پایان همکاری یا اخراج و کاهش پرسنل یا تعدیل نیرو دو عبارتی هستند که به اتمام رابطه کاری یک فرد با شرکت اشاره دارند. ممکن است شرکت، کارمندی را به دلیل کمبود بودجه برای حفظ نیروها مجبور به تعدیل نیرو شود. در حالی که ممکن است شرکت، کارمندی را به دلیل عدم رضایت از عملکرد وی اخراج کند. فهمیدن تفاوت بین این دو عبارت می‌تواند به شما کمک کند تا پس از اتمام رابطه کاری، خود را آرام نگه دارید و با توانایی بالاتری به دنبال فرصت شغلی جدید باشید.

در این مقاله از مجموعه مقالات دانشگاه کسب و کار به این سؤال پاسخ می‌گوییم که چه مفهومی در پشت تعدیل نیرو و اخراج قرار دارد. هر یک چه شروطی را می‌طلبند و چگونه در مصاحبه، وضعیت تعدیل شدن یا اخراج شدن خود را ارائه کنید. همچنین اگر قصد تعدیل نیرو دارید، در مورد عواقب ناشی از تعدیل نیرو در سازمان توضیح خواهیم داد. تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

پاسخ به سؤال کلی تعدیل نیرو چیست؟

تعدیل نیروی انسانی یعنی اینکه شرکت با برخی از کارمندان خود راه کاری را ادامه نمی‌دهد. این کار ممکن است به بهبود عملکرد شرکت کمک کند، اما برای افرادی که بیکار می‌شوند و مشکلات پس از آن را تحمل می‌کنند، عواقب منفی دارد. تعدیل نیرو معمولاً با برنامه‌ریزی قبلی و به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی شرکت (مثلاً عدم توانایی در پرداخت حقوق) صورت می‌گیرد. گاهی هم ممکن است شرکت بخواهد ساختار و قوانین خود را تغییر دهد و به همین خاطر تعداد کارمندان را کاهش دهد.

کاهش پرسنل چه تفاوتی با اخراج دارد؟

باید بدانید که فرق مهمی بین اخراج کارمند و تعدیل نیرو وجود دارد. اخراج یعنی کارفرما بتواند کارمند خود را بدون دلیلی مشخص از کار سازمان محروم و اخراج کند و نیازی به رعایت استراتژی خاصی ندارد. اما تعدیل نیرو یعنی پایان همکاری با کارمند به علت مشکلات مالی (کاهش بودجه‌ی سازمان) و معمولاً چندین کارمند را درگیر می‌کند. همچنین قبل از شروع به تعدیل نیروی انسانی باید استراتژی مناسب برای آن تهیه شود و با برنامه ریزی قبلی صورت گیرد.

تعدیل نیرو چه سختی‌هایی برای سازمان دارد؟

تعدیل نیرو برای مدیران سازمان‌ها یک کار بسیار سخت و دردناک است. آنها باید خبرهای ناراحت‌کننده‌ای را به کارمندان بدهند که ممکن است زندگی آنها را دگرگون کند. این کار موجب می‌شود که مدیران احساس گرفتاری، نگرانی و حتی ترس داشته باشند. مدیران منابع انسانی که وظیفه‌ی اجرای تعدیل نیرو را دارند نیز از این کار رنج می‌برند. این کار برای آنها هر چه که با کارمندان رابطه‌ی شخصی یا حرفه‌ای بیشتری داشته باشند، سخت‌تر خواهد بود. چون گاهی شما در هفته با همکاران خود بیشتر از خانواده‌تان صحبت می‌کنید. پس منطقی است که تعدیل نیرو برای یک متخصص HR چالش بزرگی باشد.

هنگام کاهش پرسنل به چه نکاتی توجه کنیم؟

به جای اینکه جلسات تعدیل نیرو را سرد و بی‌روح انجام دهید، سعی کنید آن‌ها را گرم و صمیمی کنید. نباید تنها با فرد تعدیل شده صحبت کنید، سعی کنید حداقل یک نفر دیگر را هم در کنارتان داشته باشید. داشتن یک نفر از دپارتمان منابع انسانی می‌تواند به شما یاری رساند. قبل از این جلسات مرور کنید و خود را برای پاسخ به واکنش‌های مختلف فرد آماده کنید.

