فارکس یکی از بزرگترین و جذاب ترین بازارهای مالی در جهان است که موسسات مالی و معامله گران مختلفی در آن فعالیت می کنند. برای موفقیت در معاملات و کسب سود مستمر، بهتر است به تحلیل تکنیکال تسلط داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است متحمل ضررهای هنگفتی شوید یا حتی سرمایه خود را از دست بدهید. به خاطر داشته باشید که هر چه مهارت و تسلط بیشتری داشته باشید، احتمال موفقیت شما بیشتر است. در این مقاله تصمیم گرفتیم اطلاعاتی در مورد تحلیل تکنیکال و انواع الگوهای آن ارائه کنیم تا با استفاده از آن بتوانید در بازار سود ببرید.

تجزیه و تحلیل فنی در فارکس

به طور کلی دو روش فنی و بنیادی تحلیل جوترزا در بازار ارز وجود دارد. در تحلیل تکنیکال، معامله گران سعی می کنند الگوهای تکرار شونده را شناسایی کرده و بر اساس آنها آینده بازار را پیش بینی کنند. به عنوان مثال، در پایان یک روند صعودی، یک الگوی زاویه صعودی مشاهده می شود. معامله‌گر با رعایت این الگو پیش‌بینی می‌کند که در آینده نزدیک قیمت بر خلاف جهت فعلی حرکت کند یا برای مدتی وارد محدوده‌ای از رنج شود. با این حال، توجه داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است یک الگو به دلیل شرایط بازار اعتبار خود را از دست بدهد، بنابراین هنگام معامله باید مراقب باشید. حد ضرر یا یک Stop Loss تنظیم کنید تا سرمایه خود را از دست ندهید.

دلایل اهمیت فنی بازار ارز

اهمیت این سوال زمانی مشخص می شود که متوجه شوید بدون داشتن این دانش می توانید در کوتاه مدت سودهای موقتی از بازار کسب کنید. اما در دراز مدت به دلیل عدم توانایی در تشخیص حرکات ضرر شما بیشتر خواهد بود. یکی از دلایلی که اکثر معامله گران پس از مدتی این تجارت را برای همیشه ترک می کنند، ناآگاهی است الگوهای تحلیل تکنیکال خوب، به همین دلیل برای یادگیری این علم باید از منابع معتبر استفاده کنید.

اصول اولیه تحلیل تکنیکال

تمامی روش ها و سبک های تحلیل بر اساس اصول پیشنهادی چارلز داو طراحی شده اند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم و برای هر یک توضیحاتی ارائه می کنیم:

  • این همه در قیمت است.

  • حرکت قیمت بر اساس روند.

  • تاریخ دوباره تکرار می شود.

این همه در قیمت است

داو معتقد است که قیمت نتیجه اتفاقاتی است که در بازار می افتد. با مشاهده نمودارها، تحلیلگران می توانند بدون در نظر گرفتن اخبار و اطلاعات، روند بازار را در آینده پیش بینی کنند. با گذشت زمان، بسیاری از مردم سعی کرده اند دلایلی برای نادرست بودن این اصل ارائه دهند. اما تا به امروز هیچ یک از آنها نتوانسته اند این کار را انجام دهند. توجه داشته باشید که لازمه موفقیت در تحلیل تکنیکال، اتخاذ این اصل مهم است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که این مشکل را قبول ندارید، به شما توصیه می کنیم برای یادگیری این روش وقت صرف نکنید.

حرکت قیمت بر اساس یک روند

توجه داشته باشید که اگر روندی در نمودار شکل نگیرد، پیش بینی حرکت بعدی قیمت غیرممکن است. معامله گران بازار در صورتی موفق به تحقق سود می شوند که بتوانند حرکات را به درستی شناسایی کرده و جهت آنها را پیش بینی کنند. بسیاری از فعالان بازار معتقدند که قیمت همیشه علاقه مند به حفظ روند فعلی خود است. مگر اینکه تغییرات اساسی در بازار ایجاد شود. بنابراین تا زمانی که علائم تغییر را مشاهده نکردید، همیشه جفت ارز مورد نظر خود را در جهت حرکت فعلی و در نقاط مهم وارد کنید.

داستان را تکرار کنید

تاریخ دوباره تکرار می شود؛ اما توجه داشته باشید که میزان رشد و کاهش ممکن است در فواصل مختلف متفاوت باشد. به گفته تحلیلگران فنی، این احساسات افراد مختلف است که باعث شکل گیری الگوهای مختلف می شود. شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که دلیل تکرارپذیری چرخه های قیمت چیست؟ در واقع این اصول روانشناسی است که باعث می شود افراد در زمان های مختلف در مواجهه با حوادث رفتار مشابهی از خود نشان دهند. به عنوان مثال در بحران های اقتصادی به دلیل کاهش تقاضا، بورس افت قابل توجهی را تجربه می کند. این اتفاق بارها در تاریخ رخ داده و در آینده نیز تکرار خواهد شد.

مزایای یادگیری تحلیل تکنیکال

استفاده از این روش چندین مزیت دارد. در اینجا برخی از مهمترین آنها آورده شده است:

  • امکان معامله در بازه های زمانی مختلف

یکی از مهمترین مزایای این روش قابلیت شناسایی الگوها در بازه های زمانی مختلف است. به عنوان مثال، می توانید مثلث ادامه را در بازه زمانی یک دقیقه ای، یک روزه یا حتی ماهانه ببینید و بر اساس استراتژی معاملاتی خود وارد بازار شوید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل وجود بازارساز در فارکس باید تسلط و مهارت کافی برای الگویابی در زمان های کم داشته باشید تا گرفتار نوسانات نشوید.

