اعتمادبه‌نفس چیست؟

اعتمادبه‌نفس یک مهارت آموختنی است و می‌تواند با تمرین کردن تقویت شود. به عقیده بسیاری از متخصصان، اعتمادبه‌نفس از ترکیب شدن تلاش زیاد و کار مفید با یک نگرش درست به دست می‌آید. در داشتن اعتمادبه‌نفس خیلی باید دقت کرد چون اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد شما را در معرض تصمیمات نادرست قرار می‌دهد. اگر هم اعتمادبه‌نفس کم داشته باشید هرگز جرات نمی‌کنید کار جدیدی را شروع کنید. در این مقاله ابعاد مختلف اعتمادبه‌نفس می‌پردازیم. تا یاد بگیریم اعتمادبه‌نفس متعادل داشته باشیم.

اعتمادبه‌نفس

اعتمادبه‌نفس در کسب‌وکار

برای ایجاد یک کسب‌وکار موفق نیاز است تا در برابر سختی‌ها مقاومت داشته باشید و اعتمادبه‌نفس عالی برای غلبه بر مشکلات داشته باشید.

 ۹ راهکار برای افزایش اعتمادبه‌نفس در کسب‌وکار :

۱- سعی کنید هرروز بهترین عملکرد را داشته باشید و روی کسب‌وکار خود و روی کار کردن خود تمرکز کنید. به هیچ‌چیز دیگری فکر نکنید.

۲- نقاط قوت خود را شناسایی کنید و روی آن‌ها تأکید کنید. سعی کنید در کارهای روزمره هرروز از این نقاط قوت استفاده مفید کنید؛ و انرژی بگیرید.

۳- مرحله بعدی شناسایی نقاط ضعف است. بعد از شناسایی نقاط ضعف راهی برای از بین بردن آن‌ها پیدا کنید. البته در این مورد خیلی حساس نباشید. این کار به‌شدت اعتمادبه‌نفس شمارا افزایش می‌دهد.

۴- مرحله چهارم این است که خود را باور کنید. هر شب قبل از خواب سه کار عالی که انجام دادید را با خود مرور کنید و خودتان را تأیید کنید. بعد از مدتی از عملکرد خود راضی خواهید شد.

 

مطلب مرتبط» ۷ دروغ بزرگ موفقیت که اصلا نباید باور کنید

 

۵- کارهای روزانه‌ای که انجام دادید را بررسی کنید و تیک بزنید. لیست موفقیت‌ها و تشویق‌ها و ایمیل‌های تشویقی را در یک پوشه جداگانه داشته باشید. روند پیشرفت خود را بسنجید.

۶- از دیگران بازخورد بگیرید و از آن‌ها بخواهید که نظر خود را در مورد شما بگویند و شمارا ارزیابی کنند.

۷- خود را به چالش بکشید. پروژه‌های سخت و چالش‌برانگیز را انجام دهید تا توانایی‌های خود را تقویت کنید و مهارت‌های جدیدی یاد بگیرید. در این روند به‌هیچ‌وجه خود را با دیگران مقایسه نکنید.

۸- نگرش مثبت داشته باشید. نگرش مثبت داشتن بیشتر به معنی انعطاف‌پذیر بودن است. وقتی مشکلی پیش می‌آید به‌جای بحث کردن دنبال راه‌حل باشید.

۹- عکس‌العمل مناسب با رئیس و همکار خود داشته باشید. در محیط کار احساسات خود را کنترل کنید؛ و سعی کنید دیگران را درک کنید.

راهکارهایی برای افزایش اعتمادبه‌نفس:

۱- ژست قدرتمندانه بگیرید.

۲- خودتان را تأیید کنید.

این کار با گفتن جملات مثبت به خود انجام می‌شود. من می‌توانم این پروژه را انجام دهم.

۳- اطمینان داشته باشید.

آنتونی رابینز می‌گوید: «اگر می‌خواهید جزیره را تصرف کنید باید قایق‌هایتان را آتش بزنید؛ زیرا در غیر این صورت و با سخت شدن شرایط، فرار کردن با قایق‌ها را به ماندن و جنگیدن ترجیح خواهید داد.»

۴- عمل کنید.

وینسنت پیل می‌گوید: اقدام کردن بهترین سازنده‌ی اعتمادبه‌نفس است. دست روی دست گذاشتن فقط باعث افزایش ترس‌های شما می‌شود. شاید تلاش شما منجر به موفقیت نشود؛ اما به‌هرحال بهتر است از اینکه آدم یکجا بنشیند و هیچ کاری انجام ندهد.

۵- مهارت‌های خود را توسعه دهید.

یاد بگیرید که انعطاف‌پذیر باشید، نقاط ضعف خود را صادقانه قبول کنید؛ و سعی کنید هرروز بهتر از دیروز باشید.

۶- به خود افتخار کنید و خوشحال باشید.

۷- هدف خود را مشخص کنید.

۸- خود را با دیگران مقایسه نکنید.

۹- به‌جای تمرکز بر مشکل بر روی راه‌حل تمرکز کنید.

۱۰- اگر در ذهن خود تصور می‌کنید که ناموفق هستید این موضوع را در ذهن خود انکارکنید.

ناپلئون هیل می‌گوید: ذهن می‌تواند به هر آنچه تصور می‌کند و ایمان دارد، دست یابد.

۱۱- سعی کنید تصویر زیبایی از خود تجسم کنید. تصویری که به آن افتخار می‌کنید.

۱۲- ترس از ناتوانی را کنار بگذارید.

۱۳- منفی‌بافی و بدبینی را فراموش کنید.

۱۴- آماده مواجه‌شدن با فرصت‌های بعدی باشید.

۱۵- زبان بدن خود را اصلاح کنید.

نحوه ایستادن و نشستن خود را اصلاح کنید. بایستید شانه‌هایتان را بالا دهید سرخود راکمی بالا ببرید و دست‌های خود را به طرفین بازکنید و مدتی در این حالت باقی بمانید

۱۶- به دیگران کمک کنید.

۱۷- خود را برای پیروزی آماده کنید.

۱۸- از خود مراقبت کنید.

سعی کنید سلامت جسمانی، سلامت روانی و سلامت اجتماعی داشته باشید. برای خوردن، خوابیدن و ورزش کردن خود زمان بگذارید.

۱۹- ایجاد مرزهای شخصی

سکوت نکنید و اجازه ندهید که قربانی شوید. نه گفتن را یاد بگیرید.

۲۰- تغییر به یک ذهنیت تساوی

مرلین مونرو می‌گوید: تمایل به بودن جای شخص دیگری هدر دادن شخصیت شماست. هیچ‌وقت دیگران را بهتر از خود ندانید. آن‌ها بهتر و شایسته‌تر از شما نیستند خود را با دیگران برابر بدانید.

۲۱- هرگز زمان خود را با افرادی که برای شما مفید نیستند صرف نکنید.

۲۲- نقش بازی کنید.

اگر اعتمادبه‌نفس ندارید ادای آن را دربیاورید. افکار مثبت را به خود تلقین کنید تا در مسیر درست قرار بگیرید.

۲۳- خود را زیبا بدانید. (خود را آراسته کنید)

۲۴- بد صحبت کردن در رابطه با خودتان را متوقف کنید.

۲۵- احساسات منفی مثل احساس رنجش، خشم، دلخوری یا مبارزه برای انتقام‌جویی را رها کنید.

۲۶- کمال طلب نباشید.

۲۷- افراد موفق و پرافتخار که شمارا دوست دارند را در زندگی خود پررنگ کنید.

۲۸- بدون در نظر گرفتن نظرات دیگران کاری را که دوست دارید انجام دهید.

۲۹- فهرستی از فعالیت‌هایی که در آن‌ها خوب هستید را تهیه کنید.

۳۰- انتقادپذیر باشید.

۳۱- فهرستی از فعالیت‌هایی که برای شما سخت و چالش‌برانگیز است تهیه کنید.

۳۲- در آینه به خود لبخند بزنید.

۳۳- صبور باشید.

۳۴- شکر گذار باشید.

۳۵- میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید.

۹ راهکار افزایش اعتمادبه‌نفس در مدیریت:

۱- به خود و اعضای گروه خود انرژی دهید.

