بیانیه ماموریت یک بیان کوتاه و مختصر است که ماموریت، اهداف اصلی و دیدگاه یک سازمان، شرکت، گروه یا پروژه را به طور واضح و مختصر بازگو می‌کند. این بیانیه توضیح می‌دهد که سازمان چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد، به چه هدف‌هایی می‌پردازد، چه ارزش‌ها و اصولی را رعایت می‌کند و چه تصویری از آینده‌ای مطلوب دارد.

بیانیه ماموریت به عنوان یک ابزار استراتژیک مهم، به اعضا و کارکنان داخلی سازمان، همچنین به مشتریان، شرکای تجاری، سهامداران و جامعه به طور کلی، کمک می‌کند تا درک بهتری از اهداف و جهت‌گیری سازمان پیدا کنند. این بیانیه علاوه بر تشریح ماموریت و اهداف، می‌تواند به عنوان یک خط‌راهنما در تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب استراتژی‌های آینده عمل کند.

بنابراین می‌توان این موضوع را متوجه شد که بیانیه ماموریت چه ابزار مهم و حیاتی برای تمامی سازمان‌ها می‌باشد.

بنابراین اگر شما در سازمانی مشغول به کار هستید، یا کسب و کار شخصی خودتان را رهبری می‌کنید، باید با بیانیه ماموریت بطور کامل آشنا باشید. که شما می‌توانید از طریق مطالعه این مقاله در سایت دانشگاه کسب و کار، اطلاعات بسیار مفید و کاملی کسب کنید.

پس تا انتهای این مقاله همراه من در دانشگاه کسب و کار باشید.

تعریف کلی از بیانیه ماموریت

همینطور که گفتم بیانیه ماموریت (Mission Statement) در واقع یک توصیف و شناسایی دقیق از جنبه‌ها و ماهیت یک شرکت است. همچنین، چشم‌انداز شرکت نمایانگر تصویری از آینده فعالیت‌های شرکت است که بازار هدف و هدف‌گذاری آن را مشخص می‌کند. همچنین می‌توان گفت که بیانیه ماموریت معمولا به عنوان یک نقشه راهبری عمل می‌کند که بر اساس آن، چشم‌انداز شرکت به تدریج شکل می‌گیرد. به عبارت دیگر، بیانیه ماموریت نقشی دارد که تعیین می‌کند چگونه سازمان باید اقدام کند تا به اهداف بلندمدتی که در چشم‌انداز خود دارد دست پیدا کند.

بیانیه ماموریت به چه سوالاتی پاسخ می‌دهد؟

بیانیه ماموریت (Mission Statement) به طور کلی برای پاسخ دادن به سوالات زیر طراحی می‌شود:

 • هدف کارکنان از کار در شرکت: این بیانیه باید بیان کند که کارکنان شرکت چه هدفی از انجام کار در این محیط دارند و چرا انتخاب شرکت شما برای آنها مهم است.
 • قابلیت‌های فعلی شرکت: در این بخش، باید توضیح داده شود که شرکت در حال حاضر چه توانمندی‌ها، منابع و ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند در جهت تحقق اهداف ماموریتی خود بهره‌برداری کند.
 • هدف اصلی شرکت از کار کردن: این بخش باید به صورت مختصر و شفاف اهداف اصلی و اساسی شرکت از انجام فعالیت‌های خود را معرفی کند و تبیین کند که چرا شرکت در عرصه کسب و کار حضور دارد.

به طور خلاصه بیانیه ماموریت به سوالاتی که در خصوص ماهیت شرکت است و اهدافی که دارد  پاسخ می‌دهد. همچنین به‌وسیله شفاف‌سازی درونی و خارجی، هدف‌گذاری کلان و برنامه‌ریزی برای آینده را هدایت می‌کند.

