیز، شوت‌ها و پرتاب‌های آزاد مطمئن باشید، باید تمرین کنید. هر روز 100 عدد از آنها را شوت کنید تا زمانی که به طور مداوم موفق شوید. سخنرانی را تا زمانی تمر‌ین کنید‌ که در ارائه آن‌‌ مهارت داشته‌ باشید‌ و اعتماد به نفس خود را در آن زمینه از زندگی خود تقویت نمایید.

در سوی دیگر، یادگیری بیشتر دوست داشتن‌ خود به شما در ایجاد عزت نفس کمک می‌کند. شما در این روش هم باید تمرین کنید، اما تمرین‌های شما از نوع مهارت پروری و تکرار مداوم نیست و بیشتر حالت درونی دارد تا بیرونی. شما‌‌‌ باید یاد بگیرید که به خودتان اهمیت بدهید و اگر جایی احساس کردید آرامش و ذهنیت خود را از دست داده‌اید کنار بکشید تا بتوانید‌ احساساتتان را بازیابی کنید.

چگونه عزت‌‌ نفس‌‌ و اعتما‌د به‌‌ نفس‌ خود را افزایش دهیم؟‌‌

طبیعی است که گاهی اوقات در پاسخ به شکست‌ها، خود را دست کم بگیرید. اما پایین آوردن‌ بیش از حد خود‌ ممکن است نشان دهنده‌ عزت نفس پایین باشد، که در طول زمان پایدارتر است؛ بنابراین تغییر آن دشوارتر است. این ویژگی منجر به کمبود اعتماد به نفس و کاهش توانایی مقابله با چالش‌های زندگی می‌شود. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که عزت نفس به طور مستقیم با احساس خوشحالی و سایر احساسات مثبت برای رفاه شما مرتبط است.

ما در ادامه چند راهکار ساده برای بهبود این احساسات نوشتیم که با توجه به تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس ذکر شده‌ است:

1. هر روز از رفاه خود حمایت کنید، به خصوص زمانی که بیشتر به آن نیاز دارید

عزت نفس بسته به آنچه در زندگی شما می‌گذرد می‌تواند شکننده و در نوسان باشد. مثلا اگر رابطه عاطفی شما از هم بپاشد یا از نظر حرفه‌ای موفق نباشید، ممکن است داشتن‌ احساس خوب نسبت به خودتان دشوار باشد.

از آنجایی که عواملی که بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما تأثیر منفی می‌گذارند اغلب خارج از کنترل شما هستند، مهم است که هر روز مراقبت از خود را تمرین کنید؛ حتی زمانی که همه چیز خوب پیش می‌رود. برنامه خودمراقبتی شما می‌تواند شامل هر فعالیتی باشد که به شما امکان می‌دهد آرامش داشته باشید و در لحظه زندگی کنید، مانند:

 • رفتن به پیاده روی
 • دوش گرفتن‌
 • آشپزی
 • کتاب خواندن
 • روزنامه نگاری
 • تمرین یوگا یا مدیتیشن

وقتی برای بهبود رفاه خود وقت می‌گذارید، عشق به خود‌ را پرورش داده‌ و سلامتی خو‌د‌ را در اولویت قرار می‌دهید. هرچه ارتباط شما با خودتان قوی‌تر باشد، کنار آمدن با موانع زندگی در آینده نیز برای شما آسان‌تر خواهد بود. به این ترتیب می‌دانید دفعه بعد که چیزی به عزت نفس و اعتمادبه‌نفس شما ضربه زد، چگونه خود را ثابت کنید تا سریعتر بهبود پیدا کنید‌‌.

2. از منطقه راحتی خود خارج شوید

یکی از راه‌های موثر برای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس این است که از منطقه امن خود خارج شوید. نکته کلیدی این است که سعی کنید خود را با روش‌های کوچک به چالش بکشید. مثلا هدفی جدید تعیین کنید یا در هنگام تعامل با مردم ابتکار عمل بیشتری به خرج دهید.

