بیت کوین به‌عنوان اولین ارز دیجیتال، ورود سرمایه‌گذاران را به این عرصه‌ی نوپا و جذاب، ترغیب کرد. اما آلت‌ کوین به‌تازگی ظهور کرده و برخی مشابهت‌ها و تفاوت‌هایی با بیت کوین دارد. در این مقاله، به بررسی مفاهیم و تفاوت‌های بالقوه بین دو مفهوم آلت‌ سیزن و بیت سیزن خواهیم پرداخت.

در اینجا باید توجه داشت که آلت کوین (Altcoin) اصطلاحی است که هر ارز دیجیتالی را به‌غیراز بیت کوین شامل می‌شود. به‌عنوان مثال، ریپل (Ripple)، لایت کوین (Litecoin) و اتریوم (Ethereum) ازجمله آلت کوین‌ها هستند. در این مقاله، به بررسی مفهوم آلت‌سیزن و آنچه که آن را از بیت سیزن متمایز می‌کند، خواهیم پرداخت. ما راهبردها، قابلیت‌ها و مشکلات هر دو را بررسی خواهیم کرد و سپس تفاوت‌ها را موردبررسی قرار می‌دهیم.

نکته مهم: این محتوا هیچ‌گونه پیشنهادی به خرید کوین مربوطه و سرمایه‌گذاری روی آن نبوده و هرگونه معامله و سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال باید توسط افراد آموزش‌دیده و باتجربه انجام شود.

بیت سیزن چیست؟

بیت سیزن به‌صورت خلاصه به معنای فصلی یا دوره‌ای از زمان در دنیای ارز دیجیتال است. همانند فصل‌ها در یک سال، بیت سیزن‌ها نیز برای تقسیم زمان در دنیای ارز دیجیتال استفاده می‌شوند. هر بیت سیزن شامل یک مجموعه‌ای از رخدادها و تغییرات در بازارهای ارز دیجیتال است که در طی آن دوره رخ می‌دهد. این دوره‌ها ممکن است به دلیل تغییرات قیمت، واقعه‌های مهم در دنیای ارز دیجیتال یا عوامل دیگر تعیین شوند. هر دوره ممکن است به‌صورت رسمی یا غیررسمی توسط ارز دیجیتال مربوطه اعلام شود.

معرفی بیشتر بیت سیزن و روند آن

این مورد برای بیت کوین یک واقعه مهم است که هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد. در این رویداد، پاداش بلوک‌های استخراج‌شده در شبکه بیت‌کوین، به نصف کاهش می‌یابد. برای درک بهتر، بیت‌کوین را می‌توان معادل یک معدن سنگ استخراج طلا دانست. به‌طور منظم، تعدادی طلا در معدن استخراج می‌شود و جایزه‌ی صاحب معدن برای هر دوره‌ی استخراج کاهش می‌یابد تا زمانی که در نهایت جایزه به مقدار ثابتی کاهش‌یافته و دیگر تولید طلا به‌پایان خود می‌رسد.

در شبکه بیت‌کوین، هر بلوکی که استخراج می‌شود، شامل تعدادی تراکنش است که در شبکه صورت می‌گیرد. زمانی که یک بلوک با موفقیت استخراج می‌شود، ماینر آن بلوک، جایزه‌ای دریافت می‌کند. این جایزه در زمان راه‌اندازی بیت‌کوین در سال 2009، 50 بیت‌کوین بود. اما در هر چهار سال یک بار، بلاک‌های استخراج‌شده در شبکه و تعداد بیت‌کوین‌هایی که در آن‌ها پاداش ماینرها قرار می‌گیرد، به نصف کاهش می‌یابد. منظور از بیت‌سیزن‌ها، زمانی است که جایزه بلوک از 50 به 25 بیت کوین کاهش‌یافته یا از 25 به 12.5 بیت کوین کاهش می‌یابد.

آلت سیزن چیست؟

آلت سیزن (Alt season) یا فصل آلت کوین‌ها، در دنیای ارزهای دیجیتال به زمانی اشاره دارد که ارزهای دیگر به‌جز بیت کوین (آلت کوین‌ها) رشد قابل‌توجهی را طی می‌کنند. در طول این دوره، ارزهای آلت‌کوین معمولاً به علت نقل‌وانتقال سرمایه از بیت کوین به ارزهای دیگر، قیمت‌های بالاتری را تجربه می‌کنند.

