یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های سفر در تعطیلات عید نوروز، سفر با خودرو شخصی است. راحتی سرنشینان، امکان توقف و یا تغییر مسیر به دلخواه خانواده، از جمله مزایای سفر با خودروی شخصی محسوب می‌شوند. برای تجربه سفری لذت‌بخش و ایمن، به دور از هرگونه مشکل مانند خرابی ماشین و سرگردانی در تعمیرگاه‌های مختلف، اطمینان از سلامت خودرو و عملکرد مناسب آن ضروری است. چک لیست خودرو به رانندگان کمک می‌کند تا موارد و قطعات مهم و حیاتی خودرو را قبل از آغاز مسافرت بررسی کنند و از کارکرد درست آنان مطمئن شوند. با به کار بردن چک لیست خودرو قبل سفر که در این مطلب ارائه خواهد شد می‌توانید سفری مطمئن و ایمن را به خانواده خود هدیه دهید.

چک‌کردن فیلتر هوا ضروری است

اولین قطعه در چک لیست خودرو فیلتر هوا است. ماشین‌های سواری معمول از موتورهای درون سوز برای تولید نیرو استفاده می‌کنند. در این نوع موتورها وجود هوا یا به طور دقیق‌تر اکسیژن برای انجام عمل احتراق ضروری است. هوای موردنیاز موتور از محیط اطراف به درون موتور کشیده می‌شود. در صورت ورود ذرات معلق در هوا مانند شن، ماسه، گرد و غبار و حشرات به درون موتور بازدهی احتراق بسیار پایین می‌آید. همچنین ورود این ذرات خارجی می‌تواند باعث آسیب جدی به اجزای مختلف موتور مانند پیستون‌، یاتاقان، بدنه سیلندر و … شود و مصرف سوخت را نیز تا 25 درصد افزایش دهد.

فیلتر هوا از صفحاتی با منافذ بسیار ریز تشکیل شده است که هوا را تصفیه و ذرات مزاحم و اضافی را از آن جدا می‌کند. بسته به کیفیت فیلتر و شرایط محل زندگی‌تان می‌بایست فیلتر هوا را بعد از مدت مشخصی تعویض کنید. معمولا فیلتر هوا در شهرهایی با هوای آلوده و پر گرد و غبار هر 5000 کیلومتر و در شهرهایی با آب و هوای مناسب و پاک هر 7000 کیلومتر تعویض می‌شود.

متاسفانه برخی از رانندگان به جای تعویض فیلتر هوا، اقدام به شست‌وشوی آن می‌کنند. توجه داشته باشید که این عمل باعث تمیزی کامل فیلتر هوا نمی‌شود چرا که برخی از ذرات به دام افتاده در فیلتر هوا با الیاف آن ترکیب شده و با شست‌وشو از آن جدا نمی‌شوند. با توجه به اهمیت فیلتر هوا در چک لیست خودرو قبل سفر حتما آن را بررسی و در صورت نیاز تعویض کنید.

اگر قصد دارید فیلتر هوا را از طریق وب‌سایت بخرید، بهترین انتخاب سایت‌هایی هستند که به‌صورت تخصصی لوازم یدکی خودرو را به فروش می‌رسانند. این سایت‌ها با ارائه مشخصات فنی قطعات خودرو به شما کمک می‌کنند که انتخاب بهتری داشته باشید.

برای پیدا کردن فیلتر هوای مناسب خودرو خود کافی است اسم خودرو را به همراه برند محصول سرچ کنید:

 • فیلتر هوا جنسیس سدان 2012 جنیون پارت

 • فیلتر هوا سمند توربو شارژی سرکان

 • فیلتر هوا پژو پارس سرکان

 • فیلتر هوا پژو 405 سرکان

فیلتر روغن را چک کنید

 روغن موتور نقش اساسی در کاهش استهلاک میان قطعات مختلف موتور و همچنین خنک‌کاری آن دارد. بسیاری از قطعات موتور خودرو با یکدیگر ارتباط و تماس دارند و روغن موتور به عنوان روان‌کننده باعث کاهش اصطکاک میان این قطعات و افزایش عمر کاری آنان می‌شود. همچنین نیروی اصطکاک میان قطعات خودرو می‌تواند باعث افزایش دما شود که روغن موتور با خنک کاری از اثرات نامطلوب افزایش دما مانند تغییر شکل قطعات و کاهش بازدهی جلوگیری می‌کند.

