بر اساس جدیدترین رتبه بندی‌هایی که توسط منابع معتبر ارائه شده است، کشور آمریکا با داشتن چندین دانشکده تخصصی معتبر در حوزه mba، بهترین کشور برای رشته mba به شمار می‌رود. بعد از آن می‌توان به کشورهایی همچون کانادا، انگستان و فرانسه اشاره داشت.

وقتی صحبت از تحصیل در کشورهای خارجی باشد، رشته تحصیلی و کشور مقصد، مهم‌ترین فاکتورها به حساب می‌آیند. اگر در حال مطالعه این مقاله هستید احتمالاً در مورد فاکتور اول تصمیم خود را گرفته‌اید. انتخاب بهترین کشور برای رشته mba، دغدغه همه افرادی است که دوست دارند این رشته را به طور حرفه‌ای و با بهره گرفتن از جدیدترین دانش روز دنیا بیاموزند.

در واقع تحصیل رشته مدیریت کسب و کار در یک دانشگاه تراز بالا و کشوری با امکانات تحصیلی عالی، می‌تواند کلید اصلی دستیابی به موفقیتی فوق العاده باشد. افراد مشهوری مانند ایلان ماسک، گواهی بر این ادعا هستند.

در این محتوا سعی داریم، بهترین کشور ها برای رشته mba را به شما معرفی کنیم و درباره جزئیات تحصیل در آن‌ها اطلاعاتی کاربردی را در اختیارتان بگذاریم. اگر هدف شما ورود به دنیای مدیریت کسب و کار است، بدون شک تا پایان این مطلب، پاسخ بخش زیادی از سؤالات خود را پیدا خواهید کرد.

چرا شناخت بهترین کشور برای رشته MBA اهمیت دارد؟

موفقیت در یک رشته خاص، علاوه بر این که به پتانسیل‌های ویژه آن رشته، فرصت‌های شغلی مرتبط با آن و خصوصیات فردی دانشجو بستگی دارد، با محل تحصیل نیز در ارتباط است. قطعاً تحصیل در دانشگاهی معتبر که دروس مربوطه را با بالاترین کیفیت و توسط اساتیدی کاربلد ارائه می‌دهد، نتیجه بهتری دارد.

خصوصاً زمانی که صحبت از تحصیل در یک کشور خارجی و هزینه‌های بالای آن است، این موضوع اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. علاوه بر این، ساختن شبکه‌ای از افراد کمک کننده و مؤثر، می‌تواند نقشی مهم در آینده کاری دانشجویان داشته باشد که این امر نیز در یک دانشگاه با اساتید و دانشجویانی مشتاق و مستعد، به شکل بهتری صورت می‌گیرد.

در بخش‌های بعد شما را با کشورهایی آشنا خواهیم کرد که هر کدام به تنهایی می‌توانند بهترین کشور برای رشته mba باشند. فراموش نکنید، شرایط فردی شما، بودجه‌ای که در اختیار دارید و اهدافی که در سر می‌پرورانید نیز ممکن است تعریف بهترین مقصد را برای شما تغییر دهد.

ایالات متحده آمریکا، گزینه اول تحصیل MBA در جهان

آمریکا یکی از کشورهایی است که در بسیاری از زمینه‌های تحصیلی به اعتبار بالایی دست یافته است. این قضیه در مورد رشته مدیریت کسب و کار نیز صدق می‌کند. بسیاری از معتبرترین مدارس mba جهان در این کشور واقع شده‌اند، از جمله دانشکده کسب و کار هاروارد، مدرسه بیزینس استنفورد و مدرسه mba وارتون که هر سه در لیست ده دانشگاه برتر برای این رشته قرار می‌گیرند.

معرفی کشور آمریکا به عنوان بهترین کشور برای رشته mba دلایل متعددی دارد. این رشته تحصیلی پرطرفدار در مدارس تخصصی آمریکا به شکلی مدون و با استفاده از معتبرترین منابع تدریس می‌شوند. در این کشور، دوره تحصیلی مدیریت کسب و کار، یک فرآیند دو ساله است که سه ماه کارآموزی در محیط‌های واقعی را نیز شامل می‌شود. علاوه بر تمام این موارد، جایگاه و اعتبار فارغ التحصیلان mba در آمریکا بسیار بالا است و این افراد اغلب آینده‌ای موفق پیش رو دارند.

انگلستان، یکی دیگر از بهترین کشور ها برای رشته MBA 

در اغلب رتبه بندی‌های جهانی، انگلستان جایگاه دوم را از آن خود می‌کند. وجود دانشکده‌های تخصصی کسب و کار و امور مالی در این کشور مانند دانشکده تجارت لندن، کالج دانشگاهی لندن (UCL)، مدرسه اقتصاد لندن و… موجب شده است انگلستان به یک قطب تخصصی در حوزه تجارت و کسب و کار تبدیل شود.

یک نکته مهم در مورد برنامه تحصیلی mba در انگلستان کوتاه بودن آن است که باعث شده برای بسیاری از افراد به عنوان بهترین کشور برای رشته mba شناخته شود. در بسیاری از مدارس کسب و کار این کشور، این دوره طی مدت زمانی یک ساله برگزار می‌شود. این امر به طور خاص برای دانشجویان بین الملل یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود، زیرا هزینه‌های تحصیل و زندگی آن‌ها را در یک کشور خارجی به نصف کاهش می‌دهد.

کانادا، سومین کشور برای تحصیل مدیریت کسب و کار خارج از کشور

در اغلب رتبه بندی‌های سال 2023، سومین کشوری که به عنوان یکی از بهترین کشور ها برای رشته mba معرفی می‌شود، کانادا است. احتمالاً در سال‌های اخیر در مورد افراد زیادی در گروه دوستان و آشنایان خود شنیده‌اید که برای تحصیل یا زندگی به کانادا سفر کرده‌اند. در واقع این کشور، نه فقط برای تحصیل در رشته‌ای خاص، بلکه به طور کلی یک مقصد ایده‌آل برای دانشجویان بین الملل محسوب می‌شود. در این بین اگر صحبت از رشته mba باشد، این انتخاب هوشمندانه‌تر هم به نظر می‌رسد.

اگر از نظر شما بهترین کشور برای رشته mba کشوری است که از فرصت‌های شغلی بسیاری برای این رشته برخوردار باشد، می‌توانید با اطمینان کانادا را انتخاب کنید. آینده شغلی مطمئن و روشنی که در انتظار فارغ التحصیلان mba در این کشور است موجب شده به عنوان گزینه اول تحصیل بین الملل برای متقاضیان به شمار رود. علاوه بر این، کیفیت و اعتبار بالای مدارس مدیریت کسب و کار در این کشور (از جمله دانشکده‌های تورنتو، مک گیل و کوئینز)، امکان اشتغال بعد از تحصیل به مدت سه سال، فرصت شرکت در دوره‌های تحصیلی 16 تا 18 ماهه و… از دیگر مزایای تحصیل mba در کانادا محسوب می‌شوند.

فرانسه، بهترین کشور برای رشته MBA، برای عاشقان اروپا

اگر دوست دارید همراه با تحصیل، سبک زندگی واقعی اروپایی را نیز تجربه کنید، بدون شک باید فرانسه را انتخاب نمایید. فرانسه زیبا، اولین کشوری بوده که برنامه تحصیلی mba را در اروپا ارائه کرده است (حتی قبل از انگلستان). همین امر نشان می‌دهد این رشته چه جایگاه مهمی در دانشگاه‌های معتبر این کشور دارد. مدرسه HEC Paris، مدرسه کسب و کار ESSEC و دانشکده کسب و کار ESCP هر سه از مدارس بسیار مهم فرانسه هستند که در معتبرترین رنکینگ‌های جهانی مانند QS، در زمره 50 دانشگاه برتر جهان در حوزه mba قرار گرفته‌اند.

جمع بندی

انتخاب بهترین کشور برای رشته mba، برای افرادی که تحصیل بین الملل در این رشته را به عنوان یک فرصت استثنایی پیش روی خود می‌بینند، کار بسیار حساسی به نظر می‌رسد. با این حال می‌توان گفت تحصیل در هر یک از کشورهای ذکر شده یعنی آمریکا، انگلستان، کانادا و فرانسه می‌تواند دریچه‌ای روشن به سمت رویاهای شما باشد. علاوه بر این 4 کشور، استرالیا، هلند، اسپانیا، سوئیس و… نیز از دیگر گزینه‌های مناسب به شمار می‌روند. آنچه اهمیت دارد، اشتیاق و انگیزه شما برای طی این مسیر طلایی است که نقشه راه را در دستان‌تان می‌گذارد.

چند سؤال متداول درباره بهترین کشور برای رشته MBA

در این بخش به چند مورد از متداول‌ترین سؤالاتی که در این باره مطرح می‌شود، پاسخ خواهیم داد.

آیا برای تحصیل mba در کشورهای خارجی، می‌توان از بورسیه استفاده کرد؟

جواب این پرسش شما مثبت است. در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان، بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی برای دانشجویان بین الملل وجود دارد. برای اطلاع از شرایط آن می‌توانید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید.

بهترین کشور برای رشته mba در آسیا کدام است؟

اگر ترجیح می‌دهید در یک کشور آسیایی مشغول به تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار شوید، می‌توانید با اطمینان سنگاپور را انتخاب کنید. در جدیدترین رتبه بندی‌ها، این کشور رتبه 6ام جهان را برای تحصیل mba به دست آورده است.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید، در نهایت بهترین کشور برای رشته mba، کشوری است که شما در آن بیشترین امنیت روانی را داشته باشید. پس در کنار فاکتورهای علمی، تحصیلی و شغلی، شرایط و سبک زندگی در دیگر کشورها را نیز در نظر بگیرید. اگر دوست دارید می‌توانید نظر خود را در این باره با ما و دیگر خوانندگان این مطلب نیز در میان بگذارید. امید است ادامه این مسیر برای تمام افرادی که به دنبال روزنه‌ای هر چند کوچک به سمت آینده هستند، روشن و هموار باشد.

Leave a comment