۲- به خود و اعضای گروه خود جایزه بدهید.

۳- از کارمندان خود قدردانی کنید.

۴- برنامه‌ها و اهداف خود را دوباره تنظیم کنید.

۵- همواره در حال رشد باشید.

۶- به خودتان استراحت دهید.

۷- از هر فرصتی برای خوشحالی کردن استفاده کنید.

۸- به خودتان و دیگران انگیزه بدهید.

۹- بین زندگی و کار خود تعادل برقرار کنید.

مطلب مرتبط» افزایش تمرکز با ۴ روش ساده

 

افزایش اعتمادبه‌نفس زنان کارآفرین

زنان برای اینکه اعتمادبه‌نفس بالایی داشته باشند لازم است تا به نکات زیر توجه نمایند:

۱- با یک مربی کارکنید.

۲- با افرادی که باهوش هستند در ارتباط باشید.

۳- با شرکت در کلاس‌های آموزشی و سمینارها مهارت‌های خود را تقویت کنید.

۴- از منطقه امن خود بیرون بیایید.

۵- در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنید.

۶- مثبت فکر کنید و خودتان را تأیید کنید.

۷- اعتمادبه‌نفس برای کارشناس فروش

اعتمادبه‌نفس برای کارشناسان فروش بسیار مهم است. برای داشتن اعتمادبه‌نفس درفروش لازم است تا نکاتی را رعایت کنید.

۸- خودتان را در شرایط سخت قرار دهید.

شرایط سخت را با خود تمرین کنید. با این کار می‌توانید ظرفیت خود را بالا ببرید. تا در شرایط خاص که مشتری‌ها عقب می‌کشند و نیاز به توضیحات بیشتری دارند وارد شرایط سخت شوید.

۹- احساسات را کنار بگذارید.

احساسات خود را درفروش کنار بگذارید. برخی از افراد به محصولات شما نیازی ندارند و خرید نکردن دیگران به معنی ضعف شما نیست. فروش محصولات به معنی حل مشکلات دیگران است و به‌اندازه‌ای که مشکل دیگران را حل می‌کنید از آن‌ها پول دریافت می‌کنید. با این طرز فکر می‌توانید احساسات خود را کنار بگذارید.

۱۰- ثابت کنید که محصول یا خدمات شما باارزش است.

صاحبان کسب‌وکار به دلیل نزدیک بودن به شرایط معمولاً فراموش می‌کنند چه خدمات باارزشی را به دیگران ارائه می‌دهند. مرور بازخوردهای مشتری‌ها می‌تواند تأثیر مثبتی در اعتمادبه‌نفس داشته باشد.

 

اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد !

اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد چه تأثیری در کار وزندگی دارد؟ آیا موردقبول افراد دیگر است؟ آیا مردم به کسب‌وکارهایی که مدیر آن اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد دارد اعتماد می‌کنند؟ پاسخ این سؤالات به نحوه ابزار اعتمادبه‌نفس بستگی دارد. به‌صورت شفاهی، زبان بدن و تن صدا روش‌هایی هستند که می‌توان اعتمادبه‌نفس را ابراز کرد. این روش‌ها در جلب‌توجه مثبت و نفوذ در مردم تأثیرگذارند. زمانی که اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد در طول یک فعالیت گروهی دیده می‌شود به شهرت و اعتبار فرد لطمه‌ای نمی‌زند.

محققان می‌گویند:

مزایای اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد، به هر قیمتی، از هزینه‌های آن بیشتر است.

سعی کنید اعتمادبه‌نفس خود را به‌طور غیرمستقیم بیان کنید. وقتی اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد دارید و به‌صورت کلامی بیان می‌کنید و در عمل متوسط هستید بعد از مدتی مردم به شما اطمینان نخواهند کرد؛ و به‌احتمال‌زیاد انتخاب نمی‌شوید.

اعتمادبه‌نفس بعد از شکست

افراد موفق کسانی نیستند که در زندگی خود شکست نمی‌خورند، بلکه افرادی هستند که استراتژی مناسبی برای این شرایط دارند. همه ما در زندگی افراد موفقی را الگوی خود قرار می‌دهیم. یکی از بهترین راه‌ها این است که بدانیم این افراد نیز شکست را تجربه کرده‌اند جملات الهام بخشی از این افراد بخوانید و این جملات را در آرشیو خود داشته باشید تا در شرایط بحرانی بخوانید.

