در 22 آوریلما روز زمین را جشن می گیریم. این روز از سال 1970 شروع به افزایش آگاهی از مسائل زیست محیطی کرد. موضوع روز زمین امسالسیاره در برابر پلاستیک“هدف کاهش آن است 60 درصد تولید پلاستیک تا سال 2040 f. چه یک طرفدار محیط زیست یا طرفدار محیط زیست باشید، روز زمین زمان خوبی است تا به اقتصاد دایره ای فکر کنید و چگونه کسب و کار شما می تواند از آن سود ببرد.

اقتصاد دایره ای چیست؟

اقتصاد دایره ای مدلی از تولید و مصرف است که شامل به اشتراک گذاری، اجاره، استفاده مجدد، تعمیر، نوسازی و بازیافت مواد و محصولات موجود در صورت امکان است. به این ترتیب چرخه عمر محصولات افزایش می یابد.

به طور خلاصه، اقتصاد دایره ای مبتنی بر سه اصل تاسیس شده است: 1. حذف زباله و آلودگی 2. چرخش محصولات و مواد 3. احیاء طبیعت

صنعت خمیر و کاغذ را در نظر بگیرید، جایی که اصول اقتصاد دایره ای به وضوح قابل مشاهده است. استفاده از کاغذ برای اسناد تا حد زیادی با استفاده از قالب های الکترونیکی جایگزین شده است، اما ما جامعه ای بدون کاغذ نیستیم. برای کسب‌وکارهایی که از کاغذ استفاده می‌کنند، بیشتر آن‌ها را به روش‌های مختلف، مانند خرد کردن صفحات چاپی غیرضروری برای استفاده به عنوان مواد بسته‌بندی، دوباره استفاده می‌کنند. به این ترتیب، خود کاغذ بازیافت می‌شود و شرکت‌های کاغذسازی دائماً در حال کاشت درختان جدید برای جایگزینی درختان قطع شده هستند. در این روش پایداری محصول در نظر گرفته شده است.

اقتصاد دایره ای در تضاد با اقتصاد فعلی است که “اقتصاد خطی“، “آدوریس اقتصاد“و”منسوخ شدن برنامه ریزی شده” غسل تعمید داده شد.

چگونه از اقتصاد دایره ای استفاده کنیم؟

اقتصاد دایره ای فراتر از بازیافت زباله است و رویکرد جدیدی به کالاها و خدمات دارد. به گفته منبعی که توضیح بسیار واضحی از اقتصاد دایره ای ارائه می دهد، هشت مزیت برای این نوع اقتصاد وجود دارد. متن زیر گزیده ای از آن منبع است:

1 محصولات جذاب تر و پایدارتر: مصرف کنندگان امروزی این را بهتر درک می کنند

2. ارتباط نزدیک تر با مشتری: از آنجایی که محصولات اساساً به عنوان خدمات ارائه می شوند، این امر منجر به تعامل بیشتر با مشتری می شود (به عنوان مثال در هنگام تعمیرات، بازگرداندن و ارتقاء).

3. کاهش هزینه: زیرا محصولات برای استفاده مجدد، تعمیر یا نوسازی در نظر گرفته شده اند. در نهایت اجزای آنها بازسازی می شوند

4. منابع درآمد مکرر: سطل زباله تبدیل به دارایی می شود

5. انعطاف پذیری بیشتر: از آنجایی که کسب و کارها در یک اقتصاد دایره ای مواد را بازیافت و بازیافت می کنند، بهتر می توانند با اختلالات زنجیره تامین مقابله کنند و همچنین در برابر نوسانات قیمت محافظت کنند.

6. بهره وری بیشتر از قطعات و محصولات: استفاده از محصول افزایش می یابد که منجر به درآمد بیشتر واحد می شود

7. زمان تولید را کاهش دهید: کسب و کارها می توانند با نوآوری به جای تولید نیازهای بازار را برآورده کنند. «نمونه‌ای را می‌توان در صنعت انرژی بادی یافت. درخواست برای توربین های بادی در حال حاضر به قدری بالا است که برخی از تولیدکنندگان برای انجام سفارشات تا دو سال زمان می برند. در مقابل، یک توربین بادی موجود می تواند در عرض چهار ماه بازسازی و به مشتری تحویل داده شود.

8. توجه به محیط زیست و آب و هوا: با افزایش عمر محصولات و بازیافت آنها انرژی کمتری مصرف می شود

آخرین کلمه

مادر ترزا در بیانیه ای گفت:من فقط وقتی می بینم چیزی هدر می رود عصبانی می شوم، وقتی می بینم مردم چیزهایی را دور می اندازند که بتوانیم از آنها استفاده کنیم.” بگذارید این احساس در روز زمین طنین انداز شود و از حرکت به سمت اقتصاد دایره ای حمایت کنید.