اگر شما از آن دسته افرادی هستید که فکر می کنند برای شما مهم است که چه نوع پولی را وارد زندگی خود می کنید، احتمالا قبلاً به این سوال فکر کرده اید. آیا کسب و کار اینترنتی حلال است؟

امروزه قوانین کسب و کار اینترنتی و کسب درآمد در فضای مجازی، برای کسب و کارهای اینترنتی یکی از مهم ترین سوالات به حساب می آید. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که آیا کسب درآمد حلال در فضای مجازی بر اساس موازین شرعی امکان پذیر است؟

آیا کسب و کار اینترنتی حلال است؟ یا نه؛

قوانین تجارت در فضای مجازی و واقعی یکسان است. امروزه کسب و کار اینترنتی بسیار رایج است، اما متاسفانه گاهی اوقات افراد به ماهیت درآمد و حلال بودن آن توجه نمی کنند. درآمدی که از فضای مجازی به دست می آورید کاملا به سلامت فضای کار و نوع خدمات مربوط می شود. مثلا گفته می شود افرادی که از فروش فیلترشکن درآمد زیادی کسب می کنند، درآمدهای ممنوعه ای در زندگی خود به ارمغان می آورند که مطمئناً در زندگی آنها تأثیر خواهد داشت.

با بررسی دقیق تر، حتی بسیاری از جنبه های مختلف تجاری و تجاری در فضای مجازی ممکن است مورد توجه افراد مقید قرار نگیرد. گاهی اوقات دروغ هایی بر روی لایه های محتوا برای فروش محصولات نوشته یا گفته می شود. یا از تصاویر زنان برای جذب مشتری و جذب تبلیغات استفاده می شود که می تواند جوانان را به سمت افول و گمراهی سوق دهد. استفاده از این ماده برکت ندارد و در زندگی مردم اثر مخربی خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی:کسب و کارهای اینترنتی جدید در جهان

کسب درآمد مجازی از دیدگاه قرآن و علمای دین

با توجه به مفاهیم قرآن و نظر فقها، انجام کاری که موجب گناه شود و زمینه ساز خطا شود، جایز نیست. لذا علمای دین هر قراردادی را که مصداق گناه و جرم باشد حرام می دانند. شاید کسب و کارهایی که سود نامشروع دارند، چشم انسان و دیگران را آلوده به گناه کند. تشویق چنین بازاری باعث کندی بازار مسلمانان و کاهش معیشت آنها می شود.

در مورد حلال بودن کسب و کار اینترنتی می توان به آیه شریفه قرآن در سوره مائده اشاره کرد;

کامی ورمید: «و در نیکی و پرهیزگاری همکاری کنید، ولی در گناه و تجاوز همکاری نکنید و از خدا بترسید که خداوند سخت کیفر است».

یعنی: و در راه نیکی و تقوا با یکدیگر همکاری کنید، ولی در راه گناه و معصیت همکاری نکنید و از خدایی که عذابش سخت است بپرهیزید.

آخرین کلمه

بنابراین، هدف کسب و کار و نحوه تحقق آن مهم است. همانطور که گفتیم درآمد اینترنتی اگر آمیخته به گناه و دروغ نباشد مشکلی ندارد. بر اساس این اصول اسلامی که شامل تمامی مسائل اجتماعی، حقوقی و اخلاقی می شود، می توانید با توجه به نوع درآمد خود حلال بودن یا نبودن یک تجارت اینترنتی را تشخیص دهید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

Leave a comment