دلیل اهمیت بیانیه ماموریت برای سازمان

ساخت یک بیانیه ماموریت موثر، تاثیر قابل توجهی در انجام بسیاری از فعالیت‌ها یدرون سازمانی دارد. این ابزارها به طور اساسی کسب و کار را در مسیر اصولی خود هدایت می‌کنند. همچنین توجه به این نکته بسیار مهم است که بفهمید بیانیه‌های ماموریت یک دارایی ارزشمند است که به شما در راهبری کسب و کارتان کمک می‌کنند. وقتی که هدف‌ها را تعیین می‌کنید و تصمیمات کلیدی می‌گیرید، می‌توانید به بیانیه ماموریت خود بارها بازگردید. این بیانیه به شما یک خلاصه واضح درباره هدف اصلی کسب و کار ارائه می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا بهترین مسیر برای دستیابی به آن هدف را شناسایی کنید. بیانیه ماموریت می‌تواند به عنوان اساس هر فعالیتی که در سازمان انجام می‌شود، عمل کند و در موارد زیر می‌تواند مفید باشد:

 • هدایت تصمیم‌گیری: بیانیه ماموریت به شما کمک می‌کند تا در تصمیم‌گیری‌های روزمره و استراتژیک، هدف اصلی کسب و کار را در نظر داشته باشید و از تناسب تصمیمات با اهداف اطمینان حاصل کنید.
 • انگیزه کارکنان: با ارتباط کارکنان با هدف کلان کسب و کار، بیانیه ماموریت می‌تواند انگیزه و اراده آنها را در انجام وظایف افزایش دهد.
 • هماهنگی: این بیانیه مشترکا معیارهای هماهنگی و همراهی کارکنان را ارائه می‌دهد تا تمامی اعضای سازمان به یک هدف مشترک حرکت کنند.
 • شناسایی مسیر: بیانیه ماموریت، یک نقشه مشخص از مسیری که سازمان برای رسیدن به هدف خود باید طی کند، ارائه می‌دهد.

Mission Statement در چه زمینه‌هایی اثر گذاری دارد؟

بیانیه ماموریت در زمینه‌های متعددی تاثیر گذاری دارد که شامل موارد زیر است:

 • هدایت برنامه‌ریزی کاری: این بیانیه ماموریت، به شما در انجام برنامه‌ریزی‌های کاری کمک می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که تمام اقدامات با هدف اصلی کسب و کار هماهنگی دارند.
 • ارزیابی عملکرد: با استناد به بیانیه ماموریت، عملکرد سازمان و کارکنان ارزیابی می‌شود و می‌تواند نقاط قوت و ضعف را نشان دهد.
 • ارائه راهنمایی: این بیانیه به عنوان یک مرجع، راهنمایی‌های لازم به کارکنان را ارائه می‌دهد تا در تصمیم‌گیری‌ها و عملکردشان، با هدف کلان کسب و کار همخوانی داشته باشند.
 • ایجاد تفاهم: با بیان هدف و ماموریت اصلی سازمان، اطمینان حاصل می‌شود که تمام ذینفعان، از کارکنان تا مشتریان و سهامداران، در راستای دستیابی به هدف مشترک تلاش می‌کنند.
 • هویت دادن به کارکنان: بیانیه ماموریت به کارکنان احساس هویت و تعلق به سازمان را می‌دهد و به آنها نشان می‌دهد که وظایفشان چگونه با هدف کلان تطابق دارد.

همچنین، به‌خاطر داشته باشید که افراد مختلف قبل از همکاری با شما، به بیانیه ماموریت نگاه می‌کنند و این امر تاثیر زیادی بر تصمیمشان جهت همکاری با شما دارد. این بیانیه باید به گونه‌ای باشد که هم مشتریان بالقوه و هم کارکنان و سرمایه‌گذاران احتمالی را جذب کند.

 

مواردی که بیانیه ماموریت را شامل می‌شود

بیانیه‌های ماموریت، از یک شرکت به شرکت دیگر تفاوت‌هایی دارند، از اینرو برای درک محتوای آنها باید به ارزش‌ها و تمرکز اصلی هر شرکت توجه کنیم. به طور خلاصه، بیانیه ماموریت شامل اطلاعات اساسی درباره شرکت و اهداف آن می‌شود. به علاوه، این بیانیه نحوه ارائه خدمات به مشتریان، کارکنان، صاحبان مشاغل، جامعه و جهان را به صورت واضح معرفی می‌کند.

