گرفتن ویزا یکی از اولین کارهایی است که هنگام برنامه ریزی برای سفر به خارج از کشور باید انجام دهید. ویزا یک سند رسمی است که به گردشگران و مسافران اجازه می دهد برای یک هدف خاص وارد یک کشور شوند و برای کوتاه مدت یا طولانی مدت در آنجا اقامت کنند. انواع مختلفی از ویزا برای سفر به کشورهای مختلف وجود دارد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. دو مورد از رایج ترین انواع ویزاها ویزای توریستی و ویزای بازدید کننده است. هر دو ویزا به شما اجازه می دهد تا برای اقامت موقت وارد یک کشور خارجی شوید، اما تفاوت های اساسی بین ویزای توریستی و ویزای بازدید کننده وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

ویزای توریستی

ویزای توریستی مجوزی است که توسط اداره مهاجرت یک کشور صادر می شود و به مسافران اجازه می دهد تا با هدف گردشگری وارد آن کشور شوند. ویزای توریستی معمولاً به مسافران اجازه می دهد تا حداکثر سه ماه در این کشور بمانند، اگرچه برخی از کشورها ممکن است به گردشگران اجازه اقامت طولانی تری را بدهند. ویزای توریستی معمولا برای یک یا چند ورودی معتبر است، به این معنی که مسافران می توانند در طول اقامت خود کشور را ترک کرده و دوباره وارد شوند. برای دریافت ویزای توریستی، مسافران باید مدارک معتبری از برنامه های سفر خود مانند رزرو هتل و برنامه پرواز ارائه دهند.

ویزای بازدید کننده

ویزای بازدید کننده به مسافران این امکان را می دهد که برای یک هدف خاص به مدت سه ماه تا یک سال وارد یک کشور خارجی شوند. ویزای بازدید کننده یک ویزای غیر مهاجرتی است، به این معنی که تبعه خارجی حق اقامت دائم در آن کشور را ندارد. با این حال، امکان اقامت موقت در ویزای بازدید کننده وجود دارد. این بدان معناست که اگرچه مسافران نمی توانند گذرنامه یا مدارک قانونی مبنی بر اقامت در یک کشور دریافت کنند، اما اجازه فعالیت کوتاه مدت در آن کشور را خواهند داشت.

تفاوت ویزای توریستی و توریستی

ویزای بازدید کننده تقریباً مشابه ویزای توریستی است که به مسافران اجازه می دهد تا با هدف گردشگری وارد کشور دیگری شوند. با این حال، این دو ویزا تفاوت هایی با هم دارند. از جمله این تفاوت ها می توان به این نکته اشاره کرد که اغلب در بسیاری از کشورها می توان ویزای توریستی را هنگام ورود در فرودگاه، بندر یا پست های مرزی یک کشور دریافت کرد. اما ویزای بازدید باید از قبل از سفارت یا کنسولگری دولت خارجی در کشور مبدا درخواست شود.

مقایسه مدت اعتبار ویزای توریستی و ویزای بازدید

تفاوت ویزای توریستی و توریستی از نظر اعتبار در این است که ویزای توریستی معمولاً سه ماه اعتبار دارد، اما ویزای توریستی بسته به مقررات کشور مقصد برای مدت طولانی تری، حداکثر تا شش ماه یا حتی بیشتر اعتبار دارد. .

فعالیت های مجاز با ویزای توریستی در مقابل ویزای بازدید کننده

با مقایسه ویزای ویزیتور و توریستی می توان گفت که ویزای توریستی به جز تفریح ​​و گشت و گذار در کشور به مسافران اجازه فعالیت خاصی نمی دهد. از طرفی ویزای بازدید می تواند به دلایل کاری صادر شود و اجازه انجام بخشی از فعالیت های اقامت در کشور مقصد مجاز است. معمولاً دلیل درخواست ویزای بازدید یکی از موارد زیر است:

بازدید از دوستان یا خانواده

· کسب و کار

انجام اقدامات پزشکی

کسب فرصت های آموزشی برای دانشجویان دکتری یا کارشناسی ارشد

· شرکت در یک کنفرانس، رویداد علمی یا جشنواره هنری.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی در مقایسه با ویزای بازدید

