تتر ارز دیجیتالی است که با قیمت ثابت و ۱ دلاری خود شناخته می‌شود. اما از آنجایی که قیمت دلار در ایران ثابت نیست، جای تعجبی هم نخواهد بود اگر استیبل کوین تتر هم قیمت ثابتی نداشته باشد. البته اگرچه قیمت تتر به تومان نوسانات زیادی را تجربه می‌کند اما به دلیل مزایایی که دارد تبدیل به یک جایگزین پرطرفدار برای دلار شده است. اما با توجه به نوسانات قیمت دلار و تتر، بهترین زمان برای سرمایه‌ گذاری روی تتر چه زمانی است؟ آیا سال 2024 قیمت تتر در ایران رشد می‌کند؟

عوامل مؤثر بر قیمت تتر

تتر یک استیبل کوین متصل به دلار است و قیمت آن با کمترین نوسانات معادل ۱ دلار تعیین می‌شود. این یعنی در کشور‌هایی که دلار قیمت ثابتی دارد، قیمت تتر نیز تغییر چندانی ندارد. اما در ایران، قیمت دلار بنا به دلایل مختلفی مانند عوامل سیاسی، اجتماعی، عرضه و تقاضا و … نوسانات زیادی را به خود می‌بیند و به عنوان یک دارایی در حال رشد در سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر عواملی که بر قیمت تتر در ایران تأثیر می‌گذارند، موارد دیگری مانند نوسانات بیت کوین، قانون‌گذاری، اخبار و رویداد‌ها و. نیز باعث تغییرات جزئی جهانی در این ارز دیجیتال خواهند شد. بنابراین، عواملی که قیمت تتر را تعیین می‌کنند عبارتند از:

عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا یکی از اصلی‌ترین مواردی است که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت هر دارایی داشته باشد. هر زمان تقاضا برای تتر بیشتر شود، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد و برعکس. البته تتر به طور کلی عرضه محدود مشخصی ندارد اما موضوع این است که صرافی‌های ایرانی که تتر را خرید و فروش می‌کنند منابع محدودی دارند. بنابراین با افزایش تقاضا، قیمت تتر می‌تواند تا حد زیادی در ایران افزایش یابد.

اخبار، رویداد‌ها، تغییرات و.. می‌توانند از دیگر عواملی باشند که باعث افزایش تقاضا و قیمت برای یک ارز می‌شوند. به خصوص در زمان بحران‌ها یا اتفاقات غیرمنتظره، افراد به دنبال راهی برای حفظ ارزش دارایی خود می‌گردند و اینگونه تقاضا برای خرید تتر بیشتر شده و قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. بنابراین، بهترین زمان خرید تتر مواقعی است که تقاضا برای آن به نسبت سایر زمان‌ها کمتر است.

قیمت دلار

قیمت دلار، مهم‌ترین عاملی است که بر قیمت تتر تأثیر می‌گذارد. از آنجا که قیمت این ارز دیجیتال با دلار تعیین می‌شود و ارتباط ۱ به ۱ با آن دارد، هر زمان قیمت دلار صعودی شود قیمت تتر نیز افزایش می‌یابد و برعکس. البته قیمت تتر در ایران بنا به دلایلی مانند کارمزد‌ها و محدودیت ظرفیت تتر صرافی، همیشه با یک اختلاف جزئی بیشتر از دلار است. بنابراین، عواملی مانند رویداد‌های سیاسی، کاهش ارزش پول ملی، اخبار و به طور کلی هر چیزی که بر قیمت دلار تأثیر داشته باشد، به طور مستقیم بر قیمت تتر نیز تأثیر خواهد گذاشت.

تحلیل تکنیکال

اگر به روند حرکتی دارایی‌های مالی نگاهی بیاندازید، می‌بینید که اکثر آن‌ها صرف نظر از اتفاقات بیرونی، روند‌های مشخصی را شکل می‌دهند و دنبال می‌کنند. این روند‌ها به نام تحلیل تکنیکال شناخته می‌شوند و می‌توانند در پیش‌بینی قیمت تتر در کوتاه مدت و بلند مدت مفید باشند. در تحلیل تکنیکال، مفاهیمی به نام حمایت و مقاومت وجود دارند که می‌توانند بر قیمت تتر تأثیر بگذارند. برای مثال، زمانی که قیمت تتر افزایش یابد و به سقف برسد، به احتمال زیاد کاهش خواهد داشت و در صورتی که بتواند سقف را بشکند به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

هاوینگ بیت کوین

هاوینگ به فرآیند نصف شدن پاداش‌های استخراج بیت کوین اشاره دارد که هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد و جزو رویداد‌های مهم در بازار ارز‌های دیجیتال به‌شمار می‌رود. به اعتقاد بسیاری، هاوینگ بعدی بیت کوین که در سال ۲۰۲۴ رخ می‌دهد می‌تواند بازار ارز‌های دیجیتال را به طور کلی متحول کند. این رویداد همچنین می‌تواند به طور غیرمستقیم بر قیمت تتر تأثیر بگذارد.

مثلاً، از آنجا که با هاوینگ بیت کوین نوسانات بازار شدت می‌گیرد ممکن است بسیاری از سرمایه‌گذاران برای در امان ماندن از این نوسانات سرمایه خود را به تتر تبدیل کنند. به این ترتیب حجم معاملات و تقاضا برای تتر افزایش می‌یابد. علاوه بر این، با افزایش قیمت بیت کوین در اثر هاوینگ، افراد اغلب تتر‌های خود را به این ارز دیجیتال تبدیل می‌کنند و با افزایش فروش تتر، قیمت آن کاهشی می‌شود. از سوی دیگر، اگر هاوینگ بر خلاف پیش‌بینی‌ها باعث کاهش تمایلات عمومی به بیت کوین باشد، ممکن است سرمایه‌گذاران تتر را برای خرید ترجیح دهند. بنابراین، یکی از عواملی که در سال ۲۰۲۴ می‌تواند تغییرات مهمی در قیمت تتر به وجود آورد، هاوینگ بیت کوین خواهد بود.

آیا سرمایه‌گذاری روی تتر منطقی است؟

در کمال تعجب در سال ۲۰۲۳، بیشترین حجم معاملات بازار نه برای بیت کوین بلکه برای استیبل کوین تتر بود. این یعنی تتر آنقدر منحصر به فرد است که بسیاری از سرمایه‌گذاران در سرتاسر جهان آن را برای خرید انتخاب کرده‌اند. در واقع، ویژگی‌هایی مانند ثبات قیمت باعث شده تا تتر شهرت و کاربرد‌های مختلفی داشته باشد. بنابراین، به چند دلیل می‌توان تتر را یک سرمایه‌گذاری منطقی دانست:

بیشترین حجم نقدینگی در بازار

تتر بیشترین نقدینگی را نسبت به سایر ارز‌های دیجیتال دارد و این یعنی سرمایه‌گذاران آن هر زمان بخواهند می‌توانند به راحتی آن را خرید و فروش کنند. ارزش تتر به دلار آمریکا متصل است و به دلیل ارزش ثابتی که در جهان دارد در تجارت و معاملات نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند. در واقع، اگرچه قیمت تتر یک دلار تعیین می‌شود اما ارزش آن به دلیل کارایی بالا بسیار بیشتر است.

نوسانات حداقلی و ثبات قیمت

جدا از نوسانات قیمتی که تتر در ایران تجربه می‌کند، این ارز به طور کلی قیمت ثابتی دارد و می‌تواند ریسک یک سبد سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال را به حداقل برساند. بنابراین، در شرایطی که تمامی ارز‌ها در حال نوسان و تغییر قیمت هستند، تتر یک گزینه عالی برای افرادی خواهد بود که به دنبال حفظ ارزش دارایی خود می‌گردند.

شفافیت پروژه در تمامی ابعاد

اکوسیستم تتر بر این باور است که موفقیت تنها در صورتی حاصل می‌شود که رابطه شرکت و سرمایه‌گذار بر اساس اعتماد و صداقت باشد. برای دستیابی به این هدف، پلتفرم تتر شفافیت را در تمام سطوح تضمین می‌کند و هر اقدامی را به طور واضح در وایت پیپر و وب‌سایت رسمی خود با سرمایه‌گذاران به اشتراک می‌گذارد. این شرکت همچنین به طور منظم تحت نظارت قرار دارد و تمامی تراکنش‌های آن بر روی بلاکچین قابل دسترسی و بررسی است.

کارمزد بسیار پایین در تراکنش‌ها

تراکنش دارایی‌های دیجیتال اغلب شامل کارمزد‌هایی می‌شوند که بعضی از آن‌ها به طرز ناخوشایندی گران‌اند. این باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران ترجیح دهند تا دارایی دیگری را برای خرید انتخاب کنند و علاقه خود را به آن دارایی از دست بدهند. بنا بر این دلایل، تتر کارمزد‌های بسیار پایینی را برای تراکنش‌های خود دریافت می‌کند تا خریداران نگرانی برای هزینه‌های اضافی نداشته باشند.

حتی بلاکچین‌هایی را می‌توان پیدا کرد که به صورت رایگان تراکنش‌های تتر را انجام می‌دهند و این یک ویژگی عالی برای تاجران و معامله‌گران خواهد بود. برای خرید تتر و حفظ ارزش دارایی در شرایط بی‌ثبات اقتصادی، می‌توانید از صرافی ارز دیجیتال ایرانیکارت کمک بگیرید و معاملات تتر را با حداقل کارمزد و در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

بهترین زمان خرید تتر چه زمانی است؟

اما جالب است بدانید بهترین زمان برای سرمایه گذاری روی تتر در ایران بر اساس یک قانون نانوشته تعیین می‌شود. بر این اساس، از آنجا که در اخر هفته‌ها عرضه دلار کاهش می‌یابد دلار با رشد قیمتی مواجه می‌شود و همزمان با از سرگیری معاملات دلار، یعنی از شنبه حدود ۱۰ الی ۱۱ صبح، قیمت دلار کاهش خواهد داشت.

بنابراین، اگر قصد خرید تتر را دارید بهتر است ابتدا صبر کنید تا قیمت دلار به ثباتی نسبی برسد و این کار را در روز‌های کاری و پیش از پایان معاملات بازار دلار یعنی تا قبل از ۶ عصر انجام دهید. علاوه بر این عوامل، می‌توانید با بررسی تحلیل‌های تتر مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال نیز بهترین زمان خرید تتر را پیدا کنید. بررسی کردن بازار ارز‌های دیجیتال و قیمت بیت کوین نیز می‌تواند در پیدا کردن زمان درست این خرید مفید باشد. در مجموع، زمان‌هایی که بازار رمزارز‌ها نوسانات کمی دارد، قیمت تتر در کف خود قرار دارد و اخبار خاصی بازار را تحت تأثیر قرار نداده است بهترین زمان برای سرمایه ‌گذاری روی تتر خواهد بود.

جمع‌بندی

تتر محبوب‌ترین استیبل کوین بازار ارز‌های دیجیتال است و به دلیل ویژگی‌های آن، به خصوص میان سرمایه‌گذاران ایرانی، طرفداران بسیاری دارد. قیمت تتر از آنجا که با دلار ارتباط مستقیم دارد در ایران ثابت نیست و عوامل مختلفی بر آن تأثیرگذارند. به طور کلی، بهترین زمان برای سرمایه گذاری روی تتر روز‌هایی است که قیمت دلار ثابت، بازار رمزارز‌ها کم نوسان و معاملات دلار در جریان است. اما حتماً قبل از خرید تتر، صبر کنید تا با شروع معاملات ارزش دلار در صرافی‌های مختلف درج شود و سپس اقدام به معامله کنید تا بتوانید در بهترین قیمت تتر بخرید.

منبع:

Leave a comment