چگونه یک بروشور کاربردی بنویسم؟ بهترین و موثرترین روش های بروشور نویسی کدامند؟ بروشور نویسی به روش هسته و روش نقشه ذهنی یکی از بهترین و کاربردی ترین روش های بروشور نویسی است. با نوشتن بروشور با این دو روش می توانیم با استفاده از اشکال و نمودارها اطلاعات را به درستی طبقه بندی کنیم و آنها را به یکدیگر متصل کنیم و مطالب را به حافظه بلند مدت خود منتقل کنیم. به شما این اطمینان را می دهیم که با مطالعه این مقاله با مراحل بروشور نویسی به روش هسته و نقشه ذهنی کاملا آشنا خواهید شد تا در پایان از آن استفاده کنید.

روش هسته؛ سریعترین راه برای به خاطر سپردن آنچه در جزوه نوشته ایم

روش یادداشت برداری کرنل بهترین راه برای نوشتن بروشور است. در روش بروشور نویسی هسته، مطالب گفته شده را سازماندهی و خلاصه می کنیم. همچنین با استفاده از روش کرنل به افزایش ظرفیت یادگیری خود کمک می کنیم. در روش کرنل، لازم نیست همه چیز را روی کاغذ بیاورید. بلکه خلاصه ای از آنچه گفته شد می نویسیم. برای داشتن یک بروشور ساده بهتر است از کلاسور استفاده کنید. در این مدل نوت بوک به لطف صفحات تقسیم کننده می توانید مطالب را سازماندهی کنید.

مراحل نوشتن بروشور به روش کرنل چیست؟

در روش کرنل با سازماندهی و جمع بندی مطالب گفته شده در کلاس از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل می کنیم. در روش کرنل قبل از شروع نوشتن جزوه باید مقاله یا کتاب را مطالعه کنید. برای نوشتن بروشور به روش کرنل، به لوازم دانشگاه از جمله خودکار و نشانگر رنگی نیاز دارید. در زیر مراحل نوشتن بروشور به روش کرنل را برای شما آورده ایم.

مرحله اول بروشور نویسی روش اصلی; تقسیم بندی کاغذ

کاغذ خود را به 3 قسمت جداگانه تقسیم کنید. اگر می خواهید چکیده ای به زبان فارسی بنویسید، باید مقاله خود را به دو ستون عمودی تقسیم کنید. ستون سمت راست 30 درصد و ستون سمت چپ 70 درصد از عرض صفحه را اشغال می کند. اگر خلاصه شما به زبان انگلیسی باشد، درصد اشغال ستون منتقل می شود.

هنگام کشیدن خط وسط، حتما 4 تا 5 سانتی متر از بالای صفحه و 7 تا 8 سانتی متر از پایین صفحه را خالی بگذارید. فضای خالی بالا و پایین صفحه خود را به کادرهای افقی تبدیل کنید. حالا یک صفحه کاغذی داریم که به دو قسمت افقی (در بالا و پایین فیلد) و یک ستون عمودی دو قسمتی در وسط صفحه تقسیم شده است.

مرحله دوم بروشور نویسی کرنل; سرنخ ها را در ستون سمت راست بنویسید

در ستون سمت راست باید سرنخ ها، کلمات کلیدی و سوالات خود را بنویسید. عبارات کلیدی عباراتی هستند که دانستن آنها برای درک محتوا مهم و ضروری است. عبارات کلیدی که می نویسید باید عمیقاً درک شوند. این عبارات کلیدی از درس به درس و محتوا به محتوا متفاوت است. به عنوان مثال، اگر تاریخ را مطالعه می کنید، زمان وقایع و رویدادهای مهم کلیدواژه شما هستند. در واقع ستون سمت راست جایی است که شما موضوعات و دسته بندی های اصلی یا حتی سوالات مهم را می نویسید.

مرحله سوم روش کرنل؛ خلاصه ای از کلمات کلیدی را در ستون سمت چپ بنویسید

در ستون سمت چپ خلاصه ای از عبارات کلیدی در ستون سمت راست ارائه می دهیم. شما باید خلاصه را طوری بنویسید که برای ذهن شما قابل درک باشد. می توانید از نمودارها و اشکال استفاده کنید. برای خلاصه نوشتن بروشور کرنل، یک پاراگراف یک خطی بنویسید. یک صفحه را در 2 تا 3 خط خلاصه کنید. در این روش، فرمت های خلاصه سازی تعریف شده را رها می کنیم. مطالب را طوری می نویسیم که بهتر در ذهنمان بماند.

مرحله چهارم نوشتن بروشور کرنل؛ خلاصه کامل مطالب را در کادر پایین صفحه بنویسید

در قسمت پایین صفحه، گزارشی را می نویسیم که در 4-5 خط آموخته هایمان را خلاصه می کند. نوشتن این بخش باید بعد از آموزش شما انجام شود. برای درک نحوه نوشتن این بخش، فرض کنید که کل مطالب را به صورت بسیار مختصر برای دوست خود توضیح می دهید.

روش نقشه ذهنی; بهترین راه برای خلاصه کردن و خواندن سریع بروشور

نقشه ذهنی یک ابزار بصری است که ساختاری درخت مانند دارد. نقشه ذهنی در مورد تصویر کردن چیزهای مختلف و نشان دادن رابطه بین آنها است. هر محتوای مرتبط در نقشه ذهنی توسط خطوط به هم متصل شده و شبکه ای از شاخه ها، رنگ ها، کاراکترها، تصاویر و کلمات کلیدی را ایجاد می کند. نقشه های ذهنی علاوه بر خلاصه کردن اطلاعات زیاد، رابطه اطلاعات را نیز به ما نشان می دهد.

نقشه ذهنی روشی ساده و کاربردی برای آموزش بروشور نویسی است. در روش بروشور نویسی نقشه ذهن، یک شبکه تصویری زیبا از اطلاعات مرتبط ایجاد می کنیم تا اطلاعات به راحتی در ذهن ما حک شود. پس از خواندن درس یا کتاب خود، زمان آن رسیده است که به روش نقشه ذهنی بروشور نوشتن را آغاز کنید.

مراحل نوشتن بروشور به روش نقشه ذهنی چیست؟

دومین روش کاربردی نوشتن بروشورها به شکلی جذاب بر روی نقشه ذهنی است. در این روش از اشکال و تصاویر استفاده می کنیم تا مطالب به راحتی در ذهن ما بچسبد. مراحل نوشتن بروشور به روش نقشه ذهنی در زیر آمده است:

  1. موضوع اصلی را در وسط صفحه بنویسید. دور شیء اصلی دایره یا شکل بکشید.
  2. رسم شاخه های اصلی: موضوعات اصلی مهم را با شاخه های رنگی به موضوع اصلی متصل کنید. توجه داشته باشید که در روش نقشه ذهنی باید کلمات کلیدی را بنویسیم. بنابراین نوشتن جمله ممنوع است.
  3. ترسیم شاخه های فرعی: در این مرحله موضوعات دقیق تر و کلیدی مربوط به هر شاخه را در زیر شاخه مربوطه می نویسیم. تمام شاخه های اصلی و فرعی باید در جهت عقربه های ساعت کشیده شوند.
  4. در صورت لزوم، هر زیرشاخه را به زیرشاخه های مرتبط تقسیم می کنیم و جزئیات بیشتری را وارد می کنیم.

در روش جزوه نویسی، هر شاخه اصلی و زیرشاخه های مرتبط با آن باید رنگ جداگانه ای داشته باشند. در روش خلاصه سازی نقشه ذهنی یادگیری شما 5 برابر می شود و اطلاعات به سرعت وارد حافظه بلند مدت شما می شود.

نکات مهمی که در نوشتن بروشور باید رعایت کرد چیست؟

در گام اول هنگام مطالعه از عواملی که باعث حواس پرتی می شوند دوری کنید. در صورت لزوم، صفحه را قاب کنید تا جزوه مرتب و مرتب باشد. سپس مطالب (مخصوصاً مطالب تخصصی) را به صورت ساده و آزاد بنویسید تا در هنگام خواندن آن برای شما راحتر باشد. برای درک بهتر مطالب از نمودارها، جداول، اشکال، تصاویر و رنگ ها استفاده کنید. از خودکارها و نشانگرهای رنگی برای ترسیم اشکال استفاده کنید تا مطالب بهتر به خاطر بسپارند.

هنگام نوشتن بروشورهای روش اصلی و نقشه ذهنی حتما از دفترچه یادداشت مناسب استفاده کنید

بروشور نویسی با روش هسته و روش نقشه ذهنی یکی از موثرترین روش های مطالعه و جمع بندی بروشور است که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. از یک دفترچه یادداشت بزرگ برای نوشتن بروشور استفاده کنید تا فضای کافی برای کشیدن نمودارها و شکل ها وجود داشته باشد. برای تاثیرگذاری بیشتر در روش کرنل و نوشتن بروشورهای نقشه ذهنی، نمودارها و عکس های بروشور خود را با استفاده از خودکارهای رنگی جذاب تر کنید تا مطالب را راحت تر به خاطر بسپارید. لوازم التحریر مورد نیاز برای بروشور نویسی را می توانید از سایت هایی مانند ایران تحریر سفارش دهید تا در اسرع وقت به دست شما برسد.