مدرک کارشناسی ارشد MBA یا همان مدیریت کسب‌و‌کار یکی از شاخه‌های رشته تحصیلی مدیریت است، که در بسیاری از دانشگاه‌های داخلی و بین‌المللی و همچنین موسسات آموزش عالی تدریس می‌شود. MBA (Master of business Administration) به معنای کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌و‌کار می‌باشد.

از رشته تحصیلی مدیریت کسب‌و‌کار، گرایش‌های علمی متعددی نشات گرفته شده است. برخی از مهمترین گرایش‌های علمی رشته MBA که در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شوند عبارتند از: استراتژی، مالی، بازاریابی، عملیات و زنجیره تامین، منابع انسانی، فناوری و سیستم‌های اطلاعاتی.

برای فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مختلف کارشناسی ارشد MBA فرصت‌های شغلی قابل توجه و رو‌ به افزایشی در سازمان‌های دولتی و خصوصی وجود دارد. سازمان‌های دولتی و عمومی مثل شهرداری‌ها، وزارتخانه‌ها و بانک‌ها برای جذب نیروی متخصص در زمینه مدیریت کسب‌و‌کار از طریق برگزاری آزمون‌های سراسری اقدام می‌کنند.

همچنین در شرکت‌های صنعتی بزرگ مثل شرکت‌های پتروشیمی، فولاد، داروسازی، خودرو سازی، صنایع پزشکی و … معمولاً بخش مدیریت منابع استراتژیک وجود دارد که فارغ‌التحصیلان رشته MBA به عنوان مشاور و کارشناس در این بخش به استخدام در‌می‌آیند.

شیوه شرکت در دوره و مراحل دریافت مدرک کارشناسی ارشد MBA

برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد MBA می توان از طریق شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد اقدام نمود. این آزمون هر سال توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می‌شود. در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، نام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که گرایش‌های مختلف رشته مدیریت کسب‌و‌کار در آنها ارائه می‌شود ذکر شده‌است. امروزه گرایش‌های مختلف رشته مدیریت کسب‌و‌کار در دانشگاه‌های ملی، پیام نور و آزاد در مقاطع ارشد و دکتری تدریس می‌شوند.

علاوه بر این بسیاری از موسسات آموزشی دوره‌های مدیریت کسب‌و‌کار را به صورت داخلی و بین‌المللی برگزار می‌کنند. به شرکت‌کنندگان این دوره‌ها معمولاً گواهی شرکت در دوره MBA اعطا می‌شود. برخی از بهترین دانشگاه‌های ملی و بین‌المللی که رشته MBA در آن ارائه می‌شوند عبارتند از:

 • دانشگاه صنعتی شریف به عنوان اولین دانشگاه ایرانی شناخته می‌شود که رشته مدیریت کسب‌و‌کار در مقطع کارشناسی ارشد در آن ارائه شده‌است. این دانشگاه همچنین به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های این رشته به شمار می‌رود که معمولاً رتبه‌های برتر آزمون سراسری تحصیل در آن را انتخاب می‌کنند.
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • دانشگاه الزهرا
 • دانشگاه خوارزمی
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه علامه طباطبایی
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه آزاد اسلامی
 • دانشگاه پیام نور
 • از نظر رتبه‌بندی جهانی، برترین دانشگاه خارجی در رشته MBA ، مدرسه وارتون(Wharton) دانشگاه پنسیلوانیا می باشد که در شهر فیلادلفیای آمریکا قرار دارد.
 • دانشگاه استنفرد(Stanford) نیز یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ها در رشته مدیریت کسب‌و‌کار است که در شهر کالیفرنیا قرار دارد.

در مقطع کارشناسی ارشد MBA چه دروسی تدریس می شود؟

آنچنان که گذشت رشته مدیریت کسب‌و‌‌کار یا MBA دارای گرایش‌های گوناگون در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. از همین رو بسیاری از دروس قابل ارائه در گرایش‌های مختلف این رشته متفاوت است. به هر ترتیب برخی از مهمترین دروس و سرفصل‌‌هایی که در مقطع کارشناسی ارشد MBA تدریس می‌شوند عبارتند از:

 • سرفصل‌های گرایش مالی؛ مدیریت سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری خطر پذیر، مهندسی مالی، سرمایه‌گذاری و تامین مالی زمین و مسکن.
 • سرفصل‌های گرایش بازاریابی؛ استراتژی بازاریابی، تحقیقات بازاریابی، مدیریت روابط با مشتری، مدیریت برند، نظریه بازی برای مدیران، مدیریت درآمد و قیمت‌گذاری.
 • سرفصل‌های گرایش استراتژی؛ کنترل بودجه و مدیریت عملکرد، پیاده‌سازی استراتژی، برنامه‌ریزی استراتژیک تکنولوژی، تحلیل دینامیک سیستم، نظریه بازی برای مدیران، استراتژی بازاریابی، مدیریت تحول.
 • سرفصل‌های گرایش عملیات و زنجیره تامین؛ مدیریت زنجیره تامین، استراتژی عملیات، مدیریت پروژه، مدیریت کیفیت، نظریه بازی برای مدیران، مدیریت درآمد و قیمت‌گذاری، تجارت الکترونیک، مدیریت توسعه محصول، مدیریت روابط با مشتری.
 • سرفصل‌های گرایش منابع انسانی؛ رهبری سازمانی، مدیریت تحول، یادگیری سازمانی، تحلیل دینامیک سیستم، اصول و فنون مذاکره، رفتار سازمانی پیشرفته، مدیریت منابع انسانی پیشرفته.
 • گرایش فناوری؛ مدیریت استراتژیک تکنولوژی، انتقال فناوری، مدیریت توسعه محصول، نظام ملی نوآوری، مدیریت تحول، سیاست‌گذاری علم و فناوری، آینده پژوهی، مدیریت تحقیق و توسعه.

جمع بندی؛ مهمترین شرایط ورود به MBA

همانطور که اشاره شد برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد MBA ، از همه رشته‌های کارشناسی می‌توان وارد شد. اصولاً رشته مدیریت و گرایش‌های ارشد آن از همه شاخه‌های علوم انسانی، ریاضی و تجربی دانشجو می پذیرد. دانشجویان رشته مدیریت کسب و کار از یک سو با خیلی از اعداد و ارقام مواجه هستند و از سوی دیگر باید بتوانند به صورت شهودی و مطابق با غریزه مدیریتی خود تصمیم‌گیری کنند. ناگفته پیداست که برای موفقیت در رشته مدیریت کسب‌و‌کار می بایست دارای برخی از ویژگی‌های شخصیتی بود. برخی از مهمترین ویژگی‌های افراد موفق در رشته MBA عبارت از موارد زیر است:

 • داشتن ذهن تحلیلگر و تسلط بر راه‌های مختلف تحلیل اطلاعات؛ یک مدیر کسب‌و‌کار در صورتی موفق است که بتواند در لحظه‌های حساس، اطلاعات گوناگونی که از منابع متعدد به وی می رسد را تحلیل کرده و بر مبنای ارزیابی نهایی، بهترین تصمیم را برای مدیریت بهتر کسب‌و‌کار اتخاذ کند.
 • سخت کوشی و پشتکار؛ مدیریت کسب‌و‌کار در هر نوع آن که باشد، مستلزم تلاش بی‌وقفه و ممارست در کار است. سخت کوشی نیز یکی از ویژگی‌هایی است که از کودکی درون هر انسان نهادینه می‌شود.
 • توانمندی برقراری و توسعه ارتباطات اجتماعی؛ بدون تردید یکی از ویژگی‌های مهم مدیران موفق در انواع مختلف کسب‌و‌کار، توانایی ایجاد شبکه‌های ارتباطی با اقشار گوناگون جامعه می‌باشد. یک مدیر موفق باید بتواند با افراد مفید و موثر ارتباط عمیق برقرار کند.
 • دانستیم که رشته تحصیلی مدیریت کسب و کار یا همان MBA تنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. یکی دیگر از شروط موفقیت در MBA مطالعه آخرین پژوهش‌های علمی صورت گرفته در این رشته علمی می‌باشد.

جمع بندی

در حال حاضر رشته مدیریت کسب‌و‌کار در میان دانشجویان ایرانی از محبوبیت روزافزونی برخوردار شده‌است. برای تحصیل در این رشته می‌توان از طریق شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد اقدام نمود. همچنین برخی از موسسات آموزشی دوره‌های آموزشی مدیریت کسب‌و‌کار را به صورت درون‌سازمانی و بیرون‌سازمانی برگزار می‌کنند. برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد MBA و دکتری می‌توانید با متخصصین این رشته مشاوره داشته باشید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *