اگر قصد دارید تست هوش هیجانی انجام دهید، لازم است بدانید که در طول زندگی، خانواده‌ها معمولاً به میزان IQ  فرزندان خود توجه می‌کنند. اما موضوعی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، هوش هیجانی یا EQ است. عجیب است که بسیاری از مردم در مورد هوش هیجانی اطلاعات کافی ندارند. به همین دلیل، این موضوع مهم کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. از این رو در این مقاله از مجموعه مقالات دانشگاه کسب و کار، قصد داریم به موضوع هوش هیجانی بپردازیم و چند سایت ایرانی معتبر برای انجام تست هوش هیجانی به شما معرفی کنیم. اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید، حتماً تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

هوش هیجانی چیست؟

در ابتدای قرن بیستم، آلفرد بینه مفهومی به نام هوش را مطرح کرد که سپس به عنوان معیاری برای سنجش کارایی و موفقیت در محیط کار استفاده شد. در سال ۱۹۹۵، دانیل گولمن با انتشار کتابی با عنوان “چرا EQ می‌تواند از IQ مهم‌تر باشد؟”، مفهوم هوش هیجانی را به مردم معرفی کرد. روان‌شناسان با گذر زمان متوجه شدند که برای دستیابی به موفقیت و کارآمدی بهتر، تنها تکیه کردن بر حافظه و قابلیت حل مسئله کافی نیست. بلکه بعد‌های اجتماعی و عاطفی نیز نقش مهمی در این موضوع ایفا می‌کنند. هوش عاطفی در واقع از ترکیب چهار مهارت اصلی ساخته شده است: خودآگاهی، آگاهی از دیگران، خودکنترلی و توانایی اقدام! این چهار مهارت با هم، عناصر مهم هوش هیجانی را شکل می‌دهند. در ادامه بیشتر این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آیا هوش هیجانی ذاتی است؟

مطابق با یافته‌های علمی، در تضاد با شاخص هوشی (IQ) که ثابت است، شما قادر به افزایش و تقویت هوش هیجانی (EQ) خود هستید. بر اساس مطالعات، EQ  در سنین مختلف تغییر می‌کند. هوش هیجانی، که به فعالیت‌هایی که در طول عمر انجام می‌دهید وابسته است، قابل اکتساب و تقویت می‌باشد.

بهترین سایت‌های ایرانی برای تست هوش هیجانی

بعد از اینکه هوش هیجانی شناسایی شد، روش‌های سنجش آن با عنوان تست هوش هیجانی توسعه یافت. برخی از این آزمون‌ها فقط به بررسی کلی هوش هیجانی می‌پردازند. تست هوش هیجانی برادبری و گریوز از این دسته آزمون‌ها است. برخی دیگر از آزمون‌ها اجزای هوش هیجانی را به صورت مجزا بررسی می‌کنند. آزمون هوش هیجانی بارآن یکی از این آزمون‌ها می‌باشد. در ادامه با برخی از بهترین سایت‌های ایرانی که تست هوش هیجانی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند آشنا می‌شویم. تیم دانشگاه کسب و کار را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

1.معرفی ای سنج برای انجام تست هوش هیجانی

نام “Esanj” یک ترکیب از دو عنصر می‌باشد: “E” که برای الکترونیک (Electronic)  و “Sanj” که به معنی سنجش است. این نام از سه حرف اول نام تجاری شرکت سنجشگران نسل جوان گرفته شده است. در عرصه تست‌های روانشناسی آنلاین، بسیاری از وب‌سایت‌های خارجی فعالیت می‌کنند و شرکت ای سنج با برخی از این سایت‌ها همکاری می‌کند. اما جذابیت اصلی در اینجا است که این گروه ایرانی، بر اساس نظرات برخی از متخصصان و همکاران بین‌المللی، در زمینه روان سنجی و ارزیابی آنلاین، توانسته است با استفاده از تیم متخصص خود، دقت و صحت آزمون‌ها را به طور قابل توجهی ارتقا دهد. تست هوش هیجانی یکی از خدماتی است که این وبسایت به کاربران خود ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای انجام این تست با اطمینان خاطر به سایت ای سنج مراجعه کنید.

ورود به سایت ای سنج

2.معرفی سایت تست و تایپ

نوتریکا، یک شرکت پیشرو در توسعه، با تمرکز بر ترکیب علم مدیریت منابع انسانی و روانشناسی صنعتی و سازمانی، پلتفرم آنلاین تست و تایپ را به وجود آورده است. این پلتفرم، با استفاده از تست‌های شخصیت شناسی و آزمون‌های روانشناسی معتبر و استاندارد، ابزارها و راه‌حل‌های آنلاین را برای افراد و سازمان‌ها فراهم می‌کند. مخاطبین سایت تست و تایپ شامل سازمان‌ها، شرکت‌های خصوصی، مشاوران منابع انسانی برای استخدام و نگهداشت و جانشین پروری، مؤسسات روانشناسی، مشاوران استعداد یابی نوجوانان، جوانان و افرادی هستند که به خودشناسی و توسعه فردی علاقه‌مند می‌باشند. با تست و تایپ می‌توانید شخصیت خود را کشف کنید و در زندگی خود آگاهانه‌تر تصمیم بگیرید.

ورود به سایت تست و تایپ

3.معرفی کارنکن برای تست هوش هیجانی

اگر اهل شنیدن پادکست باشید، احتمالاً نام رادیو کارنکن را زیاد شنیده‌اید. این پادکست داستان آدم‌هایی را تعریف می‌کند که نه تنها از کار کردن خسته نمی‌شوند، بلکه کار کردن برای آن‌ها به معنای زندگی کردن می‌باشد. خبر خوب این که کارنکن یک وبسایت در حوزه تعیین مسیر شغلی نیز دارد که به افراد مختلف کمک می‌کند این مسیر را ساده‌تر از قبل طی کنند. در سایت رادیو کارنکن انواع تست‌های روانشناسی و دوره‌های مختلف وجود دارد که می‌توانید به راحتی از آن‌ها بهره ببرید. تست هوش هیجانی نیز یکی دیگر از خدماتی است که در این سایت به صورت رایگان برای عموم قابل استفاده است.

ورود به سایت کارنکن

4.معرفی مدرسه کسب و کار آیا برای تست هوش هیجانی

مدرسه کسب و کار آیا، یک مرکز آموزشی است که دوره‌های متنوعی را در زمینه کسب و کار، از جمله MBA، DBA، مدیریت فروش، فروش حرفه‌ای، مهارت‌های مدیریتی و رهبری، مشاوره کسب و کار و کوچینگ فروش برای سازمان‌ها ارائه می‌دهد. این مجموعه با همکاری اساتید برجسته دانشگاهی و کارآفرینان تشکیل شده است. تست هوش هیجانی در این وبسایت به صورت رایگان برای عموم ارائه شده است. با مراجعه به مدرسه کسب و کار آیا می‌توانید از این تست استفاده کنید.

ورود به سایت مدرسه کسب و کار آیا

5.معرفی سایت کاربوم برای تست هوش هیجانی

کاربوم، یک پلتفرم پیشرفته از آریا سابین، یک شرکت دانش بنیان با تمرکز بر سرمایه انسانی است که با هدف ارتقای کیفیت زندگی شغلی افراد فعالیت می‌کند. این سامانه با ارائه مجموعه‌ای جامع از خدمات مورد نیاز کارجویان، به توانمندسازی شغلی آنها کمک می‌کند. کاربوم با توجه به ویژگی‌هایی مانند تلاش بی وقفه برای رسیدن به اهداف مشترک، اعتقاد راسخ به تحقق اهداف، همدلی و همراهی با کاربران، تأثیرگذاری برای حرکت به سمت پیشرفت، عدم قانع شدن به وضعیت فعلی و همیشه در حال آمادگی برای پیشرفت و پرواز بلند، به عنوان یک شرکت دانش بنیان شناخته شده است. در این سایت انواع تست‌های روانشناسی از جمله تست هوش هیجانی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است.

ورود به سایت کاربوم

6.معرفی سایت کاران

کاران، یک سامانه متخصص در زمینه کار و استخدام است که از سال ۱۳۹۷ با هدف پاسخگویی به نیازهای بازار کار در ایران فعالیت خود را آغاز کرده است. این سامانه با ارائه موتور جستجوی پیشرفته، امکان دسترسی به تمامی فرصت‌های شغلی را برای جویندگان کار فراهم می‌کند. کاربران این سامانه می‌توانند با استفاده از ابزارهای آنلاین، رزومه ویدئویی بسازند، با شرکت‌ها آشنا شوند و با مطالعه مقالات تخصصی در مورد بازار کار، با شرایط استخدام در ایران همگام شوند.

تیم کاران از متخصصان حوزه منابع انسانی، کارشناسان استخدام و تیم فنی و تحلیلگران داده تشکیل شده است که با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا، سامانه کاران را توسعه داده و پشتیبانی می‌کنند. تست‌های روانشناسی از جمله خدماتی است که تیم کاران در جهت این که کارجویان با خودشناسی در مسیر کاریابی، بهتر قدم بگذارند، ارائه می‌دهد. شما می‌توانید تست هوش هیجانی را به صورت رایگان در سایت کاران انجام داده و از نتایج آن در مسیر شغلی خود بهره ببرید.

ورود به سایت کاران

کلام آخر

خیلی خوشحالیم که تا انتهای این مقاله همراه تیم دانشگاه کسب و کار بودید. در آخر این که هوش هیجانی، یک ابزار قدرتمند برای شناسایی و کنترل الگوهای فکری و احساسی است که به افراد امکان می‌دهد تا با دقت و شفافیت تصمیمات مناسب را اتخاذ کنند. این توانایی در تعیین موفقیت کارکنان بسیار مؤثر است، زیرا این افراد باید بتوانند در موقعیت‌های مختلف کاری، قضاوت‌های دقیق و صحیح را انجام دهند. همچنین، توانایی در حفظ آرامش و شفافیت فکری در موقعیت‌های پر استرس و ناپایدار، کارکنان موفق را از کسانی که عملکرد ضعیف‌تری دارند، متمایز می‌کند. بنابراین، می‌توان گفت که هوش هیجانی در محیط کار بسیار مهم است. حال شما برای ما بنویسید. آیا تجربه انجام تست هوش هیجانی را تا به حال داشته‌اید؟

Leave a comment