یادگیری تحلیل تکنیکال بسیار آسان است زیرا منابع زیادی در دسترس علاقه مندان است که با مطالعه آنها می توانند با این روش آشنا شوند و از آن برای انجام معاملات خود استفاده کنند. به خاطر داشته باشید که باید منابع مختلف را به دقت و به طور کامل مطالعه کنید. آموزش سطحی می تواند آسیب جدی به معاملات وارد کند. موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد آموزش مقدماتی و گام به گام است. توصیه می کنیم ابتدا با حرکت کلاسیک باز و تکنیکی آشنا شوید. سپس به یادگیری روش ها و سبک های مختلف مانند اکشن قیمت، موج شماری و … فکر کنید.

  • سرعت تصمیم گیری بالا

یکی دیگر از دلایلی که بسیاری از افراد ترجیح می دهند از تحلیل تکنیکال به جای فاندامنتال در بازار استفاده کنند، سرعت بالای تصمیم گیری است. اگر یک معامله گر به تسلط کافی رسیده باشد، می تواند الگوهایی را در نمودار شناسایی کند و در کمتر از چند ثانیه مسیر بازار را در آینده پیش بینی کند.

  • تعیین دقیق نقاط ورود و خروج

چالش بسیاری از معامله گران هنگام نگاه کردن به جفت ارز، شناسایی نقطه ورود مناسب است. به خاطر داشته باشید که با ترکیب سیگنال های مختلف می توانید به راحتی روندها را شناسایی کرده و از بازار سود ببرید. فروش در سقف و خرید در کف یکی از بزرگترین دام هایی است که تحلیلگران در آن گرفتار می شوند. قبل از شکل گیری روند نمی توانید حرکات بعدی بازار را پیش بینی کنید. ما به شما توصیه می کنیم استراتژی ای بسازید که نرخ برد بالایی داشته باشد تا بتوانید در بلندمدت موفق شوید.

معایب تحلیل تکنیکال

این روش تحلیل علاوه بر تمامی مزایای ذکر شده دارای معایبی نیز می باشد که در زیر به برخی از مهمترین آنها اشاره می شود:

  • درک افراد مختلف از نمودارها

  • توانایی تصمیم گیری احساسی و متعصبانه

  • ابهام در نتایج به دست آمده به دلیل عدم شناخت کافی از بازار

معرفی سبک های مختلف تحلیل تکنیکال

روش های مختلفی برای تحلیل و پیش بینی بازار فارکس وجود دارد که دانستن آنها می تواند به شما در انتخاب مسیر درست کمک کند. توصیه می کنیم این قسمت را با دقت بخوانید و سبک مناسب خود را انتخاب کرده و شروع به یادگیری کنید.

تکنیک کلاسیک

تکنیکی کلاسیک، معروف ترین روش تجزیه و تحلیل نمودارهای مختلف است که بسیاری از فعالان بازار از آن استفاده می کنند. معامله گران می توانند با مطالعه نمودار قیمت و مطالعه حرکات، الگوهای تکراری را شناسایی کرده و نقاط ورود و خروج مناسب را شناسایی کنند. چند نمونه از این سبک عبارتند از:

تحلیل شاخص

روشی بسیار محبوب که بسیاری از افراد در ابتدای سفر و هنگام ورود به بازارهای مالی برای معاملات خود از آن استفاده می کنند. در واقع اندیکاتورها ابزارهایی هستند که برگرفته از قیمت هستند، بنابراین توصیه می کنیم ابتدا مباحث فنی کلاسیک را به خوبی یاد بگیرید سپس از این ابزارها برای تایید نقاط ورود و خروج یافت شده استفاده کنید. برخی از معروف ترین شاخص ها عبارتند از:

عرضه و تقاضا

پیروان این سبک معتقدند که تمامی حرکات قیمت در بازارهای مالی به دلیل تغییرات عرضه و تقاضا شکل می گیرد. می توان گفت که این دیدگاه کاملاً صحیح است زیرا زمانی که میزان عرضه در بازار کاهش می یابد و تقاضا تغییر نمی کند، قیمت دارایی افزایش می یابد. این روند تا زمانی که بازار به تعادل برسد ادامه دارد. در این روش، معامله‌گران سعی می‌کنند با استفاده از الگوهای شمعی، مناطق مهمی را که قیمت می‌تواند جهت خود را تغییر دهد شناسایی کرده و بر اساس آن خرید و فروش کنند.

الیوت موج می زند

روشی که توسط نلسون رالف الیوت ابداع شد. او معتقد است که حرکت قیمت در بازار بر اساس احساسات و رفتار انسان شکل می گیرد. بنابراین با بررسی نمودارهای گذشته، می توانیم الگوهایی را شناسایی کنیم که در آینده تکرار خواهند شد. بسیاری از معامله گران بر این باورند که اگر فردی با تمام قوانین این سبک آشنا باشد، به راحتی می تواند روندها را شناسایی کرده و نقاط عطف بازار را به درستی تشخیص دهد.

نتیجه

تحلیل تکنیکال یکی از محبوب ترین روش هایی است که توسط بسیاری از معامله گران فارکس برای پیش بینی قیمت جفت ارز استفاده می شود. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم اطلاعاتی در مورد دلایل اهمیت آن، اصول اصلی، مزایا و انواع سبک های تحلیلی را در اختیار شما قرار دهیم تا شما را در خرید و فروش کمک کند. توصیه می کنیم روشی را انتخاب کنید که متناسب با شخصیت خود باشد.

Leave a comment