صنعت LandTech، زیرمجموعه فین‌تک، در راه دسترسی مردم به وام‌ها انقلابی ایجاد کرده است. با ظهور ارائه دهندگان وام دیجیتال مانند DigiPay، وام گیرندگان اکنون می توانند به راحتی برای وام آنلاین درخواست دهند و در زمان و هزینه صرفه جویی کنند. بانک‌های سنتی اغلب نرخ‌های بهره بالایی را دریافت می‌کنند و این امر، پرداخت وام را برای بسیاری از متقاضیان دشوار می‌کند.

با این حال، شرکت های Landtech جایگزین مناسب تر و مقرون به صرفه تری را ارائه می دهند. فناوری Landtech دسترسی افراد به خدمات مالی را بدون نیاز به بانک فیزیکی آسان‌تر کرده است. این مقاله به بررسی مزایای LandTech و تأثیر آن بر خدمات وام آنلاین می پردازد. بنابراین به ما بپیوندید تا به دنیای LandTech و پیامدهایی که این صنعت به وام گیرندگان ارائه می دهد، بپردازیم.

Landtec چگونه کار می کند؟

LendTech به زبان بسیار ساده و کوتاه، فناوری است که دخالت انسان در فرآیند وام دهی را به حداقل می رساند و آن را سریعتر در اختیار متقاضیان قرار می دهد. این فناوری عمدتا مبتنی بر فناوری های ارتباطی جدید و هوش مصنوعی است. بنابراین دخالت انسان در آن بسیار کم است. به عبارت دیگر متقاضیان اطلاعات خود را به صورت آنلاین وارد می کنند و منتظر می مانند تا سامانه شرایط آنها را ارزیابی کرده و تصمیم گیری کند. این فناوری حتی افراد را به صورت آنلاین تأیید می کند. در حال حاضر شرکت های زیادی در سراسر جهان و ایران از این فناوری برای اعطای وام استفاده می کنند.

لند تک و انواع آن

انواع مختلفی از ارائه دهندگان Landtech وجود دارد:

ارائه دهندگان همتا به همتا (P2P).

این نوع Lendtech به اعطای وام مستقیم از افراد و سرمایه گذاران اشاره دارد. یعنی افراد می توانند مستقیماً از طریق پلتفرم های آنلاین به خود وام بدهند.

طلبکاران شخص ثالث

این نوع از لندتک ها به عنوان واسطه بین سرمایه گذاران و متقاضیان وام عمل می کنند و وجوه وام را تامین می کنند.

لند تک خرده فروشی

این نوع وام در واقع برای خریدهای خاص مانند خرید کالاهای مصرفی (لوازم خانگی یا خودرو و …) وام های خرد ارائه می کند. خرده فروشی Landtech همچنین برای پروژه های شخصی مانند سفر یا تحصیل استفاده می شود.

تجاری Landtech

همانطور که از نامش پیداست، این لندتک همچنین وام هایی را برای مشاغل برای سرمایه گذاری در عملیات خود فراهم می کند.

مزایای Landtech

Landtec مزایای شگفت انگیز زیادی دارد. البته اشکالاتی هم دارد. برخی از مزایای این فناوری عبارتند از:

راحتی

کلیه مراحل احراز هویت و ارسال مدارک به صورت آنلاین و از طریق درگاه اینترنتی سرویس دهنده انجام می شود و داوطلبان نیازی به مراجعه حضوری ندارند. این یعنی راحتی کامل.

با سرعت بالا

تمامی مراحل از درخواست تا دریافت وام به صورت آنلاین انجام می شود. این ویژگی باعث صرفه جویی در زمان و کاهش فرآیند سنتی وقت گیر می شود.

بدون محدودیت جغرافیایی

متقاضیان می توانند درخواست وام خود را ثبت کنند و مدارک خود را از هر نقطه از کشور ارسال کنند. بنابراین نیازی به مراجعه به بانک های خاص نیست.

کاهش نرخ بهره وام

با حذف واسطه های مالی بزرگ، کارمزدها کاهش می یابد و در نتیجه نرخ سود وام گیرندگان نیز کاهش می یابد.

هزینه های اضافی را کاهش دهید و در زمان صرفه جویی کنید

لند تک نیاز به مراجعه چندباره به بانک ها را از بین می برد و هزینه های اضافی را کاهش می دهد و باعث صرفه جویی در وقت متقاضیان می شود.

معایب لندتک

همانطور که گفتیم، ممکن است نقص هایی در Landtech وجود داشته باشد. خوشبختانه تعداد معایب این فناوری عالی بسیار کم است. اما یکی از مشکلات مهمی که می توان با این فناوری همراه کرد بحث امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران است که با رعایت استانداردهای امنیتی نیز قابل حل است.

یکی از چالش های اصلی Lendtech اعتبارسنجی متقاضیان وام است، زیرا روش های سنتی بررسی اعتبار و سوابق مالی آنلاین امکان پذیر نیست. این می تواند روند بازپرداخت را دشوار کند. این بدان معناست که افراد به درستی اعتبار ندارند اما موفق به دریافت وام می شوند. اما در هنگام پرداخت اقساط مشکلاتی مانند تاخیر یا تعلل در بازپرداخت اقساط ایجاد می کنند.

فناوری لند تک در ایران

زمان زیادی از عمر لندتک در ایران نمی گذرد اما همین مدت کوتاه برای رشد این فناوری کافی است. در حال حاضر بسیاری از موسسات مالی و پرداخت از این فناوری استفاده می کنند. DigiP یکی از بهترین و بزرگترین این موسسات است. دیجی‌پی با استفاده از خدمات آنلاین بسیار آسان و سریع وام را پرداخت می‌کند. اخذ این وام بدون ضامن، بدون پیش پرداخت و بدون سپرده بانکی می باشد. این ویژگی ها باعث شده افراد زیادی از فرصت مناسب و برابر برای دریافت این وام برخوردار شوند.

منبع: بانکداری ایران