در کنار روغن موتور یکی دیگر از قطعات مهمی که در چک لیست خودرو قبل سفر مورد بررسی قرار می‌گیرد، فیلتر روغن است. این قطعه استوانه‌ای با فیلترهای کاغذی خود که از الیاف سلولزی ساخته شده‌اند، روغن را تصفیه کرده و حجم و فشار مناسب آن را حفظ می‌کند.

کیفیت مناسب و برند اصلی در انتخاب فیلتر بسیار مهم است. با انتخاب فیلتر روغن مناسب، عمر اتومبیل خود را افزایش می‌دهید. برای انتخاب فیلتر روغن مناسب می‌توانید از وبسایت های مختلفی که در این حوزه فعال استفاده کنید.

در ادامه چند تا از بهترین برندهای فیلتر روغن ماشین معرفی می‌شوند:

 • فیلتر روغن بلند چسبی پژو 206 سرکان

 • فیلتر روغن دنا آرو

 • فیلتر روغن سوناتا 4 آرو Arrow

 • فیلتر روغن سراتو سایپایی جنیون پارت

 • فیلتر روغن پراید بهران

بی‌توجهی به سلامت فیلتر روغن می‌تواند باعث باز شدن سوپاپ اطمینان شود. زمانی که فیلتر روغن از آلاینده‌ها اشباع شده و عملکرد خود را از دست می‌دهد، سوپاپ اطمینان باز می‌شود و روغن کثیف و سرشار از آلودگی را به داخل موتور هدایت می‌کند. ورود روغن تصفیه نشده به موتور می‌تواند صدمات جدی به آن وارد کند. فیلترهای روغن با توجه به کیفیت و شرکت سازنده‌شان طول عمر متفاوتی دارند که معمولا بر روی آنان درج می‌شود. بهتر است قبل از آغاز سفر از سلامت این عضو حیاتی خودرو مطمئن شوید.

چک‌کردن فیلتر بنزین را فراموش نکنید

همان طور که پیش‌تر توضیح دادیم، خلوص هوا و بنزین نقش مهمی در کیفیت احتراق و بازدهی موتور دارد. دانستیم که فیلتر هوا، پاک‌سازی و افزایش خلوص هوا را بر عهده دارد. برای تصفیه بنزین و جداسازی آلاینده‌های آن از فیلتر بنزین استفاده می‌شود. طی فرآیند فرآوری بنزین در پالایشگاه‌ها مواد و ذرات نامطلوب مختلفی در آن حل می‌شوند. همچنین ذخیره بنزین در مخزن‌های قدیمی پمپ بنزین‌ها نیز سبب رسوب مواد و آلودگی‌های متعدد مانند زنگ آهن در این سوخت ارزشمند می‌شود. ورود این به موتور می‌تواند باعث کاهش بازدهی احتراق، آسیب به موتور و تولید گازهای مضر شود. فیلتر بنزین در مسیر ورود سوخت به موتور قرار می‌گیرد و با استفاده از کاغذهای مقاوم به بنزین، ذرات نامطلوب را از سوخت جدا می‌کند.

بالا رفتن مصرف سوخت، صدای نامتعارف پمپ بنزین خودرو، تاخیر در روشن شدن خودرو و نیاز به چند بار استارت زدن از جمله نشانه‌هایی است که زمان تعویض فیلتر بنزین را به شما اطلاع می‌دهند و بهتر است در چک لیست خودرو به آن توجه کنید.

برای خرید فیلتر بنزین، می‌توانید به وب‌سایت‌های معتبر و قابل اعتماد مراجعه کنید. وب‌سایت‌های فروش لوازم یدکی برای کمک بهتر به مخاطبان خود، مشخصات فنی مهم صافی بنزین را در اختیار شما قرار می‌دهند تا با استفاده از آن اطلاعات بتوانید انتخاب مناسب و مطمئنی داشته باشید.

اگر می‌خواید در هنگام جست‌وجو تجربه سرچ بهتری د اشته باشید، کافی است کلمه فیلتر بنزین مدل ماشین و برند قطعه را هم سرچ کنید:

 • فیلتر بنزین پارس آلومینیومی آرو

 • فیلتر بنزین پراید آلومینیومی آرو

 • فیلتر بنزین سراتو وارداتی 2010 تا 2013 جنیون پارت

 • فیلتر بنزین kmc t8

فیلتر کابین را بررسی کنید

یکی از مزایای چک لیست خودرو این است که بررسی قطعات کمتر شناخته‌شده اما مهم را به رانندگان پیشنهاد می‌کند. یکی از این قطعات فیلتر کابین نام دارد. اگر مقصدتان شهری کویری و پرد گرد و غبار و یا شهری با هوای آلوده است، فیلتر کابین برای حفظ سلامت سرنشینان خودرو نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. فیلتر کابین وظیفه تصفیه هوای ورودی به اتاق خودرو را بر عهده دارد. این فیلتر گرد و غبار، ذرات تحریک‌کننده و آلرژی‌زای گیاهان و همچنین آلاینده‌ها ناشی از احتراق را جذب می‌کند و هوای پاک و سالم را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. استفاده از فیلتر کابین مناسب برای سلامت شهروندانی که در شهرهای صنعتی و آلوده زندگی می‌کنند نیز ضروری است. اگر سیستم تهویه خودرویتان به درستی کار نمی‌کند و قدرت کمی دارد، و یا صدای سوت مانندی از کانال‌های ورودی هوا به درون اتاق می‌شنوید و یا اگر با بالا کشیدن شیشه‌های خودرو احساس خفگی یا کمبود اکسیژن می‌کنید احتمالا باید فیلتر کابین خود را تعویض کنید.

برای خرید فیلتر کابین ماشین خود نیاز نیست به بازار فروش لوازم یدکی سر بزنید. کافی است مرورگر خود را باز کنید و فیلتر کابین را سرچ کنید. به لیستی از وب‌سایت‌های مختلف برخورد می‌کنید که از بین آن‌ها می‌‌توانید فیلتر کابین مناسب خودرو خود را بخرید.

برای پیدا کردن فیلتر کابین خودرو خود کافی است فیلتر کابین را به همراه مدل خودرو و برند مد نظر خود سرچ کنید:

 • فیلتر کابین سراتو وارداتی 2014 تا 2016 جنیون پارت

 • فیلتر کابین توسان ix35 جنیون پارت

 • فیلتر کابین ون وانا اصلی

 • فیلتر کابین پراید سرکان

نکاتی که نباید آن‌ها را فراموش کنید

در یک جاده خلوت با سرعت بالا رانندگی کنیدحسابی حواستان را جمع کنید، به صداها گوش دهید و لرزش‌ها را احساس کنیدتصور نکنید همه چیز خوب است فقط به این دلیل که هر روز با ماشین خود رانندگی می‌کنیداین یک آزمایش است، نه یک رانندگی معمولی؛ پس روی ماشین خود تمرکز کنید.

 • از چرخ‌ها صدای خراش یا ناله می‌شنوید؟ می‌تواند نشانه خرابی بلبرینگ چرخ یا اتصال CV فرسوده باشد.

 • آیا ماشین می‌کشد؟ مشکلات تراز یا لاستیک‌‌های فرسوده را بررسی کنید.

 • آیا صدای سوت کشیدن ترمز را می‌شنوید؟ ممکن است روتور تاب خورده یا لنت فرسوده باشد.

 • آیا پدال ترمز نرم است؟ ممکن است پدها فرسوده یا روغن ترمز خراب شده باشد.

 • آیا چراغ‌‌های جلو در حالت توقف، سوسو می‌زنند؟ احتمالاً یا تسمه دینام شل است، یا دینام در حال خراب شدن است یا پایانه‌‌های باتری زنگ زده‌اند.

سخن آخر

چک لیست خودرو شامل قطعاتی است که پیش از مسافرت باید بررسی شوند. از مزایای چک لیست خودرو می‌توان به اطمینان از سلامت قطعاتی مانند فیلتر هوا، روغن، بنزین و فیلتر کابین قبل از مسافرت اشاره کرد. با استفاده از چک لیست خودرو قبل سفر، مسافرتی ایمن و شاد برای خود و خانواده‌تان رقم خواهید زد.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید اینجا مراجعه کنید.

Leave a comment