 یک پوشه برای موفقیت‌های خود داشته باشید. در پوشه افتخارات خود همه تشویق‌ها، جایزه‌ها و… را داشته باشید. مرور موفقیت‌های گذشته اعتمادبه‌نفس شمارا افزایش می‌دهد.

اشتباهات خود را بپذیرید. دلیل شکست خوردن و نقاط ضعف خود را بررسی کنید و سپس با روش‌های درست اقدام به رفع آن‌ها کنید. می‌توانید یک دستیار استخدام کنید تا برخی از کارها را انجام دهد و شما روی امور مهم تمرکز کنید.

سعی کنید اتفاقات و نگرانی‌های خود را به‌طور روزانه بنویسید. با مرور این نگرانی‌ها متوجه می‌شوید که آن‌ها را بیش‌ازاندازه بزرگ کرده بودید درصورتی‌که اهمیت چندانی ندارند. این کار باعث می‌شود انگیزه داشته باشید و به جلو حرکت کنید.

با یک فرد متخصص مشورت کنید. شاید پیدا کردن یک فرد متخصص و حرفه‌ای کار چندان راحتی نباشد و معمولاً در این‌گونه مواقع مشاورها وقت ندارند و سرشان شلوغ است بهتر است از یک همکار یا دوست یا همسایه که روابط خوبی با آن‌ها دارید بخواهید تا باهم صحبت کنید.

اعتمادبه‌نفس کاذب

اعتمادبه‌نفس کاذب می‌تواند اثرات مخربی داشته باشد. معمولاً دانش کم و ناآگاهی باعث می‌شود افراد در تشخیص توانایی‌های خود دچار توهم شوند و تا وقتی‌که دچار مشکل نشوند متوجه واقعیت نمی‌شوند. برای اینکه دچار اعتمادبه‌نفس کاذب نشویم این روش را در نظر بگیرید:

وقتی در حال یادگیری یک مهارت هستید از یک دوست خوب بخواهید نظرش را به شما بگوید به‌این‌ترتیب اعتمادبه‌نفس شما در حد تعادل باقی می‌ماند.

برای انجام برخی از امور گمان می‌کنیم زمان کمتری نیاز خواهیم داشت درحالی‌که ممکن است بیشتر طول بکشد یا اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ بدهد. در برنامه‌ریزی خود زمان بیشتری را برای یک کار اختصاص دهید. در بودجه‌بندی و سرمایه‌گذاری و سایر مسائل مربوط به کسب‌وکار هم می‌توانید همین روال را داشته باشید.

اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید خیلی خوب فکر کنید و ببینید چه پیش‌نیازهایی را برای رسیدن به این هدف لازم دارید این کار باعث می‌شود خیلی عاقلانه فکر کنید و تصویر واقعی ازآنچه می‌خواهید به دست بیاورید داشته باشید.

اعتمادبه‌نفس واقعی

برای اینکه اعتمادبه‌نفس واقعی داشته باشیم لازم است تا کارهایی را انجام دهیم. اگر درخواستی از فردی دارید به‌طور مکرر این کار را انجام دهید و نگران جواب منفی شنیدن نباشید.

اینکه برای دیگران وقت بگذارید شاید جذاب باشد و اعتمادبه‌نفس شمارا افزایش دهد اما مراقب باشید که این کار را بیش‌ازاندازه انجام ندهید چون باعث می‌شود نتوانید روی خود تمرکز داشته باشید و به‌این‌ترتیب نمی‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید؛ و مطمئناً در مورد چیزی که اطلاعی از آن ندارید نمی‌توانید اعتمادبه‌نفس داشته باشید.

سعی کنید برنامه مشخصی برای زندگی خود داشته باشید تا در مسیر درست قرار بگیرید. اگر برنامه‌ای نداشته باشید بازیچه دیگران شده و به هر جهتی که آن‌ها می‌خواهند هدایت می‌شوید. جهت‌هایی که ممکن است برای شما درست نباشد و بعد از مدتی شمارا افسرده کنند.

تعریف و تمجید دیگران را بپذیرید و متواضع باشید.

برای اینکه ترس را کنار بگذارید و به خود ثابت کنید که ایمن هستید بهتر است خود را در شرایط ناآشنا یا پر از هیجانی قرار دهید که هیجانات شما تحریک شود؛ مثلاً یادگیری یک مهارت جدید، پیدا کردن مسیر تازه، تمیز کردن انباری که در آن سوسک است و… خودتان را بیشتر به چالش بکشید.

 

مطلب مرتبط » هک کردن مغز تکنیکی برای موفقیت در سطوح بالا

 

اعتمادبه‌نفس در گروه

در یک گروه بهتر است رهبر گروه به توانایی افراد اعتماد کند تا اعتمادبه‌نفس افراد بالا رود. با تقسیم شدن وظایف سنگینی بار از روی عده‌ای برداشته می‌شود و می‌توانند روی درآمد تمرکز کنند؛ و این گروه تبدیل به یک گروه موفق می‌شود.

رهبران باید توجه داشته باشند در سپردن کارها به دیگران جزئیات کار را مدیریت نکنند؛ و روی موضوعات مهم‌تر تمرکز کنند.

مدیران و رهبران اجازه دهند که افراد در برابر مسئولیت‌ها پاسخ‌گو باشند. این مسئولیت‌پذیری باعث می‌شود که کارهای خود را کامل انجام دهند؛ و همین موضوع باعث افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود.

فرصت تصمیم‌گیری به افراد بدهید و اجازه بدهید مدتی را با تصمیمی که می‌گیرند سپری کنند. گروه خود را جدی بگیرید. به‌این‌ترتیب آن‌ها نیز کار خود را جدی می‌گیرند.

کارهایی که فکر می‌کنید اعضای گروه از عهده انجام دادنشان بر‌نمی‌آیند را به آن‌ها بسپارید و سپس از آن‌ها حمایت کنید. قرار گرفتن در حاشیه‌ای امن هیچ موقع باعث پیشرفت نمی‌شود. کارهایی را به اعضای گروه خود محول کنید که احساس می‌کنند آمادگی انجام دادنشان را ندارند. وقتی دیدید که درگیر کارشده‌اند به آن‌ها کمک کنید و مسیر درست را نشان دهید.

اگر می‌خواهید کسب‌وکار موفقی داشته باشید باید اعتمادبه‌نفس داشته باشید و این اعتمادبه‌نفس را در دیگران نیز تقویت کنید. هر فردی خصوصیات اخلاقی خاص خود را دارد و به‌طور خاصی انگیزه کسب می‌کند. یک رهبر بهتر است با اعضای گروه خود ارتباط برقرار کند و به‌دقت بررسی کند چه چیزی باعث انگیزه بیشتر در افراد مختلف می‌شود. سپس پروژه‌ها را با این موارد انگیزشی پیوند دهد. بعد از مدتی مشاهده می‌کنید که اعضای گروه با میل و رغبت بیشتری کار می‌کنند و نتایج بهتری می‌گیرند.

 

نتیجه‌گیری

برای داشتن اعتمادبه‌نفس عالی لازم است تا بر اهداف خود متمرکزشده، وارد عمل شوید تا ترس شما کمتر شود؛ و درنتیجه به فروش بالاتری برسید. به‌این‌ترتیب از حالت ایستایی خارج‌شده و پویا می‌شوید. پیتر برگمن نویسنده کتاب «رهبری با استفاده از شجاعت احساسی» چهاراصل مهم برای تبدیل‌شدن به یک رهبر کارآمد را بیان می‌کند که عبارت‌اند از: اعتمادبه‌نفس، ارتباط سازنده، تعهد به اهداف و شجاعت احساسی. توجه داشته باشید که همه موارد کنار یکدیگر شمارا تبدیل به یک رهبر یا مدیر کارآمد می‌کند. اگر در مسیر حرکت خود شکست خوردید از آن درس بگیرید و محکم‌تر ادامه مسیر را طی کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۴ رای

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *