یک سری اشتباهات در ساخت سردخانه صنعتی هست که اگر آن ها را مرتکب شوید ممکن است دچار هزینه های زیادی شوید که گاها غیر قابل جبران است. از این قبیل کارها  می توان به خطا در طراحی و نصب سردخانه، اشتباه در خرید تجهیزات سردخانه، استفاده از متریال نامناسب نام برد.

اشتباهات طراحی و نصب سردخانه

در طراحی و نصب سردخانه به موارد زیادی باید  توجه شود  تا از خطاهای جبران ناپذیر طراحی سردخانه جلوگیری شود.

ابتدا به مکان استقرار سردخانه باید  توجه شود  که  در  چه آب و هوایی و با چه میزان رطوبتی است،  زیرا آب و هوای گرم و مرطوب تجهیزات متفاوت تری نسبت به آب و هوای سرد و خشک را نیاز دارد.

در دومین مرحله، به کاربرد سردخانه باید توجه شود که کدام سردخانه را قرار است احداث کنیم، سردخانه بالای صفر و پایین صفر هر کدام تجهیزات متفاوتی را می طلبد.

سومین مرحله طراحی سردخانه انتخاب تجهیزات برودتی مناسب است.

چهارمین مرحله ساخت سردخانه نصب سردخانه و تجهیزات آن است.

 اشتباه در خرید تجهیزات سردخانه

انتخاب تجهیزات سردخانه بسیار مهم است زیرا انتخاب دستگاه کوچک یا بزرگ، انتخاب برند دستگاه و نوع کاربری در میزان بهره وری از سردخانه بسیار مهم است.

اشتباهات در خرید کمپرسور

کمپرسور یا موتور سردخانه یکی از مهم ترین تجهیزات سردخانه است و انتخاب اشتباه کمپرسور هزینه های زیادی را در بر دارد.

اگر توان قدرتی یا مصرفی، برودتی و سرمایشی کمپرسور را مناسب با دمای اواپراتور و کندانسور و ظرفیت برودتی مورد نیاز سردخانه و کارایی سردخانه بالای صفر یا پایین صفر انتخاب نکنیم ممکن است کمپرسور به خوبی از پس وظایف سردخانه بر نیاید.

قبل انتخاب کمپرسور خوب است که با انواع کمپرسور آشنا شویم.

کمپرسور سردخانه بر اساس رنج دمایی :

کمپرسورهای سردخانه بر اساس رنج دمایی به صورت  کمپرسور سردخانه بالای صفر و زیر صفر  نام برده می شود که کمپرسورهای سردخانه های زیر صفر ( معمولا از صفر تا منفی 40 ) دارای توان بالاتری نسبت به کمپرسورهای بالای صفر ( معمولا از  0  تا 8  درجه ) می باشند.

کمپرسور سردخانه بر اساس گاز مبرد :

 اینکه از چه گاز مبردی در کمپرسور سردخانه استفاده شود مهم است، معمولا کمپرسور ها از گاز 22R ، R404A ، R134A  استفاده می کنند.

کمپرسور سردخانه بر اساس مکانیزم عملکردی شان

کمپرسور سردخانه بر اساس مکانیزم عملکرد شان به کمپرسورهای پیستونی یا رفت و برگشتی، کمپرسور روتاری، کمپرسور ساتریفیوژ، اسکرال و اسکرو تقسیم می شوند و شما باید مناسب ترین کمپرسور را برای سردخانه خود انتخاب کنید.

لازم به یادآوری است قبل خرید کمپرسور به تک سیلندر یا چند سیلندر بودن یا قابل تعمیر و غیرقابل تعمیر بودن توجه کنید.

انواع کمپرسور سردخانه بر اساس برند سازنده

کمپرسورهای سردخانه دارای برند های متفاوتی هستند شامل برند کریر (Carrier)، بیتزر (Bitzer)، دانفوس (Danfoss)، کوپلند (Copeland)، فراسکلد (Frascold)، بوک (Bock)، دورین (Dorin) و رفکامپ (Refcomp) که هرکدام از این برند ها دارای مدلهای متفاوتی هستند که با توجه به نوع سردخانه و نیاز سردخانه، میزان کارایی و قابل تعمیر بودن یا گارانتی و خدمات پس از فروش می توانید کمپرسور مناسب خود را انتخاب کنید.

دلایل خرابی کمپرسور در سردخانه

ممکن است انتخاب کمپرسور به خوبی انجام شود ولی به دلایل ذیل کمپرسور زودتر از موعد خراب شود. بهتر است دلایل خرابی کمپرسور شامل کار کردن زیاد کمپرسور در فشار بالا، نوسانات برق (کم یا زیاد)، کمبود گاز مبرد در سیکل تبرید (ممکن است نشتی داشته باشد )، وجود رطوبت در سیکل تبرید، شارژ روغن و گاز مبرد نا مناسب و … را بشناسیم و جهت رفع آنان کوشش کنیم.

گارانتی و خدمات پس از فروش

انتخاب کمپرسور از شرکتهای بی نام و نشان یکی از اشتباهات بزرگ است، بهتر است تجهیزات سردخانه را از شرکتهای دارای نماد استاندارد و برند بخریم تا هم گارانتی و هم خدمات پس از فروش خوبی را تجربه کنیم.

