معتبرترین مدرک MBA کدام است؟

امروزه دوره تحصیلی مدیریت کسب‌و‌کار یا همان MBA (master of business administration)، در اغلب دانشگاه‌های کشور به صورت روزانه، شبانه، پردیس و … ارائه شده و به دانشجویانی که موفق به دفاع در پایان‌نامه کارشناسی ارشد mba شوند، مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. علاوه بر این برخی از موسسات آموزشی آزاد نیز به صورت داخلی و بین‌المللی دوره‌های مدیریت کسب‌و‌کار را برگزار کرده و به شرکت‌کنندگان، گواهینامه‌های معتبر اعطا می‌گردد.

در این نوشتار ضمن بررسی شیوه سپری کردن رشته مدیریت کسب‌و‌کار در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های گوناگون جست‌و‌جویی برای تشخیص معتبرترین مدرک mba در میان مدارک دانشگاهی و غیر‌دانشگاهی خواهیم داشت. به طور کلی همه مدارک تحصیلی رشته مدیریت کسب و کار برای داشتن اعتبار همانند سایر مدارک تحصیلی می‌بایست دارای تاییدیه و کد اعتبارسنجی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند.

مدرک روزانه رشته مدیریت کسب‌و‌کار  MBA

مدرک روزانه رشته مدیریت کسب‌و‌کار توسط دانشگاه‌های دولتی ارائه می‌شود. با‌توجه به رایگان بودن تحصیل در این دوره و بالا بودن رقابت در آن، برای وارد شدن به این دوره می‌بایست در آزمون سراسری که توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می‌شود شرکت کرد. پذیرفته‌شدگان در دوره روزانه دانشگاه‌های دولتی معمولاً از شهریور یا مهر ماه سالی که در آزمون پذیرفته شده‌اند به صورت حضوری در کلاس‌های دوره شرکت کرده و واحد‌های درسی را سپری می‌کنند. برخی از دانشگاه‌های دولتی شاخص که رشته مدیریت کسب‌و‌کار را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌کنند، عبارتند از:

 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه خوارزمی
 • دانشگاه علامه طباطبایی
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه شیراز

در واقع از نظر موقعیت‌های شغلی گوناگونی که ممکن است برای یک فارغ‌التحصیل رشته مدیریت کسب‌و‌کار پدید آید، معتبرترین مدرک mba مدرک روزانه دانشگاه‌های دولتی است. نام دانشگاه‌هایی که گرایش‌های مختلف رشته مدیریت کسب‌و‌کار را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند در دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری که هر سال توسط سازمان سنجش و آموزش کشور انتشار می‌یابد، درج می‌شود.

تعداد واحدهایی که برای فارغ‌التحصیل شدن در مقطع کارشناسی ارشد روزانه mba باید سپری گردد، با توجه به گرایش تحصیلی که دانشجو در آن پذیرفته شده متفاوت است. گرایش مالی، استراتژی، دولتی و حسابداری به عنوان برخی از گرایش‌های رشته مدیریت کسب‌و‌کار هستند که به صورت روزانه در دانشگاه‌های دولتی ارائه می‌شوند و معتبرترین مدرک mba در مورد آنها صادر می‌شود.

مدرک نوبت دوم رشته تحصیلی مدیریت کسب‌و‌کار

دوره نوبت دوم که با نام شبانه نیز معروف است، توسط دانشگاه‌های دولتی ارائه می‌شود. تفاوت اصلی دوره روزانه و شبانه یا نوبت دوم در این می‌باشد که شرکت در دوره نوبت دوم، مستلزم پرداخت شهریه به دانشگاه است. دانشجویان نوبت دوم می‌بایست هر ترم شهریه تحصیل خود را پرداخت کنند. از حیث اعتبار تفاوتی بین مدرک شبانه و روزانه دانشگاه‌های دولتی وجود ندارد.

هدف اصلی از پذیرش دانشجویان در دوره شبانه، تامین بخشی از هزینه‌های دانشگاه است. معمولاً کلاس‌ها و امتحانات در طول دوره کارشناسی ارشد، بین دانشجویان روزانه و شبانه به صورت مشترک برگزار  می‌شود. تقریباً همه دانشگاه‌هایی که رشته مدیریت کسب‌و‌کار را به صورت روزانه ارائه می‌کنند، دوره شبانه این رشته را نیز ارائه می‌دهند.

برای تحصیل در دوره شبانه رشته مدیریت کسب و کار نیز می‌بایست در آزمون سراسری که توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می‌شود، شرکت کرد. همانطور که اشاره شد اصولاً زمان آغاز کلاس‌های دوره شبانه با دوره روزانه یکسان است و تعداد واحدی که هر کدام  از دانشجویان می‌بایست برای فارغ‌التحصیل شدن سپری کنند، تفاوتی با هم ندارد.

مدرک پیام نور رشته تحصیلی مدیریت کسب‌و‌کار

دانشگاه پیام نور نیز از جمله دیگر موسسات آموزش عالی می‌باشد که زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اداره می‌شود. دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌ها و گرایش‌های مختلف مدیریت کسب‌و کار یا همان mba در دانشگاه پیام نور نیز ارائه می‌شود.

تحصیل در دانشگاه پیام نور نیز مانند تحصیل در دوره شبانه دانشگاه‌های دولتی مستلزم پرداخت شهریه می باشد. معمولاً در طول دوره‌های دانشگاه پیام نور کلاس‌های نظری و عملی کمتری برگزار می‌شود. تمرکز این دانشگاه بیشتر بر روی امتحانات پایان ترم است. این امتحانات معمولاً به شیوه تستی یا چهارگزینه ای برگزار می‌شود.

پس از پایان دوره کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاه پیام نور نیز مدرک فوق لیسانس مدیریت کسب‌و‌کار ارائه می‌شود که از حیث اعتبار تقریباً با مدارک دانشگاه‌های دولتی برابر است. البته باید در نظر داشت که برخی از موسسات و شرکت‌ها که مدیران کسب‌و‌کار را استخدام می‌کنند، ممکن است شرط تحصیل در دانشگاه‌های دولتی خاصی را وضع کرده باشند.

دوره‌های آزاد MBA

در این نوشتار به بررسی معتبرترین مدرک mba پرداختیم. همانطور که اشاره شد علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، پیام نور و آزاد اسلامی، برخی از موسسات آموزش عالی که مجوزهای لازم از وزارت علوم را دارند، می‌توانند دوره‌های داخلی و بین‌المللی مدیریت کسب‌و‌کار را برگزار کرده و به شرکت‌کنندگان، گواهینامه‌های معتبر اعطا نمایند. این دوره‌ها به شیوه‌های حضوری و غیر‌حضوری برگزار شده و شهریه دوره به صورت آزاد از متقاضی دریافت می‌شود.

برای شرکت در این دوره‌ها ممکن است مصاحبه علمی برگزار شود. شرکت در برخی از دوره‌های مدیریت کسب‌و‌کار تخصصی، ممکن است داشتن سابقه کار برای شرکت‌کنندگان شرط شود. بسیاری از دانشجویان رشته مدیریت کسب‌و‌کار برای افزایش مهارت‌های تخصصی و همچنین ایجاد رزومه، ممکن است همزمان با تحصیلات دانشگاهی در این دوره‌ها شرکت کنند.

نکته حائز اهمیت این است که مدارک و گواهینامه‌های mba که به شرکت‌کنندگان دوره‌های آزاد ارائه می‌شود، مدرک تحصیلی نبوده و تنها به عنوان گواهینامه‌های مهارت‌آموزی به شمار می‌روند. با این حال داشتن این مدارک به عنوان یک امتیاز برای استخدام در مشاغل مرتبط یا تغییر وضعیت شغلی محسوب می‌شود.

برخی از دروس قابل تدریس در دوره های MBA

دروس اصلی رشته مدیریت کسب‌و‌کار در بین گرایش‌های مختلف آن مشترک است. برخی از مهمترین کتاب‌ها و دروسی که در دوره‌های تحصیلی رشته مدیریت کسب و کار mba تدریس می‌شوند، از قرار زیر است:

 • مدیریت مالی بنگاه ها
 • رفتار سازمانی
 • مدیریت بازاریابی
 • مدیریت استراتژی
 • مدیریت عملیات
 • اقتصاد خرد
 • فعالیت گروهی و کار تیمی
 • اصول و مبانی حسابداری
 • تامین مالی و بازار سرمایه
 • طراحی و توسعه محصول
 • تحول دیجیتال و مهارت‌های ارتباطی

Leave a comment