از Mission Statement در چه جاهایی استفاده می‌شود؟

اگر می‌خواهید از مزایای بیانیه ماموریت خود استفاده کنید، تنها کافی نیست مه آن را به تنهایی در یک فایل بین دیگر اسناد شرکت نگه‌دارید. بلکه باید از مزایای آن بهره ببرید. بنابراین برای استفاده کامل از مزایای آن، باید آن را به شرح زیر به اشتراک بگذارید:

 1. در هر فرصتی با مشتریان، کارکنان، همکاران، سرمایه‌گذاران و عموم مردم به اشتراک بگذارید: این بیانیه را در ارتباطات خود با مخاطبین مختلف به اشتراک بگذارید. می‌توانید آن را در گفتگوها، تبلیغات، پیام‌های رسانه‌های اجتماعی و رویدادهای شرکتی ارائه کنید تا ارتباط شما با ذینفعان افزایش یابد.
 1. در وب‌سایت خود، نوشته‌ها، اسناد بازاریابی و ارتباطات داخلی به اشتراک بگذارید: این بیانیه را به طور آشکار در وب‌سایت شرکت، نوشته‌های وبلاگ، اسناد بازاریابی و هر نوع ارتباط داخلی ارائه دهید. به ویژه در موارد آموزشی برای کارکنان جدید، از آن بهره بگیرید.

به این ترتیب، بیانیه ماموریت شما به عنوان یک اصل اساسی در تعاملات با افراد مختلف شرکت، همچنین در ارتباط با مشتریان و جامعه به کار خواهد آمد. این اقدامات به شما کمک می‌کنند تا ارزش‌ها و اهداف کسب و کارتان را با دیگران به اشتراک بگذارید و راهی برای شناخت و تعامل با شما ایجاد شود.

بیانیه ماموریت چه مزایایی دارد؟

بیانیه ماموریت و چشم انداز برای سازمان‌ها به دو دسته تقسیم می‌شود:

مزایای داخلی:

 • راهنمایی مدیر استراتژی و مدیر ارشد درباره موضوعات راهبردی، به خصوص برای اعمال تغییرات استراتژیک
 • کمک به تعریف بهتر و دقیق‌تر استانداردهای عملکردی.
 • ایجاد تمرکز و اهداف مشترک در کارمندان برای افزایش بهره‌وری آن‌ها.
 • کمک به ایجاد چارچوبی برای تعریف بهتر رفتارهای اخلاقی درون سازمان، با تمرکز بر بیانیه ماموریت و چشم انداز.

مزایای خارجی

 • استفاده از بیانیه ماموریت و چشم انداز برای دستیابی به بازار هدف، جذب سرمایه‌گذاران و شرکا.
 • ایجاد رابطه‌ای بهتر میان سازمان و مشتریان، تامین‌کنندگان و شرکا.
 • فراهم آوردن ابزاری برای برقراری ارتباط عمومی و افزایش شناخت جامعه از ماموریت و چشم انداز سازمان.

چگونه یک Mission Statement واضح بنویسیم؟

طبق تحقیقات و بررسی‌هایی که افراد متخصص در بیانیه ماموریت داشتند، مشخص شده است که بیانیه ماموریت بسیاری از شرکت‌ها به شکل مبهم و بی‌واقعی نوشته می‌شود یا تنها مجموعه‌ای از اصطلاحات تجاری بی‌معنی را به خود دارد. در زیر نکاتی آمده است که این نکات می‌توانند کمک کنند تا شما از مبهم نوشتن بیانیه ماموریت دوری کنید:

دقت و واقع‌گرایی:

یکی از مهم‌ترین نکات در نوشتن بیانیه ماموریت، دقت و واقع‌گرایی است. باید تلاش کنید تا تنها مواردی را درج کنید که واقعا با کسب و کار شما مرتبط هستند. استفاده از کلمات جذاب می‌تواند متن را جذاب‌تر کند، اما توجه داشته باشید که مطالب مهم را از دست ندهید.

واقع‌بینی:

به‌جای اینکه به اهداف غیرقابل دستیابی روی بیاورید، بیانیه ماموریت را باید واقع‌بینانه بنویسید. اهدافی که نه تنها به کارکنان انگیزه می‌دهند بلکه قابل دستیابی هم هستند. اینگونه می‌توان انگیزه و انرژی را در سازمان ایجاد کرد.

منحصر به فرد بودن:

بهتر است از نوشتن بیانیه‌های ماموریت کلی یا مبهم پرهیز کنید. یک راهکار موثر این است که خود را به چالش بکشید و تصور کنید که رقبا نیز ممکن است از همان بیانیه ماموریت استفاده کنند یا خیر. این اقدام به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را بیشتر بر تعریف دقیق و خاص اهداف و ارزش‌هایتان بگذارید.

 به این ترتیب، با رعایت دقت، واقع‌گرایی و تمرکز بر اهداف واقعی، بیانیه ماموریتی خواهید داشت که به شرکت شما برای پیشرفت کمک می‌کند و از تلفات وقت و هزینه‌های مرتبط با بیانیه‌های مبهم و غیر واقعی جلوگیری می کند.

منظور از بیانیه چشم انداز چیست؟

بیانیه چشم‌انداز به آینده نگاه می‌کند و تصویری از آینده‌ای ایده‌آل برای شرکت و آرزوهایی که سازمان برای دستیابی به آنها دارد را طراحی می‌کند.

این تصاویر به کارمندان کمک می‌کنند تا انگیزه بیشتری برای فعالیت داشته باشند و آن‌ها را ترغیب به پیشرفت می‌کند. در این راستا، بیانیه چشم‌انداز باید کارمندان را به چالش بکشد. سوالاتی که در بیانیه چشم‌انداز باید به آن‌ها پاسخ داده شود به شرح زیر است:

 • چه مسائلی باید حل شود؟
 • دنبال کدام اهداف و آرمان‌ها هستیم؟
 • اگر در تحقق همه اهداف استراتژیک موفق شویم، در طی ۱۰ سال آینده تصوری از شرکت خود داریم؟

با توجه به این سوالات، بیانیه چشم‌انداز به طور دقیق و الهام‌بخش، شرکت را در جهت تعیین مسیری به سمت آرمانی و آینده‌ای مطلوب هدایت می‌کند.

تفاوت بیانیه چشم انداز با بیانیه ماموریت

بیانیه چشم‌انداز و بیانیه ماموریت دو ابزار مهم در مدیریت استراتژیک سازمان‌ها هستند، اما هر یک وظایف و جنبه‌های خاص خود را دارند. در ادامه تفاوت‌های اصلی بین این دو را تشریح می‌کنم:

بیانیه چشم‌انداز :

بیانیه چشم‌انداز به آینده نگاه می‌کند و تصویری از وضعیت ایده‌آلی که سازمان می‌خواهد در آینده‌ای دور به دست بیاورد، ارائه می‌دهد. این بیانیه به صورت کلی  ترسیم می‌کند که سازمان به کجا می‌خواهد برسد و چگونه محصولات، خدمات، عملکرد و مکانیزم‌های عملیاتی خود را ارائه می‌دهد. همچنین بیانیه چشم‌انداز به کارکنان، مشتریان، مشتریان بالقوه، سهام‌داران و جامعه نشان می‌دهد که سازمان چه اهداف دست‌یافتنی بلندپروازی را دنبال می‌کند.

Mission Statement:

بیانیه ماموریت به‌طور مختصر و مفهومی ماموریت و دلیل وجود سازمان را تعریف می‌کند. این بیانیه بیان می‌کند که سازمان چه کارهایی انجام می‌دهد، برای چه مشتریانی یا جوامعی خدمت می‌کند، چگونه ارزش ایجاد می‌کند و چه اصولی را رعایت می‌کند. بیانیه ماموریت به‌عنوان یک راهنما برای تصمیم‌گیری‌ها، عملکردها و استراتژی‌های روزمره سازمان به کار می‌رود و به افراد داخلی و خارجی نشان می‌دهد که سازمان چه موقعیت و نقشی در بازار دارد.

به طور خلاصه، بیانیه چشم‌انداز به آرزوها و هدف‌های بلندمدت سازمان می‌پردازد، در حالی‌که بیانیه ماموریت به دلیل وجود و اهداف عملیاتی و رسیدن به ماموریت‌های کنونی سازمان توجه دارد.

تفاوت در نوشتن بیانیه ماموریت و بیانیه چشم‌انداز

بیانیه ماموریت و بیانیه چشم‌انداز دو ابزار مهم در استراتژی و راهبرد یک سازمان هستند، اما هر یک دارای تفاوت‌های خاص خود می‌باشند:

اصول نوشتن بیانیه ماموریت:

 • بیانیه ماموریت بیشتر متمرکز بر حال حاضر و واقعیت‌های کنونی سازمان است.
 • هدف اصلی آن تعریف کردن مقصد و هدف کلی سازمان در زمان حال است.
 • مختصر و خلاصه است و به طور مشخص و روشن به مرزها و تخصص‌های فعلی سازمان اشاره می‌کند.
 • به شکل کلی توضیح می‌دهد که سازمان چه کارهایی انجام می‌دهد و بر چه اصول و ارزش‌هایی تکیه دارد.

بیانیه چشم‌انداز:

 • بیانیه چشم‌انداز به طرح تصویری از آینده ایده‌آل سازمان می‌پردازد.
 • هدف اصلی آن برآوردن ویژگی‌ها، ارزش‌ها و دستاوردهای مطلوبی است که سازمان می‌خواهد در آینده دست یابد.
 • به طور کلی‌تر و طولانی‌تر است و به سازمان اجازه می‌دهد تخیلی از آینده را به تصویر کشید.
 • معمولا متمرکز بر تاثیرات سازمان در جامعه و جهان بیرونی است و به سازمان ایده‌آلی که می‌خواهد به آن تبدیل شود، پرداخته و مسیر تحقق آن را نشان می‌دهد.

بطور خلاصه، بیانیه ماموریت بر تمرکز بر فعالیت‌ها و هدف‌های کنونی سازمان تمرکز دارد، در حالی که بیانیه چشم‌انداز به تصویر آینده ایده‌آل سازمان و دستاوردهای مطلوب آن پرداخته و مسیر راهبردی برای رسیدن به آن را نشان می‌دهد.

چگونه یک Mission Statement خوب بنویسیم؟

بیانیه‌های ماموریت کارآمد ناشی از تفکر و تامل عمیق به وجود نمی‌آیند، اما سوالاتی وجود دارند که با پرسیدن آن‌ها به سمت نوشتن بیانیه ماموریت مؤثر قدم برمی‌دارید. این سوالات به شرح زیر هستند:

 1. کدام مسائل اهمیت دارند؟ چه کسی یا چه چیزی برای شما ارزشمند است؟ آن‌ها چه ارتباطی با زندگی شما دارند؟
 2. مقصد نهایی شما چیست؟ این سوال می‌تواند جواب‌های متعددی داشته باشد. ممکن است مقصد شما مرتبط با جوانب معنوی، ذهنی یا حتی فیزیکی باشد. همچنین می‌تواند به حرفه و یا شغلی که در آن فعالیت دارید اشاره کند.
 3. بهترین چیز برای شما چیست؟ تصویری از بهترین نتیجه‌ای که می‌توانید تصور کنید را بنویسید. در اینجا لازم نیست واقع‌بین باشید؛ بلکه باید با رویاپردازی به بهترین حالت‌ها فکر کنید.
 4. چگونه عمل می‌کنم؟ تصور کنید که دیگران درباره شما چه کسانی چه اصطلاحاتی را به ذهنشان می‌آورند. تعدادی از کلماتی که دوست دارید دیگران درباره شما بیان کنند را در نظر بگیرید.
 5. چه میراثی رها می‌کنید؟ تصور کنید در چندسال آینده تاثیری که بر جامعه گذاشته‌اید چه شکلی است؟ چگونه به خاطر مانده‌اید و چگونه اثراتی را به جا گذاشته‌اید؟

با پاسخ‌ دادن به این سوالات، بتدریج به ساختن بیانیه ماموریت خود نزدیک‌تر خواهید شد. بهتر است این جواب‌ها را نوشته و به‌طور دوره‌ای به آن‌ها نگاه کنید. این فرآیند به شما کمک خواهد کرد تا تمرکز خود را بر مهم‌ترین جوانب زندگیتان حفظ کنید.

همچنین حتما با دیگران نیز در مورد این جواب‌ها صحبت کنید. بازخوردهایی که از شریک زندگی، راهنما و دیگر افراد مهم می‌گیرید، بهترین راهنمایی برای ساخت بیانیه ماموریت شما خواهد بود.

در نهایت، به یاد داشته باشید که تغییر بیانیه ماموریت شما به هیچ وجه مشکلی نیست. تا زمانی که به هدف اصلی‌تان پایبند باشید، می‌توانید در مسیر زندگی‌تان تطبیقات لازم را انجام دهید.

مزایایی که نوشتن Mission Statement دارد

نوشتن Mission Statement برای یک سازمان چندین مزیت و ارزش دارد که به ترتیب زیر می‌توان به آن‌ها اشاره کرد:

 1. هدایت استراتژیک: بیانیه ماموریت به عنوان یک فلسفه هدایتی عمل می‌کند و می‌تواند سازمان را در تعیین اهداف و استراتژی‌های خود هدایت کند. این بیانیه می‌تواند به مدیران کمک کند تا تصمیم‌گیری‌های استراتژیک را با توجه به هدف اصلی سازمان انجام دهند.
 1. ارتباط با داخلی‌ها: بیانیه ماموریت می‌تواند برای کارکنان به‌عنوان یک مرجع کلی برای درک هدف و جهت کارهایشان عمل کند. این بیانیه می‌تواند احساس انگیزه و تعلق به سازمان را تقویت کند و کارکنان را به سوی اهداف مشترک هدایت کند.
 1. جذب و نگه‌داشت استعدادها: یک بیانیه ماموریت واضح و معنی‌دار می‌تواند به سازمان کمک کند تا به عنوان یک محیط کاری موثر و منحصربه‌فرد در نظر گرفته شود. افرادی که از مقادیر و اهداف سازمان خوششان می‌آید، احتمالاً بهترین نیروها و استعدادها را جذب می‌کنند.
 1. ارتباط با مشتریان و جامعه: بیانیه ماموریت می‌تواند به مشتریان، شریکان تجاری و جامعه به‌عنوان یک نماینده اصول و ارزش‌های سازمان خدمت کند. این امر می‌تواند اعتماد و ارتباط مثبت با دیگر اشخاص و موجودیت‌ها را ارتقاء دهد.
 1. تصمیم‌گیری موثر: بیانیه ماموریت می‌تواند به مدیران کمک کند تا در موقعیت‌های تصمیم‌گیری دشوار، به اهداف و ارزش‌های اصلی سازمان پایبند بمانند و تصمیمات مطابق با اصول اخلاقی و ماموریت سازمان اتخاذ کنند.
 1. سازماندهی و تنظیم: بیانیه ماموریت می‌تواند به سازمان کمک کند تا تمرکز خود را روی مسائل مهمتر و مرتبط با اهداف اصلی خود تمرکز کند و از تشتت توجه جلوگیری کند.

به طور کلی، بیانیه ماموریت به عنوان یک راهنمای هدایتی، انگیزشی و ارتباطی در داخل و خارج سازمان عمل می‌کند و به تعداد زیادی از جوانب کسب و کار ارتباط دارد.

Mission Statement برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

 Mission Statementبرای انواع مختلف کسب و کارها و سازمان‌ها مناسب است. این بیانیه می‌تواند در هر نوع کسب و کار و صنعتی استفاده شود. اما برای موارد زیر بسیار مفید و مناسب خواهد بود:

 • شرکت‌ها و تجارت‌ها: بیانیه ماموریت برای شرکت‌ها و تجارت‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. این بیانیه می‌تواند به مدیران و کارکنان راهنمایی کند که چگونه به توسعه کسب و کار پرداخته و در راستای اهداف استراتژیک جلو بروند.
 • کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها: در زمان شروع یک کسب و کار جدید، بیانیه ماموریت می‌تواند به بنیان‌گذاران کمک کند تا هدف اصلی و مسیری را که قصد دارند طی کنند، مشخص کنند. این بیانیه می‌تواند به اجرای ایده‌ها و اهداف اولیه کمک کند.
 • سازمان‌های غیرانتفاعی و موسسات خیریه: در این نوع سازمان‌ها که معمولا به جمع‌آوری منافع عمومی و اجتماعی می‌پردازند، بیانیه ماموریت می‌تواند هدف و اهداف اجتماعی و انسانی آن‌ها را معرفی کند و اعضا و حامیان را به سوی همکاری و حمایت هدایت کند.
 • سازمان‌های دولتی و دولتی‌تامین‌کننده خدمات: حتی در سطح دولتی، بیانیه ماموریت می‌تواند به تدوین استراتژی‌ها و خدمات عمومی کمک کند و در ارتباط با مردم و منطقه‌های مختلف مفید باشد.

به طور کلی، هر نوع کسب و کاری که به دنبال تعیین اهداف، راهبردها و ایجاد تمرکز واضح برای تیم خود است، می‌تواند از بیانیه ماموریت بهره‌برداری کند.

نمونه‌هایی از بیانیه ماموریت شرکت‌های موفق

برای بهترین فهم از مفهوم بیانیه ماموریت، نمونه‌هایی از بیانیه‌های ماموریت برندهای معروف را در زیر آورده‌ایم:

تسلا: ما به سرعت تغییر و تحول در جهان به‌سوی انرژی پایدار پیش می‌بریم.

دیزنی: ماموریت شرکت والت دیزنی، سرگرم کردن، آگاه کردن و الهام بخشیدن به مردم سراسر جهان از طریق داستان‌سرایی بی‌نظیر، نمایش برندهای نمادین، ذهن‌های خلاق و فناوری‌های نوآورانه است که ما را در زمینه سرگرمی به بهترین شرکت جهان تبدیل می‌کند.

استارباکس: ما به الهام بخشیدن و پرورش روح انسان، در یک زمان، یک شخص و یک فنجان متعهدیم.

پاتاگونیا (حوزه پوشاک): هدف کسب و کار ما، نجات سیاره‌مان است.

هول فودز: هدف عمیق‌تر ما به عنوان یک سازمان، بهبود سلامتی، رفاه و درمان مردم از جمله مشتریان، اعضای تیم، سازمان‌های تجاری و حتی سیاره زمین است.

گوگل: ما به سازمان‌دهی اطلاعات جهان و افزایش دسترس‌پذیری و کارایی آن‌ها برای همه افراد متعهدیم.

سونی: با قدرت خلاقیت و فناوری، ما دنیا را پر از احساس می‌کنیم.

:Lyft ما با بهترین سرویس حمل و نقل جهان، بهبود زندگی مردم را هدف خود قرار داده‌ایم.

 :Chipotle ما به ارائه غذایی بی‌نقص متعهدیم.

 :Planet Fitness هدف ما ارتقای زندگی اعضا در محیط ورزشی مقرون‌به‌صرفه و بدون استرس است.

والمارت: ما به پس‌انداز پول مردم برای داشتن یک زندگی بهتر متعهدیم.

مک دونالد: ما به تبدیل شدن به مکان مورد علاقه مشتریان و محلی برای خوردن و نوشیدن متعهدیم.

سامسونگ: هدف ما داشتن جامعه جهانی بهتری است. به اینصورت که ما منابع انسانی و فناوری خود را به ساخت محصولات و ارائه خدمات عالی اختصاص می‌دهیم،

لینکدین: ما به ایجاد ارتباطات حرفه‌ای در جهان برای افزایش کارایی و موفقیت افراد متعهدیم.

سخن آخر با شما دوست عزیز

تمام مسیر نوشتن بیانیه ماموریت به هدف شما باز می‌گردد. همچنان که انسان‌ها در زندگی به هدف نیاز دارند، دنیای کسب و کار هم به همین ترتیب است. برای ساختن یک بیانیه ماموریت که اصول و ارزش‌های شما را به خوبی منعکس کند، باید با اندیشه‌ی دقیق به جلو بروید. در این راستا، نیاز دارید بیان کنید چه مسائلی در کسب و کار شما بیشترین اهمیت را برای شما دارند و چه اهدافی برای مشتریان، کارکنان و جامعه جهان در نظر گرفته‌اید. اگر مراحل گفته شده به‌درستی اجرا شوند، به خوبی ارزش بیانیه ماموریت خود را نشان می‌دهند. این بیانیه، چون ستون فقرات شرکت عمل می‌کند، به‌عنوان موتوری محرکه انگیزه و الهام عمل می‌کند. این انگیزه‌ها در نهایت به دستیابی به اهداف و برنامه‌ریزی برای آینده کمک خواهند کرد.

ممنون که تا انتها همراه من در دانشگاه کسب و کار بودید. امیدوارم توانسته باشم به سوالاتی که در ذهن داشتید پاسخ کامل دهم. همچنین شما می‌توانید از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از ما بپرسید.

Leave a comment