برای دریافت ویزای توریستی آنلاین یا درخواست ویزای بازدید آنلاین، باید مدارکی را ارسال کنید. در واقع مدارک کلی برای اخذ ویزا برای همه کشورها و هر نوع ویزا یکسان است. این اسناد عبارتند از:

پاسپورت خارجی معتبر یا پاسپورت با اعتبار بیش از 6 ماه

کپی یا تصویر دیجیتالی از نقشه ملی

· عکس کاغذی یا تصویر دیجیتالی از عکس

رسید هزینه ویزا

این مدارک بسته به روش درخواست ویزا به صورت آنلاین یا حضوری در قالب تصاویر دیجیتالی با کیفیت بالا ارسال می شود. علاوه بر این، برای دریافت ویزای توریستی و توریستی، ممکن است مدارک زیر مورد نیاز باشد:

· برنامه سفر:

معمولاً برای دریافت هر نوع ویزا نیاز به توضیح کلی از برنامه های سفر خود به سفارت کشور مورد نظر دارید. این توضیحات شامل تهیه بلیط رفت و برگشت و اقامت است. اگر قصد دریافت ویزای توریستی را دارید حتما باید مدارک رزرو هتل را به سفارت ارائه دهید. اما اگر قصد دریافت ویزای ویزیتور را دارید با توجه به نوع درخواست اعم از ملاقات با دوستان و آشنایان، درمان و … محل اقامت شما متفاوت خواهد بود و باید اطلاعات مربوطه را به سفارت کشور مورد نظر ارائه دهید. .

· فرصت های مالی:

اثبات تمکن مالی یکی دیگر از مواردی است که معمولا برای دریافت ویزای توریستی باید ارائه شود، اما برخی کشورها برای ویزای توریستی نیز آن را الزامی می کنند. تامین مالی دلیلی بر وجود بودجه کافی برای هزینه های سفر است. مبلغی از حمایت مالی از شما دریافت نمی شود و در نتیجه کافی است فقط یک عکس از حساب بانکی خود که دارایی های لازم برای سفر را نشان می دهد ارائه دهید. این مبلغ بسته به قوانین هر کشور متفاوت است.

· بیمه:

برخی از کشورها ممکن است قبل از صدور هر نوع ویزا، از متقاضیان بخواهند که مدرکی مبنی بر پوشش بیمه درمانی ارائه دهند. در واقع از آنجایی که سفر به کشور دیگری ممکن است با اتفاقات غیرمنتظره ای همراه باشد، برای دریافت ویزا باید مبلغی مانند بیمه سلامت مسافرتی را پرداخت کرده و رسید آن را به سفارت کشور مقصد ارائه دهید. شایان ذکر است که همه کشورها برای صدور ویزای توریستی به این مدرک نیاز ندارند.

بررسی سوابق:

سابقه پاک سندی است که برخی کشورها ممکن است از متقاضیان برای ویزای توریستی و بازدیدکننده درخواست کنند. زمانی که مدارک مورد نیاز را در سایت سفارت هر کشور بخوانید، در صورت نیاز به چنین مدرکی به شما اطلاع داده می شود.

هزینه ویزای توریستی و بازدید کننده

پرداخت هزینه ویزا یکی از قوانین دفاتر مهاجرت تمامی کشورهای جهان می باشد. در واقع، هر کشوری که برای مسافران ویزا صادر می کند، قبل از ورود به کشور خود، از آنها هزینه ورودی دریافت می کند. این هزینه ممکن است برای ویزای توریستی و ویزای بازدید از کشور متفاوت باشد. علاوه بر این، هزینه دقیق دریافت ویزای توریستی و ویزای بازدیدکننده در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، هزینه ویزای توریستی و بازدیدکننده کانادا برای هر نفر 185 دلار کانادا است که شامل هزینه درخواست 100 دلار به اضافه هزینه اضافی 85 دلاری برای بیومتریک می شود. اما هزینه ویزای توریستی و توریستی استرالیا بین 150 تا 1125 دلار متغیر است.