ثبت اظهارنامه مالیاتی شرکت های دانش بنیان معاف از مالیات، کلید کسر مالیات آیا شما قوانینی برای محافظت از آن هستید؟ شرکت های دانش بنیان وجود دارد زمانی اعمال می شود بازپرداخت مالیات ثبت نام. برای جلوگیری از پرداخت هزینه های اضافی، این مقاله را بخوانید.

در این مقاله به تشریح برخی از قوانین مالیاتی شرکت های دانش بنیان می پردازیم. به برخی از اشتباهات جبران ناپذیر استارت آپ ها نشان می دهیم. در نهایت راهکاری را به شما پیشنهاد می کنیم تا بدون نگرانی امور مالی شرکت دانش بنیان خود را انجام دهید.

شرکت های دانش بنیان معاف از مالیات

ابتدا باید بدانید که کدام نوع شرکت های دانش بنیان از پرداخت مالیات معاف هستند. شرکت های دانش بنیان به 5 دسته اصلی تقسیم می شوند. همه این 5 نوع شرکت دانش بنیان از مالیات معاف نیستند. فقط شرکت های تولیدی دانش بنیان نوع اول و شرکت های دانش بنیان جدید نوع اول از پرداخت مالیات معاف هستند.

شرکت های استارت آپی منابع درآمدی متفاوتی دارند که بر اساس خدمات و محصولاتی که ارائه می دهند تعیین می شود. تمام درآمدهای استارت آپی از مالیات معاف هستند. اگر آن محصول یا خدمات یک پایگاه دانش ثبت شده باشد، تنها بخشی از درآمد پایگاه دانش معاف است.

در نتیجه اگر یک شرکت دانش بنیان دارید که محصولات یا خدمات آن دارای گواهینامه دانش بنیان باشد، تنها آن محصولات مشوق مالیاتی دریافت خواهند کرد. بهتر است هر ساله با یک شرکت حسابداری مالی معتبر مشورت کنید و قوانین جدید را بررسی کنید. زیرا برخی از قوانین در طول زمان تغییر می کنند.

مشاوره مالیاتی شرکت های دانش بنیان معاف از مالیات

برای دریافت مشاوره مالیاتی دانش بنیان حتما با یک موسسه حسابداری و مالی معتبر مشورت کنید. موارد معدودی که در بالا به آن پرداختیم تنها بخش کوچکی از قوانین مالیاتی شرکت های دانش بنیان است. به همین دلیل برای اینکه مشمول جریمه مالیاتی نشوید، حتما قوانین جدید را مطالعه کنید و همیشه به روز باشید.

اگر زمان کافی برای بررسی هر روز قوانین، بخشنامه ها و دستورالعمل های مالیاتی ندارید، بهتر است از شرکت های مالی مانند تیک تاک مشاوره بگیرید. همچنین می توانید امور مالی و مالیاتی خود را به این شرکت برون سپاری کنید. در این صورت مسئولیت های مربوط به این فرآیندها به تیک تکس محول می شود. کار تخصصی این گونه شرکت ها باعث کاهش هزینه های اشخاص حقوقی به ویژه شرکت های دانش بنیان و نوپا می شود.

قوانین مالیاتی می تواند هر سال تغییر کند. به عنوان مثال سال ها پیش یکی از شروط تایید دانش بنیان بودن یک شرکت این بود که عمر آن شرکت کمتر از 3 سال باشد. در سالهای بعد این عنصر از شرایط دانش بنیان حذف و تغییرات جدیدی اعمال شد. شرکت هایی که از این مشکل آگاه نیستند همچنان به پرداخت مالیات عادی ادامه می دهند. شما به راحتی می توانید هزینه های شرکت خود را کاهش دهید.

خدمات مالی و حسابداری

شرکت هایی که به شرکت های دانش بنیان و نوپا خدمات مالی و حسابداری ارائه می کنند باید مجرب و به روز باشند. شرکت های حسابداری و مالی به روش های مختلفی کار می کنند. هم کار حضوری و هم از راه دور. با توجه به ماهیت شرکت های دانش بنیان که فناورانه و همگام با فناوری مدرن هستند، معمولا قراردادهای پروژه و کار از راه دور را تنظیم می کنند.

روش برون سپاری حسابداری و مالی چند سالی است که به ویژه در شرکت های نوپا و دانش بنیان پایه گذاری شده است. از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد: کاهش هزینه های شرکت، افزایش دقت در امور مالی شرکت، کاهش اتلاف وقت و نیروی انسانی و ….

ایجاد یا عدم ایجاد پایگاه های دانش در پارک علم و فناوری

بر اساس قانون، شرکت های دانش بنیان از نظر وضعیت مالیاتی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. شرکت هایی که در پارک علم و فناوری مستقر هستند و آنهایی که نیستند. به طور کلی پایگاه های دانش مستقر در پارک از مشوق های بیشتری برخوردار هستند.

همه استارت آپ ها واجد شرایط استقرار در پارک های علم و فناوری نیستند. با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید شرایط و ضوابط هر پارک علم و فناوری را بخوانید و بررسی کنید. کافی است شرایط ایجاد پارک های علم و فناوری را در گوگل جستجو کنید.

اگر شرایط اسکان در پارک علم و فناوری را دارید، وقت را از دست ندهید، ابتدا مشورت کنید و اقدامات لازم را برای اسکان انجام دهید. علاوه بر مشوق های مالی و مالیاتی برای این شرکت ها، افزایش پذیرش و تسریع در برندسازی از مزایای این رویداد است.

آزادسازی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری

اگر یک شرکت دانش بنیان دارید و در یکی از پارک های علم و فناوری مستقر هستید، مشوق های زیادی نصیب شما خواهد شد. طبق قانون تجارت و شرکت های دانش بنیان، شما از امتیازات خاصی از مناطق آزاد برخوردار هستید. جدا از قوانینی که برای شما مشوق ها را فراهم می کند، باید قوانین را به طور کامل بدانید تا از این مشوق ها لذت ببرید.

یکی از مهمترین کلیدهای استفاده از معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان، تسلیم به موقع اظهارنامه مالیاتی است. شرکتی که مرجوعی شما را تهیه و ثبت می کند باید با قوانین آشنا باشد و از قوانین جدید کاملا آگاه باشد. به عنوان مثال، قوانین هزینه معاف از مالیات، ثبت و ارائه مدارک را به طور کامل و دقیق الزامی می کند.

در ماده 9 قانون شرکت های دانش بنیان آمده است: ایجاد و گسترش شرکت های دانش بنیان و تقویت همکاری های بین المللی واحدهای پژوهشی و فناوری مهندسی مستقر در پارک علم و فناوری برای انجام مأموریت های محوله از نظر مزایای قانونی. در روابط کار از معافیت های مالیاتی و سرمایه گذاری خارجی و مبادلات بین المللی برخوردار می شوند.

معافیت مالیاتی شرکت های خارجی در پارک علم و فناوری

طبق قانون شرکت های دانش بنیان تولیدی نوع اول و استارت آپ های دانش بنیان نوع اول از پرداخت مالیات معاف هستند. اما کدام درآمد این شرکت ها مشمول معافیت مالیاتی می باشد. آن دسته از فعالیت ها، خدمات و محصولاتی که مجوز دانش پایه را دریافت کرده اند از پرداخت مالیات معاف هستند.

در نتیجه همه درآمدهای شرکت های دانش بنیان معاف از مالیات نیست. یکی از اشتباهات برخی شرکت های دانش بنیان به همین سوال برمی گردد. یعنی فکر می کنند چون یک شرکت دانش بنیان هستند نباید مالیات بدهند و در نتیجه اظهارنامه نمی دهند.

عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی شرکت های دانش بنیان معاف از مالیات یکی از اشتباهات آنهاست. در صورت معافیت مالیاتی در صورت عدم ارائه اظهارنامه جریمه می شوید. این به این معنی نیست که شما مالیات نمی پردازید، اما باید جریمه بپردازید.

مراحل تشکیل اظهارنامه مالیاتی شرکت های دانش بنیان

مراحل ثبت اظهارنامه مالیاتی شرکت های دانش بنیان اعم از مستقر در پارک علم و فناوری به شرح زیر می باشد. لطفاً قبل از تسلیم اظهارنامه مالیاتی خود با یک شرکت حسابداری و مالی معتبر مشورت کنید زیرا ممکن است قوانین و رویه ها تغییر کرده باشد.

  1. پیش ثبت نام جهت اخذ شماره اقتصادی و کد رهگیری
  2. تایید اطلاعات مرحله قبل و به دست آوردن اطلاعات کاربر
  3. ثبت شماره اقتصادی
  4. تایید اطلاعات مرحله ثبت نام
  5. تکمیل و ثبت اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی
  6. اظهارنامه را ارسال و سپس کد رهگیری را دریافت کنید
  7. پرداخت آنلاین قبوض مالیاتی
  8. ارائه معافیت مالیاتی دانش بنیان

شما می توانید مراحل بالا را خودتان انجام دهید. قبل از شروع، مطمئن شوید که قوانین مالیاتی و حسابداری را درک کرده اید. همانطور که تجربه نشان می دهد برخی از شرکت ها به دلیل ناآگاهی از قوانین جدید مشمول جرایم مالیاتی شده اند. مانند هر کار دیگری، بهتر است امور مالی شرکت خود را به یک تیم حرفه ای بسپارید.

اگر شرکت دانش بنیان شما مورد تایید کارگروه معافیت مالیاتی است به این نکته توجه کنید. شرکت شما می تواند بدون توجه به سقف ریالی از معافیت مالیاتی بهره مند شود. یعنی برای خدمات و محصولات دانش بنیان خود هیچ مالیاتی پرداخت نمی کنید. شما که واجد شرایط این معافیت هستید باید این مبلغ معافیت را در دو حوزه خرج کنید. 50 درصد از مبلغ آزاد شده را صرف افزایش سرمایه شرکت کنید. 50 درصد باقی مانده را در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری کنید.

آخرین کلمه

قوانین حسابداری و مالیاتی زیادی برای اشخاص حقوقی و به ویژه برای شرکت های دارای مالکیت فکری وجود دارد. اگر امور مالی شرکت خود را طبق این قوانین مدیریت کنید، هزینه های شما کاهش می یابد. بهتر است برای امور مالی شرکت خود با یک شرکت حسابداری و مالی معتبر قرارداد برون سپاری امضا کنید. همانطور که در بالا به مزایای این اقدام اشاره کردم بهترین راه برای انجام امور مالی شرکت های دانش بنیان برون سپاری است. اگر در مورد مسائل حسابداری، مالی و مالیاتی سوال یا نگرانی دارید، با ما در tiktax.org تماس بگیرید.

Leave a comment