به هر سناریوی ممکن فکر کنید و بدانید چگونه برخورد کنید و برای آن‌ها آماده باشید. شخص تعدیل شده ممکن است عصبانی شود یا از مشکلات شخصی‌اش بگوید. باید توانایی کنترل کردن احساسات مختلف را در خودمان تقویت کنیم. بعضی پیشنهاد می‌دهند که یک لیست کوچک با خود ببرید و نکات کلیدی را روی آن بنویسید تا آن‌ها را فراموش نکنید. اما، به یاد داشته باشید داشتن لیست، شما را در معرض خطر بدون احساس بودن قرار می‌دهد و جلوی شما را از نشان دادن همدلی خود در هنگام خبر دادن تعدیل نیرو به همکار خود می‌گیرد.

 1. هنگام تعدیل نیرو شرایط را آماده کنید

زمان و مکان اعلام خبر تعدیل نیرو از جمله نکات حائز اهمیت است. باید در کجا و چه زمانی به فرد این خبر را بدهید؟ باید در یک محل آرام و خصوصی با فرد صحبت کنید. پیشنهاد می‌کنیم چند دستمال کاغذی نزد خود داشته باشید. بسیاری از افراد با شوک به این خبر واکنش نشان می‌دهند. شما هم باید برای سایر واکنش‌های مثل خشم آماده باشید. سعی کنید فرد راحت بتواند از اتاق خارج شود تا با احساساتش کنار بیاید. بهتر است تعدیل نیرو را در پایان هفته انجام دهید، چون فرد در آخر هفته فرصت بیشتری برای تفکر و سازگاری با این وضعیت خواهد داشت. همچنین همکاران تا پایان هفته فرصت گپ زدن درباره این مسئله را نخواهند داشت.

 1. سعی کنید صداقت داشته باشید

بدون پرداختن به مسائل فرعی، مستقیماً به هدف جلسه بپردازید. نیازی نیست درباره چیزهای بی‌ربط مانند آب و هوا، اخبار روز و غیره صحبت کنید. این کارها فقط باعث می‌شود، اعلام خبر اصلی برای شما دشوارتر و برای همکار شما غیرمنتظره‌تر شود. بهتر است با این جمله وارد موضوع شوید: سلام (نام شخص) عزیز! خوشحالم که امروز اینجا هستی. متأسفانه خبر ناخوشایندی برات دارم. با این مقدمه شخص به نحوی روانی آماده شنیدن خبر بد خواهد شد. سپس می‌توانید بگوئید: منظور از این جلسه اطلاع رسانی درباره پایان همکاری شما با شرکت ما است.

پس از آن می‌توانید کمی درباره علل و دلایل این تصمیم توضیح دهید. سپس مدارک لازم را به او تحویل دهید و او را راهنمایی کنید که چگونه می‌توانید او را در جستجوی کار جدید حمایت کرده یا فرایندهای درخواست مستمری و بیمه بیکاری را برای او ساده‌تر کنید. اجازه ندهید که جلسه‌ای که برای تعدیل نیرو برگزار شده است خیلی طولانی شود. سعی کنید حرف خود را صادقانه و همچنین به صورت مختصر به کارمند بزنید. در آخر اجازه دهید مدتی با کارشناس منابع انسانی سازمان تنها باشد تا او را راهنمایی کند.

 1. به هنگام تعدیل نیرو خودتان را کنترل کنید

اگر کارمندی دچار تعدیل نیرو شود، ممکن است احساس ناراحتی، خشم یا سردرگمی داشته باشد و سؤالات زیادی به ذهنش برسد. به عنوان مدیر، باید سعی کنید با حوصله و احترام به سؤالات او پاسخ دهید و از واکنش‌های تند یا تحقیرآمیز خودداری کنید. همچنین می‌توانید پیشنهاد کنید که او سؤالات خود را در یک جلسه در هفته آینده مطرح کند تا بتوانید به آن‌ها پاسخ مناسب بدهید.