انتخاب اشتباه اواپراتور سردخانه درخرید تجهیزات سردخانه

از آنجاییکه می دانید برای خرید  اواپراتور سردخانه زیر صفر یا بالای صفر نیاز به توجه ویژه به طراحی سردخانه است زیرا اواپراتور یکی از مهم ترین تجهیزات سیکل سرمایشی سردخانه است.

در خرید اواپراتور سردخانه این اشتباهات را مرتکب نشوید

اگر بدون محاسبه بار برودتی سردخانه و ظرفیت سرمایش را با توجه به ابعاد سالن، نوع عایق ‌کاری، نوع محصول، میزان باز و بسته شدن درب سردخانه اقدام به خرید اواپراتور کنید، ممکن است اواپراتور کوچک تر از حد نیاز یا بزرگتر از حد نیاز را خریداری کنید.

درصورتیکه اواپراتورکوچکتر از مقدار مورد نیاز باشد، مبرد به کمپرسور به صورت مایع برگشت شده یا دمای تبخیر مبرد کاهش می یابد که باعث افزایش اختلاف دمای تبخیر مبرد و دمای سالن می شود.

همچنین عدم توجه به موارد بالا باعث یخ زدن بیشتر رطوبت هوا روی فین ‌ها گشته که از کیفیت نگه داری مواد کاسته و ممکن است باعث فساد مواد گردد.

برند های اواپراتور

قبل خرید اواپراتور به برند آن توجه کنید تا بیشترین بازدهی را داشته باشد، از برند های اواپراتور سردخانه بالای صفر و اواپراتور سردخانه زیر صفر موجود در بازار می توانیم به اواپراتورهای آرشه کار و آرتک، نوین، صابکول، تبادل کار و اواپراتور نیک که بهترین است اشاره کنیم.

انتخاب اشتباه کندانسور سردخانه

در موقع خرید کندانسور سردخانه بالای صفر یا کندانسور سردخانه زیر صفر که جز مهمی از سیستم سرمایش است اگر به توان برودتی اواپراتور، ظرفیت کمپرسور، اختلاف دمای تقطیر مبرد با دمای محیط، نوع مبرد و همچنین ارتفاع از سطح دریا توجه نکنیم، ممکن است کندانسور اشتباهی را بخریم. آن کندانسور اگه با توان کمتر از حد نیاز خریداری شود باعث افت راندمان سیستم می شود و کار به درستی انجام نمی گردد.

همچنین خرید کندانسور با توان کمتر از موارد گفته شده دمای گاز مبرد خروجی را افزایش خواهد داد که ممکن است به سوپاپ دهش کمپرسور آسیب بزند.

انتخاب برند های کندانسور

از برندهای کندانسور سردخانه بالای صفر یا کندانسور سردخانه زیر صفر  می توان به کندانسورهای نیک، آرشه، صابکول، نوین و تبادل کار اشاره کرد.

انتخاب عایق سردخانه

یکی از مهمترین اشتباهاتی که ممکن است در ساخت سردخانه با آن مواجه شویم انتخاب عایق سردخانه است.

عایق سردخانه مانع از خروج سرمای تولید شده توسط موتور و سبب عدم ورود گرما در داخل سردخانه است، پس باید در انتخاب عایق مناسب سردخانه زیر صفر  یا  بالای صفر دقت لازم را  انجام داد.

استفاده از متریال غیرعایق همانند آجر یا پنل‌های غیر پلی یورتان در سقفها یا دیوارها باعث هدر رفت انرژی و سرما می شود.

انتخاب عایق مناسب در خرید تجهیزات سردخانه بالای صفر یا  پایین صفر در طول عمر موتور سردخانه، میزان استهلاک تجهیزات و میزان برق مصرفی موثر است.

عایق های پلیمری در سردخانه

عایق های پلیمری بیشترین استفاده را در ساخت سردخانه استفاده دارد که دارای انواع مختلفی شامل عایق پلیمری پلی یورتان، عایق پلیمری پلی استایرن اکسترود شده، پلی استایرن منبسط شده است.

عایق های پلیمری پلی استایرن اکسترود شده دارای ضخامت های مختلفی است و برای عایق بندی کف سردخانه استفاده می شود.

از عایق های پلیمری پلی یورتان قابل نصب بر روی دیواره ها و سقف سردخانه هستند، به صورت قالب های پلیمری و ساندویچ پانلی استفاده می شود.

عایق های ساندویچ پانل سردخانه

ساندویچ پانل سردخانه مصالح ساختمانی و دارای دو دسته کلی سقفی و در ضخامت و ویژگی های مختلف طراحی و تولید می شود، از ساندویچ پنل ها در ساخت سازه های مختلفی از جمله سردخانه استفاده می گردد.

ساندویچ پنل ها دارای عایق حرارتی قوی، قابل شستشو و بهداشتی نیز هست و در آن باکتری و قارچ رشد نمی کند.

از انواع ساندویچ پنل می توان به ساندویچ پنل کبیر پانل اشاره کرد.

نکته مهم در انتخاب ساندویچ پنل

علاوه بر توجه به ضخامت ساندویچ پنل در خرید آن  باید به دانسیته ساندویچ پنل نیز توجه شود که بهتر است دانسیته ساندویچ پنل 40 کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

Leave a comment