چه کتاب بخوانید چه نخوانید، حتماً نام ۱۹۸۴ و قلعه حیوانات را شنیده اید. جورج اورول نویسنده انگلیسی این دو اثر است که در سال 1903 در یکی از ایالت های هند به دنیا آمد. او در طول زندگی ۴۶ ساله‌اش آثار زیادی نوشت و در بیشتر آنها به نقد سیاست، مشکلات اجتماعی و فقر پرداخت.

در این مقاله از دانشگاه بازرگانی، شما را با این نویسنده بزرگ آشنا می کنیم و به تعدادی از مهم ترین آثار او نگاه می کنیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا به این نتیجه برسیم که چرا باید آثار جورج اورول را بخوانید.

بیوگرافی جورج اورول

جورج اورول معروف به اریک آرتور بلر در ژوئن 1903 در منطقه ای از هند به نام موتاری متولد شد. خانواده او از اجداد ثروتمند و مقامات شهری بودند و درآمد نسبتاً بالایی داشتند. زمانی که یک ساله بود به همراه مادر و خواهرش به انگلستان مهاجرت کرد و از آن زمان در آنجا ماندگار شد.

اریک دوران تحصیل خود را در یکی از مدارس مذهبی شهرهای بریتانیا گذراند. از آنجایی که خانواده او در آن زمان توانایی مالی تحصیل او را نداشتند. اثرات مهاجرت و جنگ جهانی اول تاثیر زیادی بر زندگی خانواده اورول گذاشت و باعث شد در این دوره در فقر زندگی کنند.

 • اول مشاغل و فعالیت های اجتماعی

پس از فارغ التحصیلی، جورج اورول به مدت پنج سال از سال 1922 تا 1927 در پلیس سلطنتی هند در برمه، هند خدمت کرد. او چندین ماه تحت آموزش رسمی در مدارس ویژه قرار گرفت تا مهارت ها و وظایف این منطقه را بیاموزد. او سپس به یک پست مرزی در میانگیما رفت و مسئولیت امنیت دویست هزار نفر در تاوانته را بر عهده گرفت.

فعالیت های اورول در این دوره تا حدودی دشوار و خسته کننده بود. به همین دلیل هر از چند گاهی این محیط را ترک می کرد تا به شهر برود و به دور از وظایف پلیسی استراحت کند! او اولین رمان روزهای برمه خود را بر اساس تجربیات این دوره نوشت و در سال 1934 در آمریکا منتشر کرد.

 • استعفا از سمت پلیس!

در سال 1927، اورول به تب دنگی مبتلا شد و دیگر نتوانست از عهده مسئولیت های خود برآید. به همین دلیل کار خود را رها کرد و حدود دو سال روی رمان روزهای برمه کار کرد تا نسخه نهایی آن را تکمیل و به ناشر تحویل دهد.

چند ناشر به دلیل ترس از مجازات برای محتوای آن از انتشار آن خودداری کردند. تا اینکه دو سال بعد یک ناشر آمریکایی آن را چاپ و منتشر کرد به شرطی که اورول تغییراتی در کتاب ایجاد کند و عناوین مشابه و مشکوک را حذف کند.

 • جورج اورول و تجربه فقر و بی خانمانی

جورج اورول دیدگاه خاصی در مورد فقر و اختلاف طبقاتی داشت. به همین دلیل تصمیم گرفت کتابی موثر و مبتنی بر واقعیت در این زمینه بنویسد. برای درک فقر و بی خانمانی مدتی در میان مردم فقیر و بی خانمان زندگی می کرد و برای کسب درآمد در هتل ها و رستوران ها ظرف می شست!

اورول بر اساس این تجربیات رمان آس و آس را در پاریس و لندن نوشت که یکی از بهترین رمان های فقر و اختلاف طبقاتی است. این کتاب یک سال قبل از رمان روزهای برمه در سال 1933 منتشر شد.

 • شرکت در جنگ اسپانیا

در دهه 1930، جنگ داخلی شدیدی در اسپانیا رخ داد. در آن سال جورج اورول به همراه برخی دیگر از روشنفکران اروپایی برای مبارزه با دیکتاتوری فرانکو به اسپانیا رفتند. او در این مبارزات مجروح شد و هرگز بهبود نیافت. در حالی که چند سال بعد به دلیل جراحات وارده در این مدت فوت کرد.

در آن زمان کتاب «درود بر کاتالونیا» را نوشت. این کتاب به نوعی زندگی نامه اورول در سال های جنگ داخلی اسپانیا است و تجربه او را در برخورد با فاشیست ها و جنگ افروزان اسپانیایی و کاتالان نشان می دهد.

 • جنگ های جهانی!

در سال های جنگ جهانی دوم، اورول به عنوان روزنامه نگار و منتقد کتاب کار کرد و رمان «هوای تازه» را به پایان رساند. در همان سال ها مادرش را از دست داد و بیش از گذشته منزوی و تنها شد. اورول کار بر روی قلعه حیوانات را در سال 1943 آغاز کرد. این اثر بزرگترین و مشهورترین کتاب اوست که به دلیل نقد و تفسیر سیاسی تا سال 1945 منتشر نشد.