 1. همدردی و همدلی را فراموش نکنید

اگر این فرد از همکاران صمیمی شما بوده و شما با او رابطه خوبی داشته‌اید، سعی کنید به او حمایت خود را نشان دهید. به او بگوئید که شما در کنار او هستید و به او در جستجوی شغل جدید کمک خواهید کرد. نباید به او بگوئید که چقدر برای شما دشوار بود که این تصمیم را بگیرید، چون او در آن لحظه به حال شما توجهی نخواهد کرد. فقط سعی کنید با همدردی کردن با او کمی از غمش بکاهید.

 1. پس از تعدیل نیرو به تحلیل عملکرد خود بپردازید

اخراج کارمندان و یا تعدیل نیرو کردن برای هر مدیری چالش بزرگی است. وقتی این خبر را به همکارتان اعلام کردید، به خودتان فرصت بدهید تا از شوک و تنش رها شوید. کمی ورزش کنید یا چند دقیقه چشم‌هایتان را استراحت دهید. نباید فوراً به کارهای دیگر بپردازید، بلکه سعی کنید کمی آرام بگیرید و سپس دوباره به فعالیت‌هایتان برگردید. پس از بازگشت به حالت عادی، می‌توانید نحوه انجام این جلسه و عملکرد خود را با مسئول منابع انسانی شرکت بررسی کنید. تلاش کنید در جلسات آینده بهتر عمل کنید چون همیشه فضای یادگیری و پیشرفت وجود دارد. درست است که تصمیم‌گیری و اقدام در این موقعیت‌ها سخت و احساساتی است، اما تعدیل نیرو و اخراج نیرو هم، یک مهارت مثل سایر فعالیت‌هاست و قابل تقویت و بهبود است.

تعدیل نیرو کردن چه ضربه‌هایی را می‌تواند به سازمان شما بزند؟

شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌های عملیاتی یا حذف کارکنان اضافی، معمولاً از استراتژی تعدیل نیرو بهره می‌برند. این استراتژی ممکن است هزینه‌های نیروی کار را به ظاهر پایین بیاورد، ولی بعضی از آسیب‌های مالی و همچنین خطرات تجاری منفی دیگر را نیز به دنبال دارد. در ادامه برخی از این مضرات را در کنار هم بررسی می‌کنیم. تا انتهای این مقاله تیم دانشگاه کسب و کار را همراهی کنید.

 1. نگاهی به تأثیرهای منفی بر روی شرکت

تعدیل نیرو برای کاهش هزینه‌ها انجام می‌شود. اما این کار را افراد زیادی مورد انتقاد قرار می‌دهند و می‌گویند که اثرات مالی این تصمیم معمولاً منفی است نه مثبت! تعدیل نیرو در نقش‌های شغلی حساس مانند فروش، خدمات یا اجرا، باعث کاهش بهره‌وری و کارایی کسب‌و‌کار در این زمینه‌ها می‌شود. وقتی که قصد دارید فروش و خدمات خود را افزایش دهید، تعدیل نیرو در بخش‌های فروش و خدمات با هدف شما سازگار نیست. شما با این کار، فشار بیشتری را به دوش کارکنان باقی‌مانده در این حوزه‌ها می‌اندازید. تعداد کم کارکنان در بخش مدیریت ارتباط با مشتری، عصبانیت مشتری‌ها و کاهش درآمد را به همراه خواهد داشت.

 1. بی اعتمادی کارکنان پس از تعدیل نیرو

تعدیل نیرو ممکن است منجر به کاهش اعتماد کارکنان به مدیر ارشدشان شود، به‌خصوص اگر بدون هشدار صورت گیرد. کارکنان ممکن است فکر کنند که مدیر کافی تلاش نکرده یا مدیریت صحیحی برای هزینه‌ها نداشته است تا بتواند از تعدیل نیرو اجتناب کند. این فرایند همچنین می‌تواند بر بهره وری آنها نیز تأثیر منفی بگذارد. وقتی کارکنان دلایل تعدیل شدن را به‌خوبی نمی‌دانند، احتمالاً خود را نادیده گرفته یا فریب داده شده حس می‌کنند.