قرار دادن خود در یک موقعیت چالش برانگیز ممکن است غیرمولد به نظر برسد؛ زیرا با سطحی از عدم اطمینان همراه است. با این حال می‌تواند به شما احساس موفقیت بدهد. با تمرین مکرر، به تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس پی می‌برید و نسبت به توانایی‌ها و مهارت‌های خود برای کنار آمدن‌ با هر نتیجه‌ای ایمان بیشتری خواهید داشت.

3. ذهنیت خود را طوری آموزش دهید که روی نکات مثبت خود تمرکز کند

یکی از عواملی که ممکن است بر عزت نفس شما تأثیر بگذارد، طرز فکر شماست. اگر روی چیزهایی که کمبود دارید تمرکز کنید، یافتن‌ آرامش و شادی یک نبرد سخت خواهد بود. به یاد داشته باشید که شما لایق این هستید که بدون در نظر گرفتن‌ کاستی‌های خود احساس خوبی نسبت به خودتان داشته‌ باشید . بنابراین ابتدا مطمئن شوید که نقاط قوت خود را می‌شناسید. معمولا ما تمایل داریم خود را با استانداردهای بالا نگه داریم و به ویژگی‌های سطحی بیش از حد اهمیت دهیم.

برای مثال، ممکن است خودتان را بر اساس دستاوردهای حرفه‌ای و جذابیت شخصی قضاوت کنید که آیا شایسته چیزی هستید یا خیر. این در حالی است که وقتی به دوستانمان توجه کرده‌ و به این فکر می‌کنیم که چه چیزی آنها را به افراد شگفت انگیز تبدیل می‌کند، ممکن است بر روی یک سری ویژگی‌های بسیار متفاوت تمرکز کنیم؛ مانند مهربانی یا صداقت. درحالی‌که برای خودمان فقط به موارد منفی و نادرست تمرکز می‌کنیم‌ و خوبی‌ها را نمی‌بینیم.

به یاد داشته‌ باشید که چیزهای مادی و عناوینی که دارید بهترین نشانه‌ برای ارزش شما نیستند. سعی کنید فهرستی از ویژگی‌های شخصیتی خاصی که از شما فردی ارزشمند می‌سازد تهیه کرده‌ و هر زمان که نیاز به تقویت اعتماد به نفس داشتید به آنها مراجعه کنید.

4. به دفترچه یادداشت خود بازگردید

شما می‌توانید با نگه‌داشتن یک دفتر خاطرات شکرگزاری که در آن چیزهایی که شما را خوشحال می‌کنند می‌نویسید، ذهن خود را برای توجه به نکات مثبت آموزش دهید. تمرکز روی نکات منفی آسان است. با این حال مهم نیست که چقدر چیزها بد هستند، همیشه چیزی وجود دارد که باید برای آن سپاسگزار بود؛ مانند افرادی که شما را دوست دارند، سلامتی و تندرستی، سفر، الهامات کوچک روز یا هر چیزی که فقط شما را زیبا می‌کند!

این لحظات کوچک و بزرگ را بنویسید و روزانه تمرین کنید تا حداکثر موارد را برای ثبت در این دفتر داشته‌ باشید. نوشتن‌ یادداشت در دفتر شکرگزاری، یک راه عالی برای شروع تفکر در اعمال و تجربیات مثبت شما است و مثبت‌نگری شما‌ را نسبت به زندگی تقویت می‌کند. علاوه بر این به شما کمک می‌کند به تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس خودتان پی ببرید و برای بهبود آن‌ها تلاش کنید.

5. از مقایسه خود با دیگران در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید

وقتی روی عزت نفس و اعتماد به نفس خود کار می‌کنید، مقایسه خود‌ با دیگران ممکن است بزرگترین مانع شما باشد. یکی از راه‌های اجتناب از آن، تلاش آگاهانه برای مدیریت زمان صرف شده (و کیفیت آن) در رسانه‌های اجتماعی است. این کار که به سم زدایی دیجیتال معروف است، می‌تواند برای سلامت روان شما شگفتی ایجاد کند؛ زیرا فرصت‌های کمتری برای مقایسه خود با دیگر‌ان به شما می‌دهد.

از این گذشته، هدف اکثر مردم در این اپلیکیشن‌ها در‌‌ مورد برجسته کردن‌ دستاوردهای خود است، نه صحبت در مورد مشکلات واقعی خو‌‌‌‌‌‌‌‌د‌ یا نشان دادن‌ آن‌ها. در واقع اغلب این محتواها در رسانه‌های اجتماعی ویرایش می‌شود و با سانسور در دسترس شما قرار می‌گیرد. مطالعات قبلی نشان داده‌ است که قرار گرفتن‌ در معرض عکس‌های دستکاری شده‌ می‌تواند بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما تأثیر منفی بگذارد و میزان آنها را کاهش دهد.

پس سعی کنید این مراحل را برای کاهش اثرات منفی آن انجام دهید:

 • مطالب اینستاگرام خود را مدیریت کنید
 • کسانی را‌ که به شما الهام و انگیزه می‌دهند دنبال کنید‌‌ و کسانی را که بر سلامت روان شما تأثیر می‌گذارند حذف کنید
 • به‌ کانال‌ها و صفحات انگیزه‌بخش و مفید مراجعه کنید
 • برق را بکشید و در صورت نیاز به ذهنتان استراحت دهید
 • بیشتر روی دنیای اطراف و درون خود تمرکز کنید

6. شفقت با خود و خودگویی مهربانانه را تمرین کنید

اگر با خودتان خشن هستید، تنها نیستید. افرادی که عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی دارند معمولا با مهربانی با خود رفتار نمی‌کنند و بیشتر تمایل دارند روی شکست‌های خود تمرکز کنند. بخش مهمی از بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس شما این است که نسبت به خودتان دلسوزتر شوید. این ممکن است به همان اندازه ساده باشد که هر روز به خو‌د یادآوری کنید که اشکالی ندارد که همیشه کامل نباشید یا گاهی اشتباه کنید.

همچنین ممکن است لازم باشد بیشتر مراقب نحوه صحبت با خودتان باشید. اگر مدتی است که عزت نفس پایینی داشته‌اید، ممکن است عادت کرده‌ باشید که خودتان را پایین بیاورید و پس از مدتی دیگر متوجه نشوید که افکار منفی در ذهنتان ظاهر می‌شوند. حتی ممکن است ناخودآگاه باورهای منفی مانند ” من اعتماد به نفس ندارم ” را که به یک پیشگویی خودپرور تبدیل می‌شود، تأیید کنید.

 • چند جمله کلیدی برای بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس

اگر می‌خواهید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و تصویر خود را بهبود ببخشید ، شروع به تشویق خود با جملات تاکیدی مثبت کنید. مثلا:

←من به اندازه کافی خوب هستم

← من همیشه تمام تلاشم را می‌کنم

←مهارت‌های زیادی برای مقابله با مشکلات دارم

←برای غلبه بر چالش‌ها به خودم اعتماد دارم

← من همانطور که هستم شایسته عشق، احترام و موفقیت هستم

← من در بیان افکار و نظرات خود مطمئن هستم‌

←من‌ سزاوار شادی و رضایت در تمام زمینه‌های زندگی‌ام هستم

←من‌‌ انعطاف‌پذیر هستم‌‌ و می‌توانم از شکست‌ها عقب نشینی کنم

← ویژگی‌های منحصر به فرد خود را می‌پذیرم و موفقیتم را جشن می‌گیرم

←من اعتماد به نفس دارم و با انرژی مثبت خود به دیگران الهام می‌بخشم

←من راحت از منطقه راحتی خود خارج می‌‌شوم و رشد را در آغوش می‌گیرم

← من‌‌ به خرد درونی خو‌‌‌د اعتماد دارم و تصمیماتی می‌گیرم که با ارزش‌ها و اهدافم همسو باشد

تکرار و یادآوری این جملات و عبارات تاکیدی می‌تواند مزایای بسیاری برای کاهش تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس شما داشته‌ باشد. شما‌ می‌توانید این جملات‌ را در گوشه‌ای از خانه یا محل کارتان یادداشت کنید که زیاد به آن برخورد می‌کنید تا آن را چندین بار در روز ببینید و انرژی بگیرید. یا اینکه هر روز صبح آنها را تکرار کنید‌‌ تا روز خود را با امیدواری و حس مثبت آغاز نمایید.

7. دوستی‌های خود را دوباره ارزیابی کنید

حمایت عاطفی پایه و اساس یک دوستی سالم است. اگر دوستانتان زمانی را با شما می‌گذرانند اما از ارائه حمایت در زمانی که شرایط سخت می‌شود امتناع می‌ورزند، ممکن است همیشه این فشار را احساس کنید که باید چهره‌ای شاد داشته‌ باشید. این ممکن‌ است‌ بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد و باعث شود افکار منفی بیشتری را در مورد خودتان پرورش دهید.

بنابراین به احساس خود در هنگام تعامل با دوستانتان توجه کنید و آماده باشید تا روابطی را که به سلامت روان شما کمک نمی‌کند کنار بگذارید. اگر از قبل مشکل اعتماد‌به‌نفس دارید و نمی‌توانید تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس خود را تشخیص دهید، آخرین چیزی که نیاز دارید افرادی هستند که به شما احساس خودسانسوری و اشتباه بودن‌ می‌دهند.

8. به دنبال مشاوره و درمان حرفه‌ای باشید

باورهای اصلی در اوایل زندگی زمانی شکل می‌گیرند که تجربیات مختلف، شخصیت ما‌ را شکل می‌دهند و پایه‌ای برای یادگیری آینده فراهم می‌کنند که آنها را در برابر تغییر مقاوم می‌کند. در این میان، باورهای منفی می‌توانند چالش برانگیزتر باشند؛ زیرا اغلب در نتیجه‌ی سابقه سوء استفاده و ضربه شکل گرفته‌اند. به همین دلیل، موثرترین راه برای کار بر روی آنها درمان است.

بخش دیگری از مشاوره درمان عزت نفس ، بهبود رفتارهای چالش برانگیزی است که به دلیل کمبود اعتماد به نفس یا اضطراب اجتماعی شکل گرفته‌ ا‌ست؛ مانند اجتناب از فضاهای عمومی یا ناتوانی در برقراری ارتباط. یک درمانگر آموزش دیده‌ می‌تواند به شما کمک کند تا باورهای اصلی خود را که مفید نیستند شناسایی کرده‌‌ و آنها را به باورهایی تبدیل کنید که به شما امکان می‌دهد رابطه سالم تری با خودتان داشته باشید.

سخن پایانی

بسیاری از افراد تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس را نمی‌دانند و مفاهیم این دو را یکسان می‌شمارند. در صورتی که این مفاهیم از جهات مختلفی با هم متفاوت هستند؛ چرا که عزت‌نفس مربوط به دوست داشتن‌ خود است اما اعتمادبه‌نفس احساسی است‌ که فرد نسبت به توانایی‌ها و مهارت‌های خودش دارد. ما در این مقاله از دانشگاه کسب و کار به بررسی تفاوت‌های این دو مفهوم‌ پرداختیم و هریک از آنها را جداگانه تعریف کردیم.

علاوه بر این، هشت راهکار نوشتیم که به شما کمک می‌کند بتوانید عزت نفس و اعتماد به نفس خود را تقویت کرده‌ و مشکلات آن را بهبود ببخشید. اگر قبلاً هرگز به ایجاد رابطه با خودتان فکر نکرده‌اید، عمل به توصیه های بالا ممکن است اندکی برایتان سخت باشد. با این حال، اینکه از کجا شروع کنید مهم نیست؛ زیرا مفاهیم عزت‌نفس و اعتماد‌به‌نفس با هم مرتبط هستند. بنابراین اگر یکی را بهبود بخشید، به بهبود دیگری نیز کمک می‌کنید و برعکس. نظر شما درباره تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟ نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.