 • کار روی آخرین کتاب

قلعه حیوانات در سال 1945 در انگلستان و آمریکا منتشر شد و شهرت روزافزون اورول را تضمین کرد. او سپس به جزیره جوره در شمال اسکاتلند رفت تا در صلح و آرامش بر روی مهمترین و آخرین اثر خود یعنی 1984 کار کند.

 • بیماری و ازدواج مجدد

در این سال ها جورج اورول به دلیل بیماری ریوی و جراحات جنگی در بیمارستان بستری شد. در آنجا با دختری به نام سونیا برونل آشنا شد و با او ازدواج کرد. قبل از سونیا همسر دیگری به نام ایلین اوشانیزی داشت. آیلین و اورول در سال 1944 پسری سه ساله به نام ریچارد هوراتیو را به فرزندی پذیرفتند.

 • پایان زندگی جورج اورول

پس از ترک بیمارستان، جورج اورول کار خود را در سال 1984 از سر گرفت و ویرایش و انتشار آن را در سال 1949 به پایان رساند. هفت ماه پس از انتشار این کتاب، اورول در 20 ژانویه 1950 بر اثر بیماری سل درگذشت. قبر او اکنون در کلیسای همه مقدسین در گریت است. بریتانیا.

او سبک زندگی چندان خوبی نداشت و با وجود مشکلات ریوی دائماً سیگاری بود. این یکی از دلایلی است که او در 46 سالگی مرگ خود را تسریع کرد و به زندگی خود پایان داد.

معرفی مهمترین آثار جورج اورول

1. مزرعه حیوانات

رمان کوتاه مزرعه حیوانات یا قلعه حیوانات را می توان معروف ترین و مهم ترین کتاب جورج اورول دانست. این کتاب به گونه ای است که افراد در هر سنی می توانند آن را بخوانند و با توجه به درک خود از آن بهره مند شوند. بهترین ترجمه های این کتاب در ایران توسط احمد کسایی پور، کاوه میرعباسی و امیر امیرشاهی است.

مزرعه حیوانات اثری سیاسی-انتقادی درباره رژیم شوروی است که در سال 1945 در انگلستان منتشر شد.داستان تمثیلی این کتاب درباره گروهی از حیوانات مزرعه است که به امید آزادی و برابری برای حکومت بر خود از صاحب خود فرار می کنند. اما طولی نمی کشد که آن رویا از بین می رود و بی عدالتی و ظلم بر این مزرعه حاکم می شود و شرایط بدتر از قبل می شود و…

2. کتاب 1984

رمان ۱۹۸۴ دومین کتاب مهم و معروف جورج اورول است که ژانر دیستوپیایی شهری و سیاسی دارد. ضد اتوپیای شهری سبک خاصی است که جامعه ای خیالی را به تصویر می کشد که زشتی و پلیدی بر آن حاکم است و نقطه مقابل آرمان شهر است.

در کتاب 1984، وینستون اسمیت، شخصیت اول داستان، در جامعه ای دیکتاتوری زندگی می کند که کوچکترین افکار و حرکات شهروندان زیر نظر برادر بزرگ یا ناظر بزرگ است. این حکومت همه اعمال مردم را کنترل می کند و حتی به آنها اجازه عشق و احساسات را نمی دهد!

جورج اورول این کتاب را در نقد حکومت های توتالیتر و دیکتاتوری نوشته است. بهترین ترجمه های فارسی از این اثر توسط کاوه میراباسی و احمد کسایی پور انجام شده است.

3. آس و پاس در پاریس و لندن

رمان «آس و آس در پاریس و لندن» نوعی بیوگرافی شخصی جورج اورول در دورانی است که در فقر و غربت زندگی می کرد. او در این کتاب با لحنی ساده و جذاب از روزهایی می گوید که در هتل ها ظرف می شست و به عنوان یک بی خانمان زندگی می کرد تا زندگی خود را تامین کند. در این مقاله از دانشگاه بازرگانی مطالعه این کتاب با ترجمه بهمن دارالشفایی توسط انتشارات ماهی را توصیه می کنیم.

4. روزهای برمه

رمان روزهای برمه را یکی از اولین آثار جورج اورول می دانند که بر اساس تجربیات او در دوران پلیسی در برمه نوشته شده است. این کتاب در سال 1934 در آمریکا منتشر شد. داستان انتقادی او در مورد یک شهر خیالی در برمه است که در آن هفت مرد سفید پوست چندین هزار برمه ای، چند صد هندی و چینی را اداره می کنند. این کتاب به فارسی نیز ترجمه شده است.

5. دختر قورباغه

این کتاب اولین بار در سال 1935 منتشر شد.داستان آن در مورد دختری به نام دوروتی است که از ترس پدر کشیش دائماً کار می کند و خانه را تمیز می کند تا اینکه ناگهان تصادفی باعث فرار او از خیابان های لندن می شود!

جورج اورول در این کتاب به توصیف فقر و گرسنگی پرداخته و تقابل ایمان و باورهای دینی را در مبارزه با واقعیت های اجتماعی نشان می دهد. رمان دختر کشیش را با ترجمه فارسی بهناز پژاح یا ترجمه غلامحسین سالمی بخوانید.