اصطلاح “آلت” به معنای “دیگر” است و به ارزهای رمزنگاری‌شده به‌جز بیت کوین اشاره دارد. درحالی‌که این ارز تا به امروز به‌عنوان محبوب‌ترین و باارزش‌ترین ارز دیجیتال شناخته‌شده است، در زمانی که ارزهای دیگر (مانند اتریوم، ریپل، لایت کوین) به‌عنوان جایگزینی برای این ارز در نظر گرفته می‌شوند، قیمت آن‌ها با افزایش مواجه خواهد شد.

آلت سیزن می تواند به دو صورت رخ دهد:

  1. آلت سیزن کوچک: در این حالت، برخی از ارزهای دیجیتال در مدت کوتاهی رشد قابل‌توجهی را تجربه می‌کنند. این ممکن است به دلایل فنی، اعلام خبر یا عوامل دیگری باشد.
  2. آلت سیزن کامل: در این حالت، چندین ارز دیجیتال (مانند اتریوم، ریپل، لایت کوین، استلار و غیره) همزمان رشد قابل‌توجهی را تجربه می‌کنند و ارزها به‌صورت گسترده در بازار رمزنگاری معامله می‌شوند.

توجه داشته باشید که این دوره ممکن است ناپایداری و تغییر قیمت‌های زیادی را در بازار ارزهای دیجیتال به دنبال داشته باشد و سرمایه‌گذاران به خوبی می‌توانند از این شرایط بهره ببرند، اما همچنین باید به خطرات مرتبط با بازار رمزنگاری نیز توجه کنند.

تفاوت بیت سیزن و آلت سیزن در چیست؟

به زبان ساده آلت سیزن به زمانی گفته می‌شود که عملکرد آلت کوین‌ها بهتر از بیت کوین باشد و این مهم‌ترین تفاوت این دو مفهوم است. اما در زیر به‌طور جداگانه تفاوت‌های این دو را بررسی و مرور می‌کنیم:

تفاوت در تعریف:

  • آلت سیزن: به معنی زمانی است که ارزهای دیجیتال به‌جز بیت کوین رشد قابل‌توجهی دارند.
  • بیت سیزن: به معنی زمانی است که قیمت بیت کوین رشد قابل‌توجهی دارد.

عملکرد بازار:

  • آلت سیزن: رخدادی است که بیت کوین به‌عنوان رهبر بازار موجب رشد قیمت سایر ارزها می‌شود و قیمت آن‌ها به نسبت این ارز سرعت بیشتری را به خود گیر می‌دهند.
  • بیت سیزن: به‌عنوان یک رویداد است که دلایل متنوعی می‌تواند داشته باشد، اما به‌طور کلی تأثیر بیت کوین بر تمام ارزهای دیگر را نشان می‌دهد.

زمان‌بندی:

  • آلت سیزن: معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که بیت کوین نسبتاً ثابت باشد و سرمایه‌گذاران به دنبال فرصت‌های سودده‌تر در دیگر ارزها باشند.
  • بیت سیزن: زمان‌بندی این دوره، سخت‌تر قابل پیش‌بینی است و ممکن است به علل مختلف به وجود آید، ازجمله اعلام خبرهای مرتبط با این ارز، تغییرات قوانین و مقررات، تأثیر رویدادهای جهانی و شرایط اقتصادی.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی مفهوم آلت سیزن و بیت سیزن پرداختیم و متوجه شدیم که بیت سیزن به دوره‌ای گفته می‌شود که عملکرد بیت کوین در بازار از دیگر ارزها بهتر باشد؛ درحالی‌که آلت سیزن به زمانی گفته می‌شود که عملکرد دیگر ارزها در بازار ارز دیجیتال بهتر از این ارز باشد. همچنین تفاوت میان این دو مفهوم را بررسی کردیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال می‌توانید به مراجع معتبری مانند صرافی والکس مراجعه کنید؛ این صرافی با داشتن API پیشرفته، سکوی معاملات، کیف پول اختصاصی، امنیت بالا و… جز بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی است.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *