【┘】 3 دقیقه

اگر نگاهی به چند سال اخیر بازار ارز‌های دیجیتال بیندازید؛ متوجه خواهید شد که با افزایش محبوبیت خریدوفروش رمزارز‌های مختلف و سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های دارایی‌های دیجیتال، علاقه افراد به میم کوین‌ها و توکن‌های جدید نیز بیشتر شده است. در واقع با هیاهوی بسیار زیاد میم کوین معروف، یعنی دوج کوین در بازار کریپتو، توکن دیگری به نام بیبی دوج نیز که حکم فرزندش را دارد، توجه معامله‌گران بازار را به خود جلب کرد. Baby Doge نیز همانند دوج کوین از حمایت‌های ایلان ماسک برخوردار بود و تنها در کم‌تر از یک ماه رشد 2800 درصدی را تجربه کرد.

البته پس از چند ماه، شوروشوق اولیه طرفداران این رمزارز کم شده و قیمت آن تا نزدیک قیمت روز‌های ابتدایی پروژه افت کرد. شاید برای شما هم سؤال شده باشد که چه چیزی بر قیمت بیبی دوج تأثیرگذار است؟ آیا هنوز هم خرید بیبی دوج، سودده خواهد بود یا نه؟ در این متن قصد داریم به‌صورت کامل شما را با این پروژه و زیروبم آن آشنا کنیم. پس اگر به دنبال پاسخ سؤالات خود هستید، تا انتهای متن همراه ما باشید.

ارز دیجیتال Baby Doge چیست؟

پروژه بی‌بی دوج کوین، نوعی میم کوین بوده که در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ بر شبکه اسمارت بایننس چین و با استاندارد BEP-20 راه‌اندازی شد. طبق گفته سایت اصلی این پروژه، توکن Baby Doge توسط طرفداران دوج کوین با هدف غیرمتمرکز بودن ساخته شده و تصمیم دارد، به‌واسطه سرعت بالای تراکنش‌های خود، پدرش یعنی Doge Coin را تحت‌تأثیر قرار دهد. از طرفی نسبت به سایر توکن‌هایی که بر بستر اتریوم قرار دارند، کارمزد تراکنش‌های کم‌تر و زمان تشکیل بلاک سریع‌تری دارد.

در واقع همان ابتدای راه‌اندازی این پروژه، رشد سریع جامعه طرفداری آن در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی تبلیغاتی قوی آن، توجه فعالان بازار کریپتوکارنسی را به خود جلب کرد. Baby Doge نیز نوعی نژاد خاص از سگ را به‌عنوان نماد خود مشخص کرده و یکی از اهداف پروژه را در کنار دسترسی آسان همه مردم به ارز‌های دیجیتال، کمک به سگ‌های بی‌سرپناه در سراسر جهان قرار داده است. کاهش کارمزد تراکنش‌ها، ماهیت ضد تورمی، افزایش سرعت تأیید تراکنش‌ها در واحد زمان و توزیع پاداش بین هولدر‌های Baby Doge از ویژگی‌های مهم این پلتفرم به شمار می‌رود.

چند ارز دیجیتال Baby Doge در گردش است؟

به طور کلی در زمان راه‌اندازی پروژه 420 کوادریلیون سکه Baby Doge عرضه شد که همان ابتدا حدود 30 درصد آن، یعنی 125 کوادریلیون توکن‌ها را با سوزاندن از گردش خارج کردند. از طرفی تا به امروز بیش از 154 کوادریلیون در بازار عرضه شده است.

اگر نگاهی به مارکت کپ این رمزارز بیندازید، خواهید دید که در نیمه دوم سال 2023 ارزش بازار Baby Doge 193,866,143 دلار بوده و رتبه 229 بازار را از آن خود کرده است. همچنین قیمت بیبی دوج در زمان عرضه 0.000000000175 دلار بوده که در ماه جولای 2023 قیمت 0.000000001272 دلار را تجربه کرد.

سازوکار توکن Baby Doge برای ارزشمند شدن چگونه است؟

به طور کلی پروژه بی‌بی دوج از سه عملکرد رفلکشن (reflection)، کسب LP و سوزاندن سکه برای خاصیت ضد تورمی خود استفاده می‌کند.

رفلکشن (reflection)

در طی فرایندی به نام بازگشت یا رفلکشن، از 10 درصد کارمزد تراکنش فروش و خرید بیبی دوج، 5 درصد آن بین هولدر‌های این توکن توزیع می‌شود. در واقع کاربران با نگهداری Baby Doge در کیف پول خود، سهام‌دار این شبکه محسوب شده و می‌توانند پاداش دریافت کنند.

کسب LP (تأمین نقدینگی)

از طرفی نیم دیگر (5 درصد) باقی‌مانده از کارمزد تراکنش‌ها، برای تأمین نقدینگی (liquidity) در شبکه هوشمند بایننس استفاده می‌شود. البته از این 5 درصد، نیمی به بایننس کوین (BNB) تبدیل شده و نیمی دیگر به‌صورت Baby Doge باقی‌مانده و به طور خودکار به‌عنوان یک جفت نقدینگی (BABYDOGE/BNB) در صرافی غیرمتمرکز Pancake Swap اضافه می‌شود.

سوزاندن (burning) سکه

در این روش، با انجام هر تراکنش فروش یا خرید بیبی دوج، بخشی از توکن‌های شبکه به آدرس مخصوص توکن‌سوزی ارسال شده و برای همیشه از گردش بازار خارج می‌شوند. این تکنیک، در واقع نوعی خاصیت ضد تورمی ایجاد کرده و در بلندمدت باعث افزایش ارزش توکن و کمیاب‌تر شده آن خواهد شد.

چگونه توکن Baby Doge را بخریم؟

در حال حاضر، این توکن در بسیاری از صرافی‌های معروف ایرانی و خارجی لیست شده است. از این رو به‌راحتی می‌توانید برای خرید بیبی دوج از این پلتفرم‌ها اقدام کنید. صرافی‌های متمرکز اوکی اکس، گیت، هیوبی و MEXC، همچنین صرافی‌های غیرمتمرکز PancakeSwap نسخه دوم و بیبی سواپ از پلتفرم‌های بزرگ جهانی هستند که امکان معامله توکن Baby Doge در آن‌ها وجود دارد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از صرافی‌های متمرکز دنیا، نیاز به احراز هویت داشته و اغلب برای کاربران ایرانی دارای محدودیت هستند؛ به همین دلیل بهتر است از بین صرافی‌های معتبر ایرانی برای خرید بیبی دوج انتخاب کنید.

بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال Baby Doge کدام‌اند؟

همان‌طور که به آن اشاره شد؛ این توکن روی زنجیره هوشمند بایننس راه‌اندازی شده است. از همین رو باید از کیف پول‌هایی که از استاندارد BEP-20 و این شبکه پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنید. از بهترین والت‌ها برای این منظور می‌توان به متامسک (MetaMask)، تراست ولت (Trust Wallet) و کیف پول زنجیره بایننس (Binance Chain Wallet) اشاره کرد.

سخن آخر؛ آیا خرید بیبی دوج سرمایه‌گذاری خوبی است؟

در متن بالا شما را با پروژه بیبی دوج آشنا کردیم؛ همان‌طور که می‌دانید این توکن بخش زیادی از محبوبیت خود را مدیون دوج کوین است. در واقع Baby Doge کار خود را با یک بازاریابی بزرگ تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی و حمایت‌های ایلان ماسک شروع کرد. از این رو نوسانات قیمتی بسیار زیادی را پشت سر گذاشته است. از طرفی این پروژه اهداف و نقشه راهی را برای خود مشخص کرده که شامل توکن‌سوزی‌های ماهانه، اهدای ۵ درصد از هر تراکنش به هولدر‌ها، حمایت از سگ‌ها و حیوانات بی‌سرپناه و موارد دیگر می‌شود. باید منتظر ماند و دید که چقدر از اهداف بلندمدت پروژه انجام شده و جامعه طرفداران آن تا کجا از این رمزارز حمایت می‌کنند.

در نهایت، بررسی دقیق آینده هر ارز دیجیتالی به عوامل بسیاری بستگی دارد. به این نکته توجه داشته باشید که مطالب ارائه شده در متن، توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری نیست. این شما هستید که باید در مورد پروژه‌های مختلف، تحقیقات لازم و کافی را انجام داده و با سرمایه مازاد خود وارد بازار شوید. نظرتان در مورد میم کوین‌هایی مثل Baby Doge چیست؟

منابع:

Leave a comment