سبک نگارش و ویژگی های آثار جورج اورول

آثار و نوشته های جورج اورول دارای ویژگی های خاصی است که آنها را از آثار دیگر نویسندگان متمایز می کند. برخی از مهم ترین ویژگی های آثار او عبارتند از:

 • از نمادها استفاده کنید

یکی از مهم ترین ویژگی های آثار جورج اورول استفاده از تمثیل و نمادها برای بیان اهداف داستان است. به عنوان مثال در رمان کوتاه مزرعه حیوانات هر یک از حیوانات و فعالیت هایی که انجام می دهند نماد یکی از گروه های اجتماعی و سیاسی است.

یا در کتاب 1984 نمادهای زیادی وجود دارد که ممکن است در حین خواندن آنها را نفهمید. اما با مطالعه بررسی ها و تحلیل ها می توانید به معنای آنها پی ببرید. بنابراین می توان گفت که لازم است پس از مطالعه آثار جورج اورول، نقد ادبی نیز خوانده شود تا معنای آنها را به طور کامل درک کنیم.

 • نقد مسائل اجتماعی و اقتصادی

جورج اورول نویسنده و منتقد سیاسی و اجتماعی بود. به همین دلیل تقریباً در تمام آثارش این نوع مشکلات را بررسی و نقد می کند. مثلاً در آثاری مانند آس و پاس در پاریس و لندن و دختر کشیش از فقر و نابسامانی اجتماعی می نالد و به بی توجهی دولت به فقر و مشکلات اقتصادی توجه می کند.

 • خط داستانی جالب

رمان های جورج اورول جذابیت و هیجان خوبی دارند. بنابراین برای اینکه خواننده را مجبور کنیم تا آخرین صفحات آن را دنبال کند تا پایان داستان شخصیت ها را دریابد. علاوه بر این، متن این آثار ساده است و هر خواننده می تواند با توجه به درک خود مفاهیم مختلفی را از آن استخراج کند.

 • انتقاد از حکومت های دیکتاتوری

مهم ترین ویژگی آثار جورج اورول استفاده از مضامین سیاسی و انتقاد از حکومت های توتالیتر و استبدادی است. این ویژگی به ویژه در دو رمان او، قلعه حیوانات و 1984 آشکار است.

او این آثار را نوشت تا از طریق آنها به نقد دولت شوروی و سیاست های آن بپردازد و مردم را با روش های حکومتی آنها آشنا کند. بنابراین، خواندن آنها می تواند دیدگاه خوبی در مورد این موضوعات به شما بدهد.

چرا باید آثار جورج اورول را بخوانید؟

تا این قسمت از مقاله دانشگاه بازرگانی با بیوگرافی جورج اورول و آثار مهم او آشنا شدید. اکنون در مورد چند دلیل مهم برای خواندن آثار این نویسنده بزرگ می نویسیم:

← آثار جورج اورول در فهرست 100 کتابی است که قبل از مرگ باید بخوانید!

خواندن این آثار درک و دیدگاه شما را نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی افزایش می دهد

← رمان های سیاسی جورج اورول شما را با سیاست های رفتاری دولت های توتالیتر و دیکتاتوری آشنا می کند.

← خواندن کتاب «روزهای برمه» و «الاغ و گذر در پاریس و لندن» شما را با رویدادهای واقعی زندگی جورج اورول در شهرهای پاریس، لندن و برمه آشنا می کند.

← این کتاب ها شما را با مفهوم زندگی در موقعیت های مختلف آشنا می کنند و به نوعی تجارب شما را افزایش می دهند.

بنابراین، ما به شما پیشنهاد می کنیم که خواندن کتاب های جورج اورول را در لیست کارهای خود قرار دهید. پیشنهاد ما این است که این کار را ابتدا از کتاب قلعه حیوانات یا آسوپاس در پاریس و لندن شروع کنید و سپس به خواندن دیگر آثار مهم او ادامه دهید.

آخرین کلمه

جورج اورول یکی از نویسندگان بزرگ انگلیسی است که آثار مهم بسیاری نوشته است. این نویسنده بیشتر به خاطر نگارش دو کتاب مهم «قلعه حیوانات» و «۱۹۸۴» که سبکی نمادین و سیاسی دارند، شهرت دارد. اورول با نوشتن این دو کتاب به انتقاد از حکومت‌های توتالیتر پرداخت و وضعیتی را توصیف کرد که در آن یک حکومت دیکتاتوری بر شهروندان حکومت می‌کند و دیگر ارزش‌ها و مضامین اخلاقی و اجتماعی رو به افول می‌رود.

در این مقاله از دانشگاه بازرگانی به شرح زندگی این نویسنده بزرگ پرداخته و مهم ترین آثار وی را بررسی کرده ایم. همچنین درباره دلایل خواندن این آثار مهم نوشتیم. نظر شما در مورد بیوگرافی و کار جورج اورول چیست؟ کدام یک از کتاب های او را خوانده اید؟ نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.