MBA، یکی از مطرح ترین رشته های بیزینسی با گرایش های مختلف و پرطرفدار در تمام دنیا است. بازار کار عالی این رشته در سراسر دنیا، باعث شده تا افراد زیادی علاقمند به مهاجرت از طریق تحصیل در یکی از گرایش های آن باشند.

معرفی بهترین گرایش MBA برای مهاجرت

باید این موضوع را عنوان کنیم که نمی‌توان با قطعیت بهترین گرایش mba را عنوان کرد زیرا این مسئله به عوامل مختلفی مانند، میزان علاقه مندی، توانایی یادگیری، معدل تحصیلی و درصد موفقیت شما در بازار کار آن گرایش بستگی دارد. همچنین تنها تحصیل در بهترین گرایش mba به منزله موفقیت صد در صدی شما در بازار کار این رشته نمی‌باشد. این موضوع تا حد زیادی به عوامل مهم‌تری مانند، میزان مهارت آموزی و تخصصی که در این زمینه کسب می‌کنید، ارتباط دارد. اما باید بگوییم که برای مهاجرت از طریق تحصیل در یکی از گرایش‌های mba لازم است تا شرایط کشور مقصد در این زمینه را ارزیابی و بهترین رشته را با توجه به شرایط آن منطقه انتخاب کنید.

ما در ادامه اطلاعات لازم در رابطه با بهترین گرایش mba برای مهاجرت و پیرامون آنها را که از نظر دانش آموختگان در سراسر دنیا به دست آمده بررسی می‌کنیم.

بهترین گرایش MBA برای مهاجرت در سراسر دنیا

گرایش بازاریابی: بازاریابی، پرطرفدارترین گرایش mba است و بیشترین تقاضا برای مهاجرت از طریق این گرایش به ثبت رسیده است. دانش پذیری در این فیلد، شما را به یک مدیر و بازاریاب موفق تبدیل می‌کند. در این گرایش آموزش می‌بینید که چگونه با تبلیغات جذاب افراد عادی را به مشتریان دائمی خود تبدیل کنید و یک بیزینس پرسود داشته باشید. همچنین با تحصیل در گرایش بازاریابی، استراتژی و مهارت‌های لازم برای افزایش فروش محصول یک شرکت را به خوبی فرا می‌گیرید.  بعد از اتمام تحصیل با فعالیت در بخش بازاریابی به توسعه بیزینس یک سازمان کمک زیادی می‌کنید.

گرایش مدیریت مالی: اگر بخواهیم پردرآمدترین گرایش mba را معرفی کنیم بدون شک مدیریت مالی بهترین و پرسودترین گرایش این رشته محسوب می‌شود. در این شاخه شما آموزش می‌بینید که تصمیمات بهینه‌ای برای موفقیت‌های مالی و سودآوری‌ بیشتر در کسب و کار خود داشته باشید. در واقع شما به عنوان یک مدیر مالی و تصمیم گیرنده نهایی مهم‌ترین و سودآورترین قسمت یک مجموعه بزرگ را بر‌عهده خواهید داشت و بدون شک درآمد بیشتری هم کسب خواهید کرد.

گرایش منابع انسانی: گرایش منابع انسانی در رشته mba به مدیریت نیروی کار در سازمان‌های مختلف مربوط می‌شود. این گرایش در تمام دنیا محبوبیت زیادی پیدا کرده و بهترین گرایش mba برای مهاجرت است. زیرا تحصیل در این گرایش باعث یادگیری استراتژی‌های به خصوصی در زمینه توسعه ماندگاری نیروی کار و همچنین افزایش کارآمدی و بهره وری آنها می‌شود. این مسئله موفقیت سازمان‌های مختلف را به همراه دارد به همین دلیل از گرایش‌های محبوب و پرطرفدار در سراسر دنیا می‌باشد.

گرایش استراتژی: این گرایش یکی دیگر از پرسودترین شاخه‌های mba است و بسیاری از افراد از طریق تحصیل در این رشته به سایر کشورها مهاجرت می‌کنند. در این گرایش به دانشجویان مهارت‌ و راهکارهایی برای شناسایی نقاط ضعف و قوت کسب و کارها آموزش می‌دهند تا با علم و تجربه خود به پیشرفت سازمان‌ها و جلوگیری از شکست آنها فعالیت داشته باشند. شما با یادگیری استراتژی‌های لازم و خوش درخشیدن در این حرفه می‌توانید باعث توسعه سازمان‌ها شوید و حتی از شکست آنها جلوگیری کنید.

به طور کلی در این گرایش تمامی راهکارهای آنالیز رقبا، نحوه اجرای پلن‌های دقیق و موفق، نحوه سوددهی کلان و… ارائه می‌شوند. شما با مهارت آموزی می‌توانید یک کسب و کار نوپا را تاسیس و به راحتی به سمت موفقیت هدایت کنید. بعد از فارغ التحصیلی در این گرایش، می‌توانید به عنوان مشاور کسب و کارها فعالیت نمایید و استراتژی‌های راهبردی خود را برای توسعه کسب و کار و تحلیل جزئیات مربوط به آن انجام دهید و با خوش درخشیدن در این شغل جایگاه و رزومه کاری قوی برای خود فراهم کنید.

معرفی بهترین دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل در رشته MBA

رتبه یک بهترین دانشگاه برای تحصیل در گرایش‌های مختلف رشته mba یا مدیریت بازرگانی براساس آمارهای سال 2023 متعلق به، مدرسه استنفورد آمریکا است. در قسمت ذیل بهترین دانشگاه‌های سراسر دنیا را که در رتبه بندی و آمارها در مقام دوم تا دهم جهانی قرار دارند، نام می‌بریم.

دانشکده کسب و کار وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا.

دانشگاه HEC پاریس.

مدرسه کسب و کار لندن.

مدرسه مدیریت اسلون.

مدرسه کسب و کار IE اسپانیا.

مدرسه کسب و کار کلمبیا.

مدرسه کسب و کار اینسید فرانسه.

مدرسه کسب و کار IESE اسپانیا.

براساس آمارها بهترین دانشگاه جهان در زمینه تحصیل در رشته mba و گرایش‌های آن در کشور آمریکا قرار دارد. همچنین این رشته از مطرح ‌ترین رشته‌های تحصیلی در کشور کانادا می‌باشد. کشورهایی مانند، انگلیس، اسپانیا، فرانسه، استرالیا، چین، سوئیس و آلمان هم، با ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین دوره‌های آموزشی از بهترین مقصدها برای مهاجرت و ادامه تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی شناخته می‌شوند.

بازار کار رشته MBA چگونه است؟

پیش‌تر از این بهترین گرایش mba برای مهاجرت را معرفی کردیم. باید بدانید که اخذ مدرک  mba نشانه و سند مهارت داشتن شما برای توسعه سازمان‌ها یا مشاغل نوپا است. به دلیل استراتژی و مهارت‌های خاصی که افراد در این رشته می‌آموزند در سودآوری و موفقیت بیشتر کمپانی‌ها بسیار تاثیرگذار هستند. همچنین این افراد درآمد بیشتری نسبت به کسانی که مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی دارند کسب می‌کنند.

در سال‌های اخیر از 10 کمپانی بزرگ در آسیا 9 مورد از آنها مدیران ارشد و قویmba   را که دوره‌های مربوط به این رشته را گذرانده‌اند و در این حوزه تجربه و مهارت لازم را دارند، استخدام کرده‌اند. همچنین این فرصت شغلی در 10 کمپانی بزرگ در اروپا هم برای متقاضیان سراسر دنیا فراهم شده است. مبلغ حقوق دریافتی افراد در این رشته هم براساس گرایش و حوزه کاری که دارند متفاوت می‌باشد.

جمع بندی

در این مقاله درباره بهترین گرایش mba برای مهاجرت و پیرامون آن صحبت کردیم. شما می‌توانید با توجه به علاقه و مهارتی که دارید یکی از گرایش‌های پردرآمد این رشته را انتخاب کنید و به تحصیل و کسب مهارت در آن زمینه بپردازید.

سوالات متداول

چرا MBA بهترین رشته مدیریت برای تحصیل و مهاجرت است؟

بهترین مدرک برای اخذ اقامت دائم

فرصت‌های شغلی متنوع و فراوان

کسب درآمد خوب

موقعیت‌های کارآفرینی و ایجاد شغل‌های مختلف

بهترین گرایش mba برای مهاجرت کدامند؟

گرایش‌های مربوط به مدیریت مال

گرایش‌های استراتژی

گرایش‌های منابع انسانی

گرایش‌های بازاریابی

Leave a comment