ترندهای شغلی 2024 را بیشتر بشناسید

تکنولوژی همیشه پویا و تغییرپذیر است. خصوصا این سال‌های اخیر که با روی کار آمدن گوشی‌های هوشمند، مبحث تکنولوژی دارد وارد دنیای روابط انسان‌ها می‌شود. در حقیقت، کارکرد اصلی تکنولوژی برای آدم‌ها همین جنبه‌ی راحت ارتباط گرفتن است. در ماه‌های اخیر هم با روی کار آمدن هوش مصنوعی (AI)، بحث ترندهای شغلی بسیار باب شده است. از طرفی خیلی از افراد شاغل نگران از بین رفتن شغل خود به واسطه‌ی هوش مصنوعی هستند. در این مقاله قرار است در مورد ۶  شغل ترند سال ۲۰۲۴ صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

طراح تجربه و رابط کاربری (UI UX Designer)

به لطف ترند فراگیر مبحث تجربه کاربر ، این شغل چندین سال است که گل سر سبد ترندها می‌شود. طراحی تجربه کاربر یا UX دیگر محدود به بحث دیزاین سایت نمی‌شود. در حقیقت این حیطه ذهنیتی برای فرد می‌سازد که در تمام جهت‌های زندگی به او کمک خواهد کرد. تجربه کاربر محدود به مباحث تکنیکی طراحی هم نمی‌شود. بخش تئوری آن به روانشناسی و جامعه‌شناسی برمی‌گردد. این بخش تئوری، ذهنیت هر فردی را ارتقا می‌دهد. دیزاینرهایی که مسلط به مبحث تجربه کاربر باشند، طراحی‌های کاربر محور و کاربردی خواهند داشت. معلم‌هایی که تجربه کاربر را بلد باشند، کلاس‌ها و تدریس بهتر و باکیفیت‌تری خواهند داشت. پس فکر نکنید یاد گرفتن این مبحث، محدود به دنیای طراحان می‌شود. سال‌ها بعد شاهد این خواهیم بود که دانستن تجربه کاربر تبدیل به یک مهارت نرم و اجتماعی می‌شود. داشتن این مهارت برای هر کسی که از تکنولوژی استفاده می‌کند، کاربردی و مهم است.

از طرفی این شغل طراحی تجربه و رابط کاربری بسیار پردرآمد و پرتقاضا است. پس بعد از به دست آوردن مهارت و تجربه، می‌توانید برای یک شغل معقول درخواست بفرستید. برای ورود به این حوزه کاری، می‌توانید با شرکت در دوره تخصصی UI/UX مبانی ابتدایی را یاد بگیرید و با خیال راحت برای شغل مورد نظر درخواست ارسال کنید.

آنالیز دیتا

شغل آنالیز دیتا (Data Analysts) در سال ۲۰۲۴ بسیار پرتقاضا خواهد بود. با افزایش محبوبیت تصمیم‌گیری بر اساس داده، این شغل وارد لیست ترندهای کاری روز شده است. به نحوی که در این روزها از گوشه و کنار دنیای تکنولوژی و فناوری صدای فعالان این حوزه به گوشتان خورده است. هر چند دنیای آرام و درونگرای خود را دارند ولی باید بدانید که در سازمان‌های بزرگ و کوچک نقش پررنگی دارند. این افراد دوست نزدیک مدیران هستند. زیرا مدیران برای تصمیم گیری راحت و امن به داده‌های درست و حسابی نیاز دارند. درست است که بعضی مدیران محصول هم کار آنالیز داده را انجام می‌دهند، ولی در یک سازمان بزرگ‌تر این کار به یک متخصص داده محول می‌شود.

به علاوه رضایت شغلی افراد در این سمت شغلی بسیار بالا است و حقوق سالیانه خیلی خوبی هم می‌گیرند. پس اگر به داده علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم این کار را از دست ندهید. سازمان‌های زیادی هستند که به شما و کارتان نیاز دارند.

توسعه دهنده وب

سال‌ها است که تقاضای بازار برای شغل توسعه دهنده وب (Web Developer) بالا است. با افزایش درخواست برای آنلاین شدن پروسه‌ها در سطح جهان، می‌توان حدس زد که این شغل این روزها بسیار محبوب شده است. وجود این افراد برای هر بیزنسی که به دنبال رشد باشد، بسیار حیاتی و مهم است. زیرا این روزها ساده‌ترین و کوچک‌‌ترین کسب و کارها هم به یک سایت و وب نیاز دارند. این توسعه‌‌دهنده‌های وب، مهارت کد زنی با زبان‌هایی مثل HTML، CSS و JavaScript را دارند. انواع متفاوتی از توسعه دهنده وب وجود دارد:

  • Front-end developers
  • Back-end developers
  • Full-stack developers

هر کدام از این توسعه‌دهنده‌ها کار مختلفی انجام می‌دهند. کسب و کارها با توجه به نیازی که در سازمان حس می‌کنند می‌توانند یکی را انتخاب کنند.