 1. کارمندان روحیه خود را از دست می‌دهند

بعد از تعدیل نیرو، روحیه کارمندان در محل کار ممکن است به شدت افت کند و بهره وری را کاهش دهد. کارمندان شاید برای مدتی از حفظ شغل خود خوشحال باشند، اما اثرات روانی از گم شدن همکاران و دوستان خود و همچنین ترس از احتمال تعدیل شدن بار سنگین‌تری را بر دوش آن‌ها می‌گذارد. بدون حمایت یک مشاور برای دوران پس از تعدیل نیرو و بدون ارتباطات و مدیریت مؤثر، این نگرانی‌ها بیشتر خواهند شد. کارمندانی که لازم است وظیفه همکاران قبلی خود را بر عهده بگیرند نیز ممکن است تحت‌تأثیر فشارهای کاری مختلفی به خاطر این تصمیم قرار بگیرند. که این موضوع منجر به کاهش بهره وری کاری آن ها خواهد شد.

چگونه درباره تجربه تعدیل نیرو خود در مصاحبه شغلی صحبت کنیم؟

 • پاسخ خود را از قبل آماده کنید: قبل از مصاحبه کاری، پاسخ به این سؤال را بدون احساسات منفی تمرین کنید. تعدیل شدن معمولاً به دلیل اثر بحران اقتصادی بر سازمان است و تعدیل کارکنان ساده‌ترین راه برای کاهش هزینه‌ها است. حقایق را به طور منصفانه ارائه کنید و درک خود را از دنیای اقتصادی که در آن زندگی می‌کنید نشان دهید.
 • خودتان را آرام نگه دارید: تعدیل شدن یک اتفاق عادی است که ممکن است رخ دهد و مدیران استخدام این حقیقت را می‌دانند. شاید برای شما از نظر روحی یک تجربه سخت باشد، اما باید خودتان را در موقعیت قرار دهید و درباره کارفرمایان قبلی خود مثبت صحبت کنید. وقتی مصاحبه‌کنندگان از شما سؤال می‌کنند که چرا آن شغل را رها کردید، صادقانه و حرفه‌ای جواب دهید.
 • پاسخ کوتاه و مفید دهید: به جای اینکه بیش از حد درباره سؤال صحبت کنید، به سادگی و با اعتماد به نفس پاسخ دهید و سپس موضوع را عوض کنید. فضای گفتگو را خوشایند و مثبت حفظ کنید. می‌توانید از فرصت استفاده کنید و چیزهایی را که بلد هستید یا آموخته‌اید نشان دهید تا مخاطب را با توانایی‌های خود تحت تأثیر قرار دهید.

کلام آخر

خیلی خوشحالیم که تا انتهای این مقاله همراه تیم دانشگاه کسب و کار بودید. در این مقاله در کنار هم یاد گرفتیم که تعدیل نیرو زمانی رخ می‌دهد که به دلایل مختلفی سازمان‌ها تصمیم به کاهش تعداد کارکنان خود بگیرند. مثلاً وقتی با یک کسب‌و‌کار دیگر ادغام می‌شوند یا نیازهای کسب‌و‌کار تغییر می‌کند. تعدیل نیرو ممکن است باعث ایجاد برخی از مشکلات نیز شود. مانند افت روحیه و کارایی کارکنان و… سازمان‌ها باید قبل از تعدیل نیرو به این مسائل پرداخته و راه‌حل‌های مناسب را پیدا کنند. در این مقاله درباره تعدیل نیرو و تفاوت آن با اخراج شدن صحبت کردیم و مضرات تعدیل نیرو برای سازمان را فهمیدیم. به نظر شما کاهش پرسنل چه مضرات دیگری را می‌تواند برای سازمان و شرکت به وجود آورد؟

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *