علاقمندان ادامه تحصیل در رشته emba لازم است در دوره کارشناسی ارشد اجرایی مدیریت بازرگانی ثبت نام نمایند. افراد با گذراندن این دوره، مدرکی مشابه با رشته کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) دریافت خواهند کرد. این دوره برای مدیران شرکت­ها و مدیران ارشدی طراحی شده که در حال حاضر پست مدیریتی دارند و می­خواهند مهارت­های خود را افزایش دهند.

برنامه ­های درسی رشته emba برای اشخاصی برنامه ریزی شده که می­خواهند همزمان هم در حرفه خود کار کنند و هم ادامه تحصیل دهند. برنامه­های درسی emba در موسسه­های مختلف، متفاوت است، اما اکثر آنها برنامه­های پاره وقت مانند برگزاری کلاس­های آخر هفته را ارائه می­دهند.
به طور معمول، دانشجویان رشته emba در فیلد کاری خود ارشد هستند. آنها قبل از ورود به تحصیل در این رشته از تجربه کاری قابل توجهی برخوردار می­باشند. با شرکت در برنامه MBA اجرایی، مدیران قادرند در حال انجام وظیفه در پست فعلی­، مدرک خود را دریافت نمایند.

مشخصه­ های رشته emba کدامند؟

 • شرکت در دوره رشته emba به منظور کسب مدرک کارشناسی ارشد اجرایی مدیریت بازرگانی، برای مدیران شرکت­های بزرگ و مدیران ارشد طراحی شده است.
 • فردی که در دوره EMBA شرکت می­کند، می­تواند طبق معمول، به کار تمام وقت در محل کار خود ادامه دهد.
 • برای کسب موفقیت کامل در یک برنامه EMBA، داشتن تجربه کاری قابل توجه و دانش تجاری مفید است.
 • برای کسب مدرک EMBA می­توان به راحتی در ترکیبی از کلاس‌های آموزشی عصرانه و آخر هفته، کلاس­های آنلاین و کارگاه‌ها شرکت نمود.
 • به طور معمول دوره تحصیل در رشته MBA تمام وقت، یک سال است. در حالیکه شرکت در دوره EMBA احتمال دارد تا دو سال طول بکشد.
 • برنامه ­های تحصیلی EMBA زمان­بر و گران هستند.

برنامه­ های رشته emba چه ویژگی­ هایی دارند؟

برنامه های آموزشی رشته emba ترکیبی از کلاس­های درس در عصرها و آخر هفته­ ها و آموزش­ های آنلاین است. همچنین در برخی روزها کارگاه ­هایی تشکیل می­شود. یک برنامه EMBA تمام وقت می­تواند در 24 ماه خاتمه یابد.
انگیزه‌های اصلی مدیران اجرایی برای شرکت در این برنامه، استفاده از کلاس‌های فشرده برای تقویت تخصص و پر کردن شکاف‌های علمی ایشان است. دروس اصلی برنامه EMBA شامل امور مالی و حسابداری، مدیریت عملیات، مدیریت استراتژیک، بازاریابی و منابع انسانی است. متقاضیان می­توانند در دروس انتخابی تخصصی نیز شرکت کنند.

طول دوران تحصیل در رشته emba ممکن است دو سال باشد و هزینه آن نیز زیاد است. افراد شرکت کننده در برنامه‌های EMBA به دنبال پایگاهی برای کسب مهارت‌های پیشرفته هستند تا چشم‌انداز شغلی خود در سازمان‌هایشان را ترفیع دهند. احتمال دارد حتی به دنبال دریافت مدرک کارشناسی ارشد و ورود به شبکه فارغ‌التحصیلان جدید نباشند. از آنجایی که اکثر این مدیران در حین کسب مدرک EMBA کار می­کنند، نسبت به تحصیل تمام وقت در دوره­های MBA سنتی موقعیت بهتری دارند. آنها می­توانند تکنیک­های مدیریت و بهترین شیوه­های آموخته شده در کلاس درس را در موقعیت­های واقعی زندگی و شغل خود اعمال کنند.

برنامه­ های درسی EMBA کدامند؟

برنامه های EMBA متعددی در کشورهای مختلف وجود دارد. برنامه­های EMBA بر اساس موارد گوناگونی مانند ارتقاء شخصی، تجربه آموزشی و توسعه شغلی رتبه بندی می­شوند.

اشخاص علاقمند به تحصیل در رشته emba مانند برنامه­های معمولی MBA تمام وقت، بایستی در مورد برنامه­های EMBA تحقیق کنند تا بتوانند از بین آنها بهترین را انتخاب کنند. آنها پس از تحقیق کامل می­توانند  بهترین مکان آموزشی و بهترین برنامه را منطبق با نیازهای خاص خود پیدا کنید. البته پیش از آن باید بفهمند که آیا پیگیری دریافت مدرک EMBA برای ایشان راه درستی است یا خیر.
محوریت برنامه درسی این دوره شامل موارد زیر است:

موضوعات رشته emba در این دوره عبارتند از:

 • بازرگانی بین المللی.
 • مدیریت بازاریابی.
 • مدیریت حسابداری.
 • مدیریت منابع انسانی.
 • مدیریت استراتژیک.
 • ارتباطات اجرایی.
 • محیط کسب و کار.
 • اخلاق.
 • سیستم های اطلاعات مدیریت.

هدف از برنامه درسی رشته emba چیست؟

اهداف برنامه درسی رشته emba شامل موارد زیر است:

 • به ارتقای شغلی مدیران ارشد شرکت­ها کمک می­کند تا در انجام مسئولیت­های مختلف که با پست آنها در ارتباط است، مهارت پیدا کنند.
 • داوطلبان با شرکت در دوره‌های انتخابی MBA اجرایی، فرصت می­یابند تا موضوعات تخصصی‌تری که با اهداف شغلی آن‌ها مطابقت دارد، بیاموزند.
 • به آن‌ها کمک می‌کند مهارت‌های جدید یا موجود را توسعه دهند، یا درباره موضوعی که به آن علاقه دارند بیشتر بیاموزند.
 • پس از فارغ التحصیلی، افراد می­توانند با توجه به دانش و مهارت­های خود از فرصت­های شغلی مختلفی با حقوق استثنایی برخوردار شوند.

پاسخ به سوالات متداول

هدف از شرکت در برنامه­ های درسی رشته emba چیست؟

در این دوره افرادی شامل مدیران ارشد شرکت­ها، صاحبان مشاغل و فارغ التحصیلان MBA مشغول به کار، شرکت می­کنند. در پایان دوره به دریافت مدرک پیشرفته EMBA نائل می­شوند. گذراندن این دوره در افزایش قابلیت­های تخصصی و کیفیت و کمیت فرصت­های شغلی­شان موثر است. همچنین با افزایش مهارت­های رهبری تجاری، در ایجاد یک شبکه حرفه­ای به آنها کمک می­کند.

آیا شرکت در دوره EMBA ارزشمند است؟

اینکه شرکت در دوره EMBA و دریافت مدرک آن ارزشمند است یا خیر به مجموعه الزامات، اهداف شغلی، نیازهای اساسی و سبک زندگی هر فرد بستگی دارد. بررسی عوامل زمانی و مالی در این راه به شما کمک می­کند.

دوره­های EMBA ارزان نیستند و نیاز به پرداخت هزینه و گذاشتن وقت می­باشند. پرداخت هزینه چه به صورت شخصی باشد و چه توسط حمایت مالی شرکت، باید تجزیه و تحلیل اولیه بازگشت سرمایه (ROI) را انجام دهید تا ارزیابی کنید که آیا از نظر مالی ارزش دارد یا خیر. اگر تمام وقت کار می­کنید و پرداخت هزینه با شرکت است، باز هم باید به زمان صرف شده توجه کنید.

جمع بندی

برنامه­های درسی رشته emba به طور خاص برای مدیران شرکت ها و مدیران ارشد مشغول کار طراحی شده است. این دروس به مدیران با تجربه کاری حداقل 3 تا 5 سال کمک می­کند تا مهارت­های مدیریتی خود را افزایش دهند.
برنامه درسی دوره emba آموزش کسب و کار را در قالب موضوعاتی مانند امور مالی، بازاریابی، حسابداری، مدیریت استراتژیک و منابع انسانی ارائه می­دهد. از آنجا که برنامه درسی دوره emba برای افراد حرفه­ای تدوین شده، شامل روش­هایی مانند مطالعات موردی تخصصی و آموزش مذاکره نیز می­باشد.

Leave a comment