مهم‌تر از همه، تحقیقات ثابت کرده است که توسعه‌دهنده‌های وب، رضایت بالایی از شغل و حقوق خود دارند. به علاوه حتی وقتی در سطح جونیور هم هستید، با فرصت‌های شغلی جذابی روبه‌رو خواهید شد.

مدیریت محصول

مدیر محصول (Product Manager) رابط بین ذی‌نفعان و تیم است. کسی که مسئولیت‌های مدیریت یک محصول را بر عهده می‌گیرد، یک فرد همه فن حریف محسوب می‌شود. مدیر محصول باید با تجربه کاربر، بیزنس و تکنولوژی آشنا باشد. زیرا او فردی است که باید با تیم طراحی، توسعه و ذی‌نفعان در ارتباط باشد. او این سه بخش را با هم هماهنگ می‌کند و مسیر طراحی محصول را می‌چیند. یک مدیر محصول حرفه‌ای باید مهارت‌های سخت و نرم زیادی داشته باشد. او باید مارکتینگ، آنالیز دیتا، تجربه کاربر، توسعه وب و اصول کسب و کار را بداند. همچنین مهارت‌های نرمی مثل اولویت‌بندی و تصمیم‌گیری برای یک مدیر محصول آنقدر مهم است که می‌توان این دو مهارت را در بخش مهارت‌های سخت جا داد.

اگر قصد دارید در آینده کسب و کار خود را داشته باشید یا یک  CEO کاربلد شوید، ورود به حوزه مدیریت محصول به شما کمک زیادی می‌کند. درست است که برای گرفتن سمت شغلی CEO نیازی نیست حتما مدیریت محصول را بدانید ولی به شما کمک بزرگی می‌کند. برای یادگیری مدیریت محصول علاوه بر این که می‌توانید از منابع آموزشی مثل کتاب و پادکست استفاده کنید، می‌توانید با شرکت در دوره آموزشی مدیریت محصول مبانی این شغل را یاد بگیرید و آماده ورود به این حوزه شوید.

مهندس نرم افزار (Software Engineer)

اصولا مهندس نرم افزار مسئول توسعه، طراحی و تست نرم افزار یا برنامه‌های کامپیوتر است. مهندسین نرم افزار رابطه خیلی نزدیکی با توسعه دهنده‌های نرم افزار، مدیران پروژه و دیگر اعضای تیم دارند. آن ها روی نرم افزارها نظارت دارند و اگر مشکلی برای این بخش از سازمان پیش بیاید به دنبال راه حل درست و کاربرپسند می‌گردند.

یک مهندس نرم افزار باید به زبان‌های برنامه نویسی مثل جاوا، سی پلاس پلاس، پایتون یا جاوا اسکریپت مسلط باشد. به علاوه یک مهندس نرم افزار حرفه‌ای باید درک بسیار قوی و عمیقی از سیستم‌های پایگاه داده، الگوریتم و ساختارهای داده داشته باشد. داشتن این دانش آن جایی به کارش می‌آید که می‌خواهد از عملکرد و کارایی نرم افزار اطمینان حاصل کند.

مهندس نرم افزار باید بتواند خود را در تیم جا دهد و روحیه‌اش با کار تیمی سازگار باشد. زیرا باید بتواند با دیگر اعضای تیم در ارتباط باشد و همکاری سازنده‌ای شکل دهد. این نوع همکاری معمولا در یک محیطی پیاده می‌شود که مبتنی بر اجایل و اسکرام کار می‌کند. پس دانستن اصول اسکرام هم بر مهندسین نرم افزار تا حدی واجب است. به هر حال داشتن ارتباط شفاف و توانایی کار کردن در یک تیم، ماندگاری شما را در این سمت شغلی بالا می‌برد.

توسعه دهنده واقعیت مجازی (VR)

واقعیت مجازی پل بین دنیای مجازی و واقعی است. پس کار توسعه دهنده‌هایی که کاملا تخصصی در این حوزه کار می‌کنند بسیار حائز اهمیت است. خصوصا با موجی که این روزها ترند شده است و واقعیت مجازی (VR) را در صدر اخبار روز قرار می‌دهد. این ترند در بخش‌های متفاوتی از زندگی ما خودش را جا داده است. از بازی گرفته تا اینترنت اشیا. بنابراین شما با انتخاب این شغل خود را وارد دنیای بسیار گسترده‌ای می‌کنید که جدید و نو است.

توسعه دهنده‌های واقعیت مجازی باید دو مهارت کلیدی و مهم را در خود تقویت کنند: 1. طراحی رابط کاربر پسند. 2. ساخت و طراحی محیط های سه بعدی. این دو مهارت آن جایی مهم می شود که قرار است دنیای مجازی را شبیه سازی کنند. در این شرایط اهمیت این دو مهارت بسیار خود را نشان می‌